אחרי שלושה שבועות רצופים של הפגנות, בסוף השבוע הזה לא תהיה עצרת גדולה בתל אביב. המוקד המרכזי של המחאות יהיה השבוע בפריפריה - בנגב, שם תיערך הפגנת ענק בבאר שבע, כשמארגניה מצפים לכ-30 אלף משתתפים. רכבת ישראל הודיעה כי היא מתכוונת לתגבר את קווי הרכבת במוצאי שבת מב"ש לת"א. בשעה 20:45 תצא הרכבת מת"א, ותשוב אליה בחצות.

ההפגנה המרכזית - בבאר שבע

בבאר שבע עמלו אתמול שעות ארוכות על ההכנות לעצרת הגדולה. בין האמנים שיופיעו בה גם מרגלית צנעני, שרק בשבוע שעבר עוררה סערה לאחר שהשמיעה דברים קשים נגד יושבי האוהלים בתל אביב. מאז היא חזרה בה וכעת ביקשה להשתתף בעצרת בבאר שבע, וכנראה שתיענה בחיוב. אמן שהודיע אתמול על כוונתו להופיע באחת העצרות הקרובות הוא הזמר אייל גולן, שעשה את זה על הבמה בקיסריה.

מארגני העצרת אמרו אתמול כי אם ישתתפו בהפגנה פחות מ-20 אלף אזרחים, הרי שיהיה מדובר בכישלון. כדי להיערך לעצרת, הודיעה המשטרה כי בין השעות 17:00 מחר ועד ל-01:00 בלילה ייחסמו מספר כבישים לתנועת כלי רכב לשני הכיוונים: שדרות רגר מרחוב יעקב אבינו ועד לרחוב וינגייט, דרך מצדה מרחוב צ'רניחובסקי עד שדרות רגר, שדרות בן גוריון משדרות רגר ועד לאצ"ג ורחוב למדן ורחוב שלמה המלך לאורכם.

שני מוקדים נוספים באזור הדרום יהיו בדימונה ובאילת. בדימונה תיערך עצרת מחאה החל מהשעה 21:00 ברחבת המתנ"ס העירוני. המארגנים צופים שלמקום יגיעו מאות תושבים. באילת תצא ההפגנה משלוחת אוניברסיטת בן גוריון בעיר ותסתיים ליד המרכז המסחרי "פנינת אילת".

65% תומכים בחידוש המחאה החברתית (צילום: זיו קורן)
מאהל המחאה בשדרות רוטשילד בת"א | צילום: זיו קורן

גם בחיפה צפויה הפגנת ענק

במאהל המחאה בחיפה נערכים המפגינים למה שהם מכנים כ"הפגנה הגדולה ביותר שהתקיימה אי פעם בחיפה" בדומה לבאר שבע, גם בחיפה מצפים לכ-20 אלף משתתפים. ההפגנה תפתח בתהלוכה שתצא בשעה 20:30 מכיכר מאירהוף בקריית אליעזר ותסתיים בעצרת ענק למרגלות הגנים הבהאיים, בהשתתפות הסופר סמי מיכאל.

ההפגנה בחיפה צפויה להיות משותפת ליהודים ולערבים. צפויים להשתתף בה תושבי הגליל המערבי, הקריות, יישובי חוף הכרמל ואף מפגינים ממרכז הארץ. משטרת חיפה נמסר כי הרחובות בין קריית אליעזר למושבה הגרמנית יהיו סגורים במהלך התהלוכה והעצרת, וקראו לבאי האירוע לחנות סמוך לתחנת אגד הישנה בשכונת בת-גלים.

מאהל המחאה בבאר שבע (צילום: יניב אלון)
מאהל המחאה בבאר שבע | צילום: יניב אלון

העצרת המרכזית של הצפון - בעפולה

בעפולה תתקיים העצרת בפארק העירוני הישן שבמרכז העיר, שם מצפים לכ-12 אלף משתתפים. על אף שהמארגנים מצפים לפחות מפגינים מאשר בחיפה, מוגדרת העצרת בעפולה כמרכזית של אזור הצפון.

המפגינים ייצאו בשעה 20:30 מכיכר העצמאות לכיוון הפארק העירוני הישן. מלבד נאומים של מנהיגי המחאה, צפויים להופיע בעצרת גם הזמרים קרן פלס, קובי אפללו, שמעון בוסקילה, שירי מימון ויובל בנאי. מוקד נוסף בצפון יהיה בבנהריה, שם תיערך העצרת באמפיתיאטרון העירוני שבשדרות געתון בעיר.

מאהל המחאה בי-ם (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
מאהל המחאה בי-ם | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

הפגנות קטנות גם באזור השרון

בנתניה תיערך העצרת המרכזית בכיכר העצמאות בעיר. מארגני המחאה צופים כי אלפי מפגינים יגיעו למקום. העצרת בנתניה תארח גם את מאהל המחאה בחדרה, שם לא תיערך עצרת עצמאית.

גם אנשי מאהל המחאה בכפר סבא צפויים להגיע להשתתף בעצרת בנתניה ואליהם יצטרפו גם תושבי רעננה. בפתח תקווה יצעדו המוחים מכיכר המייסדים אל הפארק הגדול, שם יקיימו עצרת בהשתתפות מאות תושבים.

בנוסף לערים שפורטו לעיל, יתקיימו עצרות גם במודיעין, הוד השרון, רמת השרון, בית שמש ואריאל.

כבר לא "מחאה של 'צפונבונים'"?

צנעני, או "מרגול" כפי שהיא מכונה, התבטאה לפני כשלושה שבועות באופן בוטה נגד מחאת האוהלים ומארגניה. בתכניתה בערוץ 24 היא אמרה: "אני לא קונה את המחאה הזאת ויש לי אפילו שמחה לאיד. זו מחאה של 'צפונבונים' שפעם קראו לי ולחברי משכבר הימים 'מזרחיים בכיינים' על זה שטענו את אותם דברים שהם טוענים היום. הנה לכם סטארט אפ חדש, אתה עובד ועובד ואין לך מספיק בשביל לקנות דירה".

צנעני אף הטיחה האשמות בגרעין הפעילים ואמרה: "אני לא קונה את השלטים שהם מניפים. שיכתבו שם 'ביבי הביתה' כי זה הדבר היחידי שמעניין אותם. לא מעניין אותם מה קורה בדימונה ובפריפריה כהוא זה. הם הלכו לשדרה בשביל להפיל את המשטר, זאת מהפכה דה לה שמאטע".

על הכוונות לכאורה של המפגינים, בעיני מרגול, אמרה כי "הם רוצים משטר מיופיף, בעצם הם רוצים את עצמם בשלטון. שיהיו כנים ויקראו למחאה בשמה האמיתי, הם רוצים שביבי ילך הביתה. משהו במחאה הזאת לא נעים לי ויש פה משהו מגמתי. הדרישות שלהם הזויות".

עם זאת, כאמור, אחרי מסכת ההאשמות הקשה והטענה ש"דימונה והפריפריה" אינן בעלות חשובות בעיני מפגיני המאהלים, ביקשה היא עצמה להשתתף באירוע בבאר-שבע - כשבקרב מארגניו רווחת הנטיה לאשר זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק