הדרכים לירושלים נפתחו
הדרכים לירושלים נפתחו | צילום:

הרגע המיוחל הגיע: כביש ירושלים-תל אביב (כביש מס' 1) וכביש 443 נפתחו היום (א') לתנועת כלי רכב פרטיים בשלמותם. בכך חזרה הפעילות בכבישים לסדרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, המשטרה מבקשת מהנהגים להימנע מלהגיע לירושלים בינתיים, אלא אם כן הם חייבים לעשות זאת בהקדם. הסיבה לבקשה היא סכנת ההחלקה שעדיין קיימת על הכבישים.

שעה קלה לאחר ההודעה על פתיחת כביש מס' 1, בישרו במשטרה כי גם כביש מס' 443 נפתח לתנועת כלי רכב לשני הכיוונים. במשטרה מבקשים מציבור הנהגים "להישמע להוראות השוטרים, בשל כלי רכב שעדיין נמצאים בשולי הדרך".

הכבישים נפתחים - אך עשרות יישובים עדיין מנותקים מחשמל

בזמן שבמשטרה פותחים את הצירים המרכזיים בזה אחר זה, הטיפול בתקלות החשמל עדיין בעיצומו. תושבים רבים נותרו מנותקים מחשמל, בעיקר בירושלים וביישובים הסובבים אותה, אבל גם בצפון, בדרום ובמרכז. "אין פה חשמל זה היום השלישי", סיפר לחדשות 2 Online שלמה, תושב היישוב עלי. "אין מים ואנשים מתקשים לעזוב את המקום אל עבר מקומות חמים ובטוחים".

במקרה מסוים, ניתוק התשתיות בהתנחלות נוקדים אף הביא לטרגדיה: בשישי בערב נפטר קשיש בן 78 כתוצאה מדום לב. למשפחה לא הייתה אפשרות להזעיק עזרה לאחר האירוע מפאת הפסקת החשמל וקריסת הרשת הטלפונית, וכעבור זמן קצר נקבע מותו של הקשיש. בשל מזג האוויר הסוער, הלווייתו נערכה רק בלילה שבין שבת לראשון, סמוך לשעה אחת.

האזורים המופסקים בירושלים (לפי סדר הא"ב): אזור התעשייה תלפיות, ארנונה, בית הכרם, בית וגן, בית ישראל, בקעה, בר אילן, גבעת שאול, גילה, הר נוף, מאה שערים/בוכרים, מבשרת ציון, נווה יעקב, נחלאות, עין כרם, פסגת זאב, קטמון הישנה, קריית מנחם, קריית משה, קריית שמואל, רחביה, רמות, רמת אשכול, רמת מוצא, שואבה ושערי חסד.

היישובים המופסקים בסובב ירושלים ויהודה ושומרון (לפי סדר הא"ב): אבו גוש, אדורא, איתמר, דולב, הר ברכה, חלמיש, טלמון, כוכב השחר, כפר תפוח, כרמל, לבונה, מגדלים, מיצד, מכמש, מעלה החמישה, מעלה עמוס, נוקדים, סוסיא, עותניאל, עין ראפה, עלי, עמינדב, עמנואל, פני חבר, קרית ענבים, רחלים, שבי שומרון, תלם, תפוח ותקוע.

"אין צפי, לא יודעים מה קורה", סיפרה לחדשות 2 Online סלעית מנווה אילן. "לא נשאר לי אוכל במקרר, אין לי איפה לקנות אוכל חדש, אף אחד לא מעדכן אותנו, אני לא יודעת אם להישאר כאן או ללכת. קר בלילות, אנחנו חיים עם נרות דולקים, אנחנו סובלים ונראה שלאף אחד לא אכפת".

"אנחנו חיים פה כמו לפני 200 שנה", סיפר עלי, המתגורר באבו גוש. "בחיים לא היה לנו דבר כזה. במועצה הזניחו אותנו יותר מדי. יש לנו אכזבה גדולה. אפילו בירדן וברמאללה צוחקים עלינו כשהם שומעים מה שאנחנו מספרים להם על המצב כאן. זה בושה. מה, לא ידעו מראש שיהיה שלג? לא יכלו להתארגן מראש לדבר הזה? יש פה ילדים קטנים, בלי חשמל, בלי מים חמים, הרבה דברים אין".

היישובים המופסקים באזור הצפון (לפי סדר הא"ב): אביבים, אור הגנוז, בר יוחאי, ברעם, גוש חלב, דובב, יראון, מרון, ספסופה וקריית חיים. מחברת החשמל הובטח כי כל יישובי הצפון - פרט לקריית חיים - יחוברו לחשמל עד חצות.

כמו כן, באזור הדרום והמרכז ישנם מספר רחובות בבאר שבע, פתח תקווה ורעננה שעדיין מנותקים מחשמל.

תרבות המוכנות תעמוד למבחן
תקלות החשמל נמשכות, היום | צילום: עפר חדד

"שכונה מלאה באנשים מבוגרים נותרה ללא טלוויזיה וטלפון", סיפר איציק, תושב פתח תקווה, "ואין להם מושג מתי יבואו לתקן את כל העמודים שנפלו. בקיצור, המדינה בקריסה".

גם במבשרת ציון טוענים כי כמחצית מתושבי היישוב אינם מחוברים לחשמל, בניגוד להודעת חברת החשמל לפיה חודש זרם החשמל ליישוב. "אנחנו עושים הכל כדי להחזיר את החיים לשגרה לרבות פתיחת מוסדות החינוך ומקומות חיוניים. עקב מפגעים שעוד קיימים בשטח, אנחנו קוראים לכל התושבים להישאר לפי שעה בקרבת בתיהם", מסר ראש המועצה, יורם שמעון.