ההכנות הביטחוניות להלווייתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הושלמו, ובגבעת הכלניות סמוך לחוות שקמים נערכים לכעשרת אלפים מבקרים ולאבטחת המבקרים רמי הדרג. את הטקסים נעביר בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשל החשש מאפשרות לירי מעזה, שונתה פריסת מערכת כיפת ברזל ביממה האחרונה על מנת לאפשר כיסוי טוב יותר של האזור על ידי המערכת. בנוסף, באזור שבו תיערך ההלוויה הוצב צופר נייד שיתריע במקרה של התרעת "צבע אדום". "אנחנו נערכים לכל התרחישים, בהם ציבור שינסה לבצע פרובוקציות וירי תלול מסלול מעזה", אמר ניצב יורם הלוי, מפקד המחוז הדרומי במשטרה.

כ-4,000 שוטרים יאבטחו היום את מסע ההלוויה של שרון, שייצא ממשכן הכנסת בירושלים בתום טקס האשכבה, ויסתיים בגבעת הכלניות הסמוכה לחוות השקמים. גם במערכת הביטחון נרשמת היערכות מיוחדת בשל השתתפותם של בכירי המדינה ואישים רמי דרג מרחבי העולם, ובשל קרבתו היחסית של מתחם הקבורה לרצועת עזה - בטווח הרקטות. הבוקר זוהה שיגור ברצועת עזה, ומדובר צה"ל נמסר כי מדובר ככל הנראה בניסוי מערכות מצד החמאס.

הבוקר נחת בנתב"ג מטוסו של סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. שיירתו של ביידן עשתה את דרכה מנתב"ג לירושלים, על מנת להשתתף בטקס האשכבה לזכרו של שרון שייערך במשכן הכנסת. מרשות שדות התעופה נמסר כי עד כה הגיעו לישראל כ-20 מנהיגים מרחבי העולם.

מבצע האבטחה הגדול - "מבצע כלניות" - החל כבר בשבת אחר הצהריים, עם עלייתם של ראשי השב"כ ומערכת הביטחון לגבעת הכלניות. ההכנות במתחם ההלווייה צפויות להימשך עד לשעות הבוקר.

חלקת הקבר בגבעת הכלניות (צילום: AP, רויטרס)
חלקת הקבר בגבעת הכלניות | צילום: AP, רויטרס
מטוסו של סגן נשיא ארה"ב בנתב"ג, הבוקר (צילום: דוברות רשות שדות התעופה)
מטוסו של סגן נשיא ארה"ב בנתב"ג, הבוקר | צילום: דוברות רשות שדות התעופה

שינויים בהסדרי התנועה

מסע הלווייה וקליטתן של יותר מ-23 משלחות של משתתפים רמי דרג מחו"ל יביא לחסימה של צירים רבים. בשעות 06:30-08:00 הבוקר נחסם לסירוגין כביש 1, בקטע שבין נמל התעופה בן גוריון לבין ירושלים בשל מעבר שיירתו של סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. כמו כן, החל משעות הבוקר לא תתאפשר תנועת כלי רכב כבדים בכביש 1 לשני הכיוונים, ותנועתם תופנה לכביש 443.

מצלמות המהירות חוזרות לפעול (צילום: חטיבת דובר המשטרה, חדשות)
המשטרה נערכת למסע ההלווייה | צילום: חטיבת דובר המשטרה, חדשות

טקס אשכבה ברחבת משכן הכנסת

בשעה 09:30 יחל טקס אשכבה ממלכתי ברחבת משכן הכנסת בירושלים. האירוע ייפתח בדברי הספד שיישאו נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

הנשיא פרס הניח זר על הארון (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)
הנשיא פרס הניח זר על הארון | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

אחריהם תעלה הזמרת שרית חדד לשיר את "אנחנו שנינו מאותו הכפר" של נעמי שמר. לאחר הקטע המוזיקלי יישאו דברים סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ושליח הקוורטט טוני בלייר. מרית דנון ושמעון כהנר (קצ'ה) יישאו דברים בשם נציגי המשפחה ולאחר מכן יאמרו הבנים גלעד ועמרי שרון קדיש.

בשעה 12:00, עם תום טקס האשכבה, ייצא מסע ההלוויה בשיירה צבאית לעבר חוות השקמים. בדרכו לחווה יעצור מסע ההלוויה בלטרון, שם ייערך "כינוס הצדעה" מיוחד של פורום מטכ"ל.

הרמטכ"ל יספיד

באזור חוות השקמים יוקמו שלושה חניונים, משם יועברו המשתתפים באמצעות אוטובוסים לאזור גבעת הכלניות. סמוך לחוות השקמים יוקם חפ"ק משותף לצה"ל, משטרת ישראל, מד"א ומשרד הביטחון.

ההכנות בגבעת הכלניות (צילום: תמיר סטיינמן, חדשות 2)
ההכנות בגבעת הכלניות | צילום: תמיר סטיינמן, חדשות 2

בשעה 14:00 יחל טקס הקבורה הצבאי בחלקת הקבר ב"גבעת הכלניות". במהלך הטקס יישאו דברים בניו של אריאל שרון, עמרי וגלעד, והרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ. הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ יקרא פרק תהילים והחזן הצבאי הראשי סא"ל שי אברמסון יישא את תפילת "אל מלא רחמים".

בטקס האשכבה הממלכתי ובהלווייה ייקחו חלק ראשי ממשלות ושרים מרחבי העולם ובהם ראש ממשלת צ'כיה, שר ההגנה של צ'כיה, שר ההגנה של יוון, שר הביטחון של קפריסין, שרת החוץ האוסטרלית, ראש ממשלת הולנד לשעבר, שר ההגירה הקנדי, מזכיר המדינה של בלגיה, נשיא הפרלמנט הרוסי, השר לענייני מזרח תיכון בבריטניה, סגן ראש ממשלת רומניה, סגן שר החוץ האיטלקי והשרה לענייני צרפתים בחו"ל. הנציגים יעשו דרכם ממלון "קינג דיוויד" בירושלים אל טקס האשכבה.