מאות פעילים חסמו הבוקר את הכניסה לכנסת במחאה על מחירי הדיור. הפעילים העבירו את הלילה בגן הוורדים לאחר שיותר מאלף איש צעדו אמש לכנסת. המחאה גלשה לעימותים עם המשטרה, חמישה מפגינים נעצרו.

הפעילה רונה רובנו, ממארגני המחאה בירושלים אמרה לחדשות 2 באינטרנט: "באנו לחסום את הכניסה ולהעביר מסר של הצהרת אי אמון בחברי הכנסת". הפעילים חסמו את הכניסה בגופם וכן בעזרת בלוקים שהביאו למקום.

ח"כ יחימוביץ': כל הסיעות צריכות להצטרף למאבק

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) הגיעה להפגנה והביעה הזדהות עם המפגינים: "הממשלה מעבירה את השליטה על התודעה על הפוליטיקה מהרבים אל המעטים, אל קבוצה קטנה שלוקחת מה ששייך לאזרחי מדינת ישראל. המאבק שלכם הוא מאבק נגד הפרטה. זה מאבק חכם, נרחב עמוק שעד עכשיו בחרו להתעלם ממנו. בזכותכם הם לא יוכלו עוד להתעלם".

לדבריה, "זה מאבק שהוא פוליטי, אך לא מפלגתי. מאבק על קורת גג, על חלוקת משאבים הוגנת זה לא מאבק מפלגתי אלא של כל הציבור בישראל. אבל זה מאבק פוליטי ואפשר לשנות אותו דרך הפוליטיקה ואני קוראת לכל סיעות הבית להצטרף למאבק".

"המדיניות הכלכלית של נתניהו היא מדיניות ניאו-ליברלית קפיטליסטית קיצונית. הם קידשו את הדרך הזו. הדרך הנכונה השפויה הציונית היא הדרך הסוציאל דמוקרטית, אין דרך אחרת. אי אפשר להפקיר את אזרחי מדינת ישראל לכוחות השוק".

ח"כ יחימוביץ' סיכמה: "הדרך המרכזית שבה מפלגת העבודה תחזור להיות רלוונטית זה דרך הסוציאל דמוקרטיה. זה העיסוק שעל סדר יומה הממלכתי מרכזי של מדינת ישראל. הקולות באים מלמטה. יש אחריות למדינה על אזרחיה".

גם החרדים הגיעו להפגין (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
גם החרדים הגיעו להפגין | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

אמש: אלפים צעדו לכנסת

המחאה על מחירי הדיור הגיעה אתמול גם לבירה: אלפי מפגינים צעדו בירושלים עד למשכן הכנסת, כדי למחות נגד יוקר המחיה ומחירי הדירות. המפגינים יצאו מכיכר צה"ל הסמוכה לבניין העירייה בירושלים וצעדו כ-2.5 קילומטרים עד שהגיעו לכנסת. בין הצועדים גם חברות מועצת העירייה רחל עזריה ורונית כהן ונציגים של התאחדות הסטודנטים.

הפעילה החברתית ברכה ארג'ואני, יו"ר הארגון לזכויות הדיור שנאמה על הבמה, תקפה בחריפות יוצאת דופן את ראש הממשלה: "ביבי השקרן והנוכל לא יצליח לסדר אותנו, אנחנו נחנך אותו, אנחנו נראה לו מה זה, העם דורש את הצדק שלו", אמרה ארג'ואני והמשיכה: די עם נערי השיכון ועם נערי האוצר, די עם החרטא, מספיק! אנחנו רוצים דיור הולם ושווה לכל נפש".

נציג אגודת הסטודנטים איתי גוטר טען כי למפגינים יש מטרות מוגדרות. לדבריו, המשתתפים במחאה דורשים את הסדרת נושא הדיור בר ההשגה ולחייב את הקבלנים לממש את זכויות הבנייה. "אני רוצה לקרוא לכל חברינו ברחבי הארץ ולכלל ציבור הסטודנטים - הצטרפו אלינו למאבק הזה, הוא לא נגמר. אנחנו לא נפסיק עד שיהיה פה שינוי חברתי אמיתי", אמר גוטר.

חנן רובין, נציג המשפחות הצעירות אמר: "אולי אני שונה מכם, אני בן 29 ויש לי דירה ברשותי במרכז העיר. אני שונה כי אני גומר את החודש בפלוס וכל פעם שאני יוצא אני לא חושב אם אוכל להוציא את הכסף או לא - אבל לא השגתי שום דבר בעצמי. פעם עבודה קשה היתה שווה משהו במדינה - היום זה רק כסף, כסף וכסף".

המפגינים קראו קריאות למען מגורים בבירה, בהן: "איך נגור בעיר הקודש, אי אפשר לגמור את החודש", וגם "איך נגור בעיר בירה, אי אפשר לקנות דירה".

"העם דורש צדק חברתי"

"אני שונה מכל האנשים לפני כי אני מאמין באנשים שיושבים בכנסת. אני מאמין שיש להם כוח לשנות כי הם המנהיגים שלנו, ואם אין להם כוח לשנות - שילכו הביתה", טען רובין. "אם כל מה שחסר להם זה קצת אומץ אנחנו ניתן להם כדי שיוכלו לשנות את פני החברה בישראל".

רובין הוסיף: "כל מה שאני מבקש שישאירו לנו את הזכות לחלום על מדינה בה הכסף לא שולט בכל דבר. עם הכוח הזה אנחנו נעשה מהפכה".

המפגינים, שיעתיקו את מאהל המחאה לגן הסוס שבמרכז העיר, נושאים שלטים: "לא התקפלנו, רק עברנו דירה", ו-"העם דורש צדק חברתי". בין המפגינים גם דתיים שהצטרפו בימים האחרונים למאבק שתופס תאוצה בעיר.

אמש: עשרות אלפים הפגינו בתל אביב

אמש נערכה עצרת המונית בהשתתפות עשרות אלפי תומכים בתל אביב. המפגינים צעדו ברחובות לב העיר לעבר רחבת מוזיאון תל אביב ומחו על יוקר המחיה בכלל ועל מחירי הדיור בפרט.

לאחר סיום העצרת, סמוך לשעה 1:00 בלילה החלו חלק מהמפגינים לחסום את צומת קפלן - אבן גבירול והתעמתו עם השוטרים שניסו לפנותם. המפגינים צעקו לעבר השוטרים "אדוני השוטר, גם אתה שווה יותר", וגם "העם רוצה משכורת לשוטרים", וסירבו לפנות את הכביש. כמה מדיירי הבניינים הסמוכים השליכו בקבוקי מים לעבר השוטרים.

בתגובה הפעילה המשטרה עשרות אנשי יס"מ,  כולל פרשים רכובים על סוסים, שפינו בכוח את המפגינים. בהמשך עברו המפגינים לחסום את צומת דיזנגוף - קינג ג'ורג', וגם שם נמשכו העימותים. בסופו של דבר נעצרו 43 מהמפגינים ושתי צעירות פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, לאחר שנפגעו מסוסי הפרשים. במהלך העימותים אף השליכו המפגינים רימוני הלם ותאורה לעבר השוטרים, וכמה מהם ניסו להצית פח אשפה.

מרבית המפגינים שנעצרו כבר שוחררו במהלך הלילה בתנאים מגבילים. במהלך היום הובאו 8 מהעצורים לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בת"א ששוחררו בתנאים מגבילים והורחקו ממאהל המחאה בשדרות רוטשילד.

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק