המטפס שזכה באות המופת כובש עוד פסגה (צילום: אנה גודג'בידזה)
מוכן כבר לאתגר הבא | צילום: אנה גודג'בידזה

מטפס ההרים נדב בן יהודה, שקיבל לפני כשבועיים את אות המופת מנשיא המדינה על הצלת מטפס טורקי בפסגת האוורסט, הניף בסוף השבוע דגל ישראל שקיבל מפרס על פסגת הר בגיאורגיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בן יהודה העפיל בסוף השבוע האחרון לפסגת הר "קאזבק" בגוש הרי הקווקז במזרח גאורגיה, שגובהו 5,042 מטר, והציב שם את הדגל שקיבל מהנשיא. הטיפוס על ההר בגיאורגיה היווה מבחן לתפקוד ידו הימנית של בן יהודה, שנפגעה בעת שהציל את המטפס הטורקי לפני כמה חודשים וצריכה הייתה לעמוד בתנאים של קור, ורמת חמצן נמוכה.

נדב תיאר את חווית הטיפוס: "בשני הלילות הראשונים סבלתי מכאבים קשים מאוד ביד בגלל הקור העז. בהמשך המצאתי כל מיני טריקים לשימור החום ביד הזו. לא נעים לראות את האצבעות מקבלות גוון כחול, ותמיד הייתי בכוננות לשוב למטה כמה שיותר מהר".

"המטפסים האחרים לא האמינו"

הוא סיפר כי היה במתח לאורך כל הטיפוס. "כשהראיתי למטפסים האחרים תמונות של היד מלפני חודשיים, הם התקשו מאוד להאמין שאני מתמודד טוב עם המצב", אמר. "השותפים שלי למשימה תמכו במטרה ונרתמו לעזרתי".

על ההחלטה לקחת איתו את הדגל לפסגה אמר בן יהודה: "הדגל שהעניק לי נשיא המדינה לקראת הטיפוס מסמל מבחינתי את כל הטוב שזכיתי לו בארץ לאחר חזרתי מהאוורסט. הצבתו בפסגה מהווה עבורי תעודת תודה ענקית לכל הצוות הרפואי, למשפחה, לחברים, לנשיא פרס ולכל מי שהתעניין ותמך בי לאורך הדרך ואני מרגיש שיצאתי עשיר מאוד מהחוויה".

החיילים הטורקים חיבקו ובירכו

סיפור ההצלה של נדב והענקת אות מופת מהנשיא זכה לפרסום בכלי התקשורת הטורקיים. בן יהודה סיפר כי בגיאורגיה ניגשו אליו להפתעתו חיילים טורקים המשרתים שם בכח צבאי רב לאומי, קראו לו בשמו, בירכו וחיבקו אותו.

הנשיא פרס אמר: "אני גאה בנדב ובעוצמת רוחו, מסירותו ואהבתו למדינת ישראל ומאחל לו שתהיה לו שנה טובה של בריאות והגעה לפסגות חדשות".

בתחילת השבוע הבא ימריא נדב לספרד בניסיון להעפיל לפסגת הפירנאים ולהציב גם עליה את הדגל.