לאחר חודשיים של הפסקה, המחאה החברתית חוזרת הערב לרחובות במוקדים רבים ברחבי הארץ. 17 אלף מפגינים בתל אביב ועוד 5 אלפים צועדים בירושלים. דפני ליף, סתיו שפיר וחבריהן למחאה מתכננים הערב עצרות מחאה המוניות ברחבי הארץ, כשבמרכזן נערכת העצרת המרכזית לראשונה בכיכר רבין בתל אביב. על הבמה נשמעות הקריאות המוכרות: "העם דורש צדק חברתי" ו"רוצים מדינת רווחה".

אנו מעבירים את העצרת המרכזית מכיכר רבין בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט

מוקד ההפגנות המרכזי בתל אביב נפתח בצעדה משדרות רוטשילד פינת כיכר הבימה, דרך רחוב מרמורק עד לפינת אבן גבירול ומשם לכיוון כיכר רבין. יונתן לוי ממארגני המחאה שנמצא בכיכר רבין אמר לחדשות 2: "אין זמן לחכות עם המחאה. המחאה הזו היא ארוכת טווח היא נכנסת גם לחורף יחד עם הכנסת שחוזרת מהפגרה. אנחנו פה בשביל להזכיר לראש הממשלה ולחברי הכנסת עבור מי הם עובדים", אמר לוי והוסיף כי "הדרישות שלנו הם לשינוי חברתי כלכלי. התחומים רבים, אבל זה לא אומר שהדרישות שלנו אמורפיות או אינן קונקרטיות".

מלבד תל אביב, מתוכננים עצרות מחאה גם בירושלים, חיפה, קריית-שמונה, מודיעין, ראשון-לציון, אילת והוד השרון. העצרת שהייתה אמורה להתקיים בבאר שבע בוטלה בשל ההתפתחויות הביטחוניות.

לאחר שהממשלה אישרה את המלצות ועדת טרכטנברג לטיפול ביוקר המחיה בישראל, יוזמי המחאה דחו אותו בטענה כי אינן נותנות מענה למצוקות האמיתיות של הציבור בישראל. מאז רקחו המארגנים את ההפגנה הגדולה היום וכעת הם דורשים מהממשלה להנהיג "תקציב חברתי" בישראל, שייתן מענה למחירי הדיור הגבוהים, ליוקר המוצרים בפרט וליוקר המחיה בכלל.

"צדק חברתי לכולם" (צילום: עודד קרני)
"צדק חברתי לכולם" | צילום: עודד קרני

דפני ליף מיוזמי המחאה, נאמה הערב בהפגנה שהתקיימה בכיכר רבין בתל אביב. "כשאנחנו נאבקים על צדק חברתי אנחנו נאבקים על פני המדינה שלנו. אסור לנו להפסיק ואסור לנו לוותר. שינוי תודעתי זה חשוב, אבל אם המסע לא יימשך לא עשינו כלום ואף יותר מזה - עשינו נזק גדול".

ליף המשיכה ועדכנה כי "ביום שני מתחיל לפעול המשמר החברתי. אנשים כמוני וכמוכם שיפעלו במסדרונות של הכנסת כדי לדאוג שהקולות שלנו יישמעו. מה-14 ביולי כולנו מבינים בפוליטיקה בלי יוצא מן הכלל". בפני אלפי האנשים בכיכר רבין קראה ליף: "המאבק הזה הוא של כל מי שרוצה לחיות במדינה שהוא גאה איך שהיא מתייחסת לאזרחים שלה. אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו כל יום שזה תלוי בנו".

"המסע הזה הוא הדבר החשוב ביותר עבורנו, עבור החברה שלנו ועבור העתיד שלנו. אין דבר מעורר השראה ותקווה יותר מאשר לדעת שאנחנו בדרך הנכונה ושאנחנו יכולים להצליח", סיכמה ליף.

הנה הפרטים על כל העצרות וההפגנות:

תל אביב - מתחילה בצעדה בשעה 20:00 בכיכר הבימה לכיוון לכיכר רבין, שם מתחילה העצרת בשעה 21:00. בין שאר האירועים תבלוט החמישייה הקאמרית שתופיע שם באיחוד היסטורי.

ירושלים - צעדה מגן הסוס לכיוון הכנסת החל מ-20:00.

ראשון לציון - התארגנות בשעה 20:00 בגן העיר, היכן שעמד מאהל המחאה, וצעדה לביתו של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב ברחוב גבעתי, שם תתקיים ההפגנה.

קרית שמונה - צעדה מצומת רסקו למאהל בצומת קניון נחמיה בשעה 20:00. מתוכננת מסיבת מהפיכה במאהל.

נהריה - עצרת מחאה או אסיפת עם בגן הסמוך למשטרה, היכן שעמד המאהל.

חיפה - התכנסות ב20:00 במרכז זיו בנווה שאנן. מתוכננים מעגלי דיון.

מודיעין - בשעה 21:00 מתוכננת התאספות במדשאה בכניסה לעיר וצעדה לצומת שילת.

אילת - בשעה 20:00 - מרחבת הדואר המרכזי בבניין העירייה עד לאום רשרש.

הוד השרון - שעה 20:30 - כינוס בגן הגיבורים והפגנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק