זאת הייתה חברות אמיצה בין שתי משפחות: ריק ואוולין האזבנט ואילן ורונה רמון. גם אחרי האסון לפני שש שנים וחצי, שמרו שתי האלמנות על קשר. כששמעה אוולין ביום ראשון על הטרגדיה של משפחת רמון היא לא ידעה את נפשה.

"התגובה הראשונה שלי הייתה זעזוע מוחלט", סיפרה אוולין, אלמנתו של מפקד הקולומביה. "החדשות האלה הן המחרידות ביותר שקיבלתי אי פעם. הן שוברות את הלב ופשוט אין לי מילים להביע עד כמה זה קשה".

ריק האזבנט היה מפקד שמאחוריו מאות שעות טיסה בחלל. החיבור עם הישראלי החייכן, אילן,  היה מיידי. ידידות עמוקה נוצרה בין המשפחות, במיוחד בין הילדים הבכורים לורה ואסף.

"תמיד נתן חיבוק חזק"

63794
אוולין האזבנט | צילום:

"הוא היה אחד מהאנשים הצנועים ביותר שהכרתי", תיארה אוולין את אסף. "הוא מעולם לא פגש אותי או את לורה, או את מתיו הבן שלי, בלי לתת לנו חיבוק חזק - פשוט אדם אוהב מאוד. לורה ואסף היו חברים קרובים מאוד. לורה דיברה איתו בטלפון רק לפני כמה שבועות, כשהיא עמדה לחוזר לקולג'".

מטקסס היא עקבה השבוע אחרי כל הדיווחים פה בארץ על מותו של אסף. היא כבר יודעת מה תגיד לרונה בשיחת הטלפון הקרובה. "אני רוצה שהיא תדע שלבנו שבור כמו הלב שלה", אמרה אוולין כאלמנה לאלמנה. "גם אנחנו כאן ביוסטון מרגישים את הכאב, והטלפון שלי לא מפסיק לצלצל. מתקשרים חברים וקרובי משפחה ומורים של אסף, וגם חברים לכיתה לשעבר. גם אנחנו שבורים".

לאוולין לא היה ספק שאסף יילך בדרך של אילן, ממש כמו שהיא רואה שהבן מתיו רוצה ללכת בדרכו של אבא שלו. בדומה לרונה, גם היא יודעת שלא תוכל לעמוד בדרכו. "מה עושים כשהבן רוצה לעשות את זה?", היא שואלת ומיד עונה. "בתור אמא הייתי רוצה לנעול אותו בחדר, ולא להרשות לו לצאת לעולם, אבל גם זה לא הוגן אז כנראה צריך להרשות להם ולעודד אותם להגשים את החלומות שלהם, ולהתפלל בכל הכוח".

אסון הקולומביה קשר את גורלן של שבע משפחות האסטרונאוטים תמיד - כך בשמחות, כך גם באבל. עכשיו הן מרגישות שהן איבדו בצורה כלשהי את האסטרונאוט השמיני שהספיק רק לגעת בשמיים - ולא הספיק להגיע לחלל.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

אסון רמון - סיקור מיוחד:

רונה על הקבר: "תשמור על אבא"

השניות שאחרי ההתרסקות

המכתב האחרון של אסף לחברתו

השיר שאסף אהב ליווה אותו בדרכו האחרונה

האלוף דיבר על רמון - ונחנק מבכי

אין נחמה: האסונות של רונה רמון

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון