שעות של מתח וחרדה עברו על בני משפחתן של הנערות בנות ה-14 שהשתכרו במועדון ה"רפאלי" בהרצליה בסוף השבוע האחרון, עד להודעה על השיפור במצבן הרפואי. הצווות הרפואי שטיפל בבנות, שהיו קרובות למצב של מוות, דיווח כי הן מרגישות בטוב ולכן הן צפויות להשתחרר עוד היום.

"השתיים ככל הנראה תשתחררנה אחר הצהריים", אמר לחדשות 2 באינטרנט ד"ר דני נמט סגן מנהל מחלקת ילדים בבית החולים מאיר. "מצבן של השתיים השתפר הבוקר, נלקחו מהן בדיקות דם שתוצאותיהן נמצאו תקינות, והן מסתובבות ומרגישות טוב".

ארבעת החשודים – בעל הפאב, 2 ברמנים והיחצ"ן – שוחררו בשעות הצהריים למעצר בית עד ליום חמישי הקרוב. הם חשודים במכירה ושידול של קטינות לשתיית אלכוהול. "אנחנו שמחים על השחרור הזה ומקווים שהפרשה תסתיים מהר ככל האפשר", אמר לחדשות 2 אורי בן אשר, פרקליטו של בעל המועדון.

"החשד העיקרי נופל על בעל המועדון"

מועדון ה
מועדון ה"רפאלי" בהרצליה | צילום: חדשות2

שופט השלום יחזקאל הראל אמר בדיון הקודם בעניין הארכת מעצרם כי "מחומר הראיות שהוצג בפניי עולה כי קיימות לכאורה סתירות בין עדויות החשודים לבין ראיות נוספות שהובאו לפניי, והן מעלות כי קיים חשד סביר הקושר את כל החשודים לעבירות המיוחסות להם. החשד העיקרי נופל על בעל המועדון".

השופט ציין עוד כי יש חשש שהחשודים ינסו לשבש את החקירה, ולכן "יש לאפשר את השלמת החקירה או את המשכה כאשר החשודים נתונים במעצר". בית המשפט הטיל צו איסור פרסום על שמות החשודים ותמונותיהם.

המשטרה: ידעו שהן קטינות - וחילקו אלכוהול בחינם

בדיקת DNA קשרה חשוד לאונס מזעזע בת
"שתו עד אובדן הכרה". צילום אילוסטרציה | צילום: רויטרס

בליל שבת נעצרו 4 מעובדי הבר "רפאלי" בהרצליה - מנהל המועדון, 2 ברמנים ויחצ"ן - בחשד שהגישו אלכוהול לארבע נערות בנות 14 ושיכרו אותן עד לאובדן הכרה וסיכון ממשי לחייהן. הנערות נמצאו מוטלות לפנות בוקר בלילה שבין חמישי לשישי באמצע הרחוב, ופונו לבית החולים מאיר בכפר סבא, כשאחת מהן הייתה מחוסרת הכרה במצב קשה מאוד ובדמה כמות אלכוהול מסכנת חיים. מצבה השתפר במהלך השבת והיא הועברה לאשפוז במחלקת ילדים.

מצבן של יתר הבנות השתפר ומוגדר קל. שתיים מהן שוחררו לביתן ונערה נוספת נשארה להשגחה בבית החולים. הבר "רפאלי" בהרצליה פיתוח, שם הישקו את הנערות, נסגר בהוראת המשטרה בצו ל-30 יום.

רפ"ק אהוד דיין, ראש משרד חקירות ומודיעין במשטרת גלילות, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי "כל ארבעת החשודים קושרים את עצמם לאירוע. כל אחד מהם מודה בחלקו שלו". במהלך חקירתם במשטרה התברר כי הם מכרו את האלכוהול לקטינות ואף חילקו אלכוהול בחינם בחלק מן המקרים.

"מדובר באירוע חמור משום שזה לא נעשה בהיסח הדעת, אלא בכוונת מכוון. על פי חומר הראיות, כל המעורבים ידעו שהן קטינות ובכל זאת חילקו להן אלכוהול בחינם. בעל המועדון נתן אישור גורף להשקות את הנערות. אפילו הסלקטורית במקום היא נערה בת 17, מה שמעיד על ההתנהלות במקום", לדברי רפ"ק דיין.

"הנערה שהייתה במצב קשה הייתה קרובה מאד למוות"

במשטרה מעריכים כי ארבעת העצורים ידעו שמדובר בנערות קטינות, וזאת על בסיס היכרות מוקדמת של חלק מהם עם הנערות, ומדגישים כי לא מדובר ב"ליין" של צעירים אלא במועדון הפתוח לכל הגילאים. "זו תופעה חברתית שהיא חמורה ומצערת. משטרת ישראל עושה מאמצים אדירים למיגור התופעה, גם בתחום האכיפתי וגם בתחום החינוכי, אבל נדרשת פה התערבות של כל המערכות. התוצאה יכלה להיות טרגית ביותר. הנערה שהייתה במצב קשה הייתה קרובה מאד למוות", הוסיף רפ"ק דיין.

הבנות, שתיים מהן מרמת השרון ושתיים מהרצליה, הגיעו למועדון בעיר אליו הכניסה חופשית. הנערות סיפרו כי במועדון שתיית האלכוהול היתה חופשית והן צרכו משקאות רבים. סגן מנהל מחלקת ילדים בבית החולים מאיר בכפר סבא, ד"ר דני נמט, סיפר כי בגופן של הנערות נמצאה רמת אלכוהול פי 6 או 7 יותר מהרמה הנחשבת לסבירה - "רמה מסכנת חיים ללא כל ספק", לדברי הרופא.

לחדשות 2 בפייסבוק כבר הצטרפתם? 

בנות 14 כמעט מתו מאלכוהול - סיקור מיוחד:

"הן באו עם נעלי עקב ושמלות, ולא נראו בנות 14"

בעל הבר הודה: חילקתי אלכוהול בחינם לנערות

נערות שתו אלכוהול; אחת נפגעה קשה