אסתר גמליאל בת ה-72, בתה אפרת גמליאל-אטינסקי בת ה-39 ושני נכדיה, נועם בת ה-5 ויערי בן השנתיים, הם ארבעת ההרוגים בתאונת הדרכים הקטלנית שאירעה אתמול בצומת הנגב.

ארבעת בני המשפחה נסעו אתמול ברכב המרצדס השחורה של הסבתא לבקר חברה בקיבוץ רביבים בדרום. אלא שבדרך לשם, סמוך לצומת הנגב, פגעה בהם המשאית שנפגעה רגע לפני כן מהטנדר הצבאי שחצה קו הפרדה רצוף. לבני משפחת גמליאל לא היה סיכוי, והם נלכדו ברכב שנשרף כליל בתוך שניות.

"שמעתי צרחות מחרידות של ילדה"

מור שממה, אחד מעדי הראייה שנפצע בתאונה הקשה סיפר לעיתון "ידיעות אחרונות" על הרגעים הראשונים אחרי ההתנגשות. "המכונית שלנו ומכונית נוספת התחילו לעלות באש. כמה חיילים עזרו לי ולחבר שלי לצאת מהרכב. כשיצאתי שמעתי צרחות מחרידות של ילדה. היא לא הפסיקה לצעוק", סיפר שממה. 

"הבנתי שזה מהאוטו השני. הוא כולו בער, יצא ממנו גל של עשן. כשניסיתי להתקרב, קצין צבא משך אותי אחורה ואמר לי 'זהו, אין מה לעשות, זה נגמר'. אני לא אשכח את הצרחה הזאת של הילדה הקטנה בחיים שלי", הוסיף שממה. "כל כך רציתי לנסות לעזור לילדה שצעקה ולא יכולתי, פשוט לא הצלחתי".

אפרת גמליאל-אטינסקי, בתה של אסתר, נסעה עם בעלה לפני כשנה לארצות הברית לצורך עבודת פוסט דוקטורט, עבדה במכון וולקני ועסקה במדעי הצומח. "ההורים מאוד רצו לראות אותה והם שלחו לה כרטיסים לישראל", סיפר אמש אחיה של גמליאל-אטינסקי, אבשלום, לעיתון "מעריב". "הם הגיעו לביקור של שבועיים. כשהם לא ענו לטלפון והחברה של אפרת הודיעה שהם לא הגיעו אליה, הבנו שהנורא מכל קרה".

"הבן והבת שלך ואשתך ואמה נהרגו"

תאונת דרכים קשה בצומת הנגב (צילום: חדשות 2)
זירת התאונה הקשה בנגב | צילום: חדשות 2

בריאן, בעלה של אפרת, קיבל את ההודעה המצערת כשהוא בביתו בארה"ב והוא צפוי להגיע היום לישראל להלוויות בני משפחתו. "הבן והבת שלך ואשתך ואמה נהרגו בחופשה על הכביש בישראל", בישרו לו קרוביו.

מלאכת זיהוי הגופות במכון לרפואה משפטית באבו כביר כמעט הפכה להיות בלתי אפשרית, משום שהמשפחה כולה נספתה ברכב הבוער ומצב הגופות קשה מאד. אנשי המכון הפתולוגי נאלצו לזהות את הגופות באמצעות השיניים.

מחקירת התאונה עולה כי נהג הטנדר הצבאי יצא לעקיפה מסוכנת, חצה קו לבן, פגע במשאית וכתוצאה מכך נזרק אל שתי המכוניות הפרטיות ופגע בהן. נהג הטנדר עדיין מאושפז במצב קשה בבית החולים "סורוקה", ובמשטרה אומרים כי הוא צפוי להיחקר רק לאחר שיתאושש. שני בני אדם נוספים נפצעו בתאונה, ומצבם מוגדר קל.

"הרכב נשרף לגמרי ואי אפשר היה להתקרב למכונית, או לזהות את הנוסעים שבתוכו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט דובר מגן דוד אדום נגב. "כוחות כיבוי החלו לכבות את האש בניסיון לחלץ את ההרוגים שהיו בתוכו, אבל זה כבר היה אבוד".

10 הרוגים בכבישים בתוך יממה

בתאונת דרכים אחרת שהתרחשה הערב, נפגעו אנוש וקשה שני ילדים כבני 10 שרכבו על אופניים בדרך הטייסים באופקים. צוות של מד"א פינה את השניים, שנפגעו ממונית שככל הנראה לא נתנה להם זכות קדימה במעבר חצייה, לבית החולים סורוקה עם פגיעות ראש וחבלות בגוף כשהם במצב קשה.

שישה בני אדם נוספים נהרגו אמש בתאונות דרכים. שני בני אדם נהרגו בתאונה בדרך מנחם בגין בתל אביב, שהחלה כשנהג רכב סובארו נמלט מבדיקה שגרתית. במשטרה מכחישים כי היה מרדף אחרי הנהג, בניגוד לנהלים, אבל על פי גורמים במשטרה, הניידות אכן ניהלו מרדף. בזמן שנמלט, איבד נהג הסובארו שליטה על הרכב, ונהרג, יחד עם האדם שישב לצדו.

מוקדם יותר בשעות הערב במוצ"ש, בתאונה חזיתית בין שני כלי רכב בצומת נבטים - שוקת, נפצעו שישה בני אדם, בהם אישה בהיריון ובתה בת השנתיים שפונו במצב קשה לבית החולים סורוקה בבאר שבע. מזירת התאונה פונו עוד ארבעה בני אדם שנפצעו באורח בינוני ופונו על ידי צוותי מד"א נגב ומסוקי חיל האוויר לבית החולים.

חמישה בני משפחה נהרגו ברגע

לפני כשבועיים נהרגו חמישה מבני משפחת דהן, בעת שהיו בדרכם לחתונה של בת משפחה בחיפה. רותי דהן (52), בנה ליאור (31) ובתה שרית (19), כלתה טלי (34) ונכדתה שילת (בת חמישה חודשים), נהרגו כולם מפגיעת משאית בירידות סדום ליד צומת הערבה.

מתחקור עדי הראייה הראשונים עולה, כי התאונה אירעה כ-200 מטרים מצומת הערבה. את העיקול האחרון הנהג משום מה מפספס וסוטה לנתיב הנגדי. ממול מגיעה מכונית היונדאי, המשאית מתנגשת בה בעוצמה וגוררת את המכונית המרוסקת שמתחתיה כ-30 מטרים. רק אז המשאית מתהפכת והרכב המשפחתי מתחיל לבעור.

הנהג אמר בחקירתו כי התכופף אל תא הכפפות כדי לסגור אותו, ספג מכה קלה בראשו וזה מה שלטענתו גרם לסטייה לנתיב הנגדי ולהתנגשות במכונית שבאה ממול. במשטרה עדיין לא משוכנעים שזו הייתה באמת הסיבה האמיתית לתאונה הקשה ובודקים חשד לפיו הנהג נרדם או שדעתו הוסחה משימוש בטלפון סלולרי או רדיו.

חוקרי המשטרה חושדים כי נהג המשאית כנראה נרדם או שדעתו הוסחה למשהו אחר, כמו למשל שימוש בטלפון סלולרי או רדיו. אנשי זק"א התקשו למצוא פריטים כלשהם שמזהים את האנשים. מנתוני עמותת "אור ירוק" עולה, כי כביש 25 נמנה עם עשרת הכבישים האדומים, עשרת הכבישים המסוכנים ביותר בישראל.