מסיבת העיתונאים השקטה שערך בצהריים שר התחבורה, שאול מופז, הופרעה באופן פתאומי על ידי אדם לא ידוע שביקש לשאול שאלה במסגרת זמן השאלות שהוקצב לעיתונאים. אותו אדם הציג את עצמו כמישל אלקסלסי, מנכ"ל א.הסעות אילת, החברה שבבעלותה האוטובוס שנעקף על ידי האוטובוס שהתהפך בתאונה המחרידה בדרום.

"אדוני שר התחבורה", פתח ואמר אלקסלסי, "כבר חמש שנים שאני מתריע על ההזנחה שאילת סובלת ממנו בכבישים: אין ניידות, לא בודקים בטיחות ולא בודקים את הכבישים". לשמע הדברים שר התחבורה לא נשאר חייב והשיב: "התוקפנות המילולית שלך מטרתה לטשטש את החקירה".

בתום הדברים שוחח אלקסלסי עם חדשות 2 באינטרנט והרחיב את טענותיו. כבר חמש שנים שאני מתריע ואף אחד לא עשה עם זה שום דבר", אמר בזעם. "באחד המכתבים אפילו כתבתי שצריך לעשות משהו לפני שיקרה אסון, ועדיף שעה אחת קודם. זה מה שמקומם אותי, שכתבתי והתרעתי ואף אחד לא התייחס אליי".

אלקסלסי הוסיף: "אין מצב שבאילת לא יהיו ניידות בטיחות בדרכים שיבדקו את תקינותם ובטיחותם של הנהגים ושל הכבישים".

מחזקים את הפצועים

במהלך היום ביקרו פוליטיקאים שונים את נפגעי התאונה המחרידה. שרת החוץ ציפי לבני התפנתה מיום חגה הגדול של קדימה, עברה בין המיטות בבית החולים תל השומר ולחצה את ידם של הפצועים המאושפזים במקום.

לבני סיפרה כי שגריר רוסיה בישראל ושר החוץ הרוסי הביעו בפניה הכרת תודה על פעולה נמרצת, על החילוץ ועל הטיפול ההולם. "כולם מחלקים שבחים מדהימים וזה מחמם את הלב", אמרה לבני. "אנחנו יודעים איך זה להיות פצועים ישראלים במקום אחר". שרת החוץ ביקשה למסור לציבור ולממשל ברוסיה כי ישראל עשתה ועושה הכל על מנת להעניק לפצועים את הטיפול הרפואי הטוב יותר.

"פתאום התהפכנו"

מייד לאחר יציאתה של לבני מהמקום נכנסה לחדר המיון נטליה בוריקינה, שאימה ילנה נפצעה בינוני בתאונת הדרכים. בפגישה המרגשת שנערכה עם בתה, סיפרה ילנה על נסיבות האירוע. "הגענו לעובדה, וליד המחסום הגיע אוטובוס אחר", שיחזרה. "בין ההרים הגדולים היה כביש צר ומפותל ושני האוטובוסים היו ביחד (במקביל אחד לשני) - ופתאום התהפכנו".

האוטובוס שהתהפך בכביש 12 (צילום: רויטרס)
האוטובוס ההפוך | צילום: רויטרס

"קראתי באינטרנט על התאונה, אבל ידעתי שאימי בחיים", סיפרה נטליה, הבת, על תחושותיה בעקבות התאונה. "התקשרתי למלון שאמי הייתה אמורה לשהות בו ובקבלה אמרו שהם עדיין לא הגיעו". כשנשאלה על התיאום הישראלי-רוסי, סיפרה נטליה שהכול עבר על מי מנוחות. "ההגעה שלנו לכאן אורגנה מאוד יפה", אמרה. "הכול פה בסדר, חוץ מאמא שלי".

"התיירות מרוסיה לא תיפגע"

גם חברי כנסת ממפלגת ישראל ביתנו ביקרו במהלך היום בבתי החולים ושוחחו ברוסית עם חלק מהפצועים ובני משפחותיהם.

"אני זוכרת היטב מה קרה", סיפרה אחת הפצועות לח"כ סופה לנדבר. "עפנו אחרי שהנהג נסע במהירות מופרזת ונפל לתוך בור. זה היה נורא ואיום". הפצועה ביקשה מחברת הכנסת לדבר בטלפון עם בני משפחתה ברוסיה ולהרגיע אותם.

"דיברתי עם כמה מהפצועים והם אמרו שלא רק שהם מאמינים שהתיירות בין רוסיה לישראל לא תיפגע", אמר ח"כ סטס מסזניקוב. "אלה הם מליצי יושר שלנו".