משטרת קריית מלאכי עיכבה הערב לחקירה את שני האחים גדי וקסהון יעקב, לאחר שסיפרו כי הם אחראים לריסוס כתובות "תג מחיר אתיופי". השניים, ממובילי המחאה נגד גזענות בקריית מלאכי, סיפרו לחדשות 2 שהם מופתעים מהחקירה הזו וציפו שהמשטרה תעזור ותחקור את אלה שהתבטאו בגזענות ולא אותם. שני האחים נשלחו למעצר בית בן 5 ימים.

נזכיר שהיועץ המשפטי לממשלה הורה לפתוח בחקירה נגד גילויי הגזענות שהתגלו בבניין בקריית מלאכי. שני האחים התבטאו בכתבה ששודרה אמש ב"אולפן שישי", וסיפרו על פעולת "תג מחיר אתיופי" עשעו.

גדי סיפר היום כי לחדשות 2: "שאלו אותי החוקרים אם אני זה שרשמתי תג מחיר ואם אני זה שהשחית רכבים. אני אמרתי להם שאני לוקח אחריות כוללת אבל אני לא יודע מי עשה זאת. אבל כבן העדה וכבן העיר בה התגלתה גזענות כלפי העדה שלי לקחת אחריות לארגן מחאה, בה השתתפו יותר מ-3,000 בני העדה".

"אני מופתע שהמשטרה במקום למגר את תופעת הגזענות דווקא נטפלת לאלה שמוחים", הוא המשיך.

המשטרה: נחקרו בחשד לוונדליזם

ממשטרת לכיש נמסר בתגובה כי החקירה בעיצומה, וכי לחקירה שני מישורים. מה שהיועץ המשפטי הורה לפתוח בחקירה - נעשה על ידי צוות אחד ובאשר לוונדליזם בעיר והשחתה נחקרו שלושה חשודים באזהרה. שני אחים תושבי קריית מלאכי עוכבו ונחקרו באזהרה. לדברי המשטרה, אין כוונה לעצור את האחים.

בשבוע שעבר חשף תמיר סטיינמן במהדורה המרכזית, תיעוד של תושבים המתבטאים בחריפות נגד התושבים האתיופים. "אתיופי טוב זה אתיופי בקבר", "הבישולים שלהם מסריחים" ו"הם מורידים את ערך הדירות היו רק חלק מהאמרות הגזעניות של תושבי המקום הוותיקים.

באותו לילה, עם חשיפת הכתבה, החליט הצעיר האתיופי גדי יעקב שהוא מזעזע את העיר. הוא לא ניפץ מכוניות ולא שרף ניידות, ולכן מבחינתו הוא הלך הכי רחוק שאפשר. "לקחנו ספריי צבע וריססנו תג מחיר אתיופי. הלכתי לישון עם סיפוק באמת אדיר וקיבלתי תגובות טובות מהחברים בעדה שהיו שמחים שמישהו עשה משהו כדי להתנגד לזה", סיפר.

"מישהו יגיד לי למי למכור?"

שמעון משה, לשעבר ראש המועצה, גר בדירת גג בפרויקט הזה שבו ניסו להחתים בעלי דירות על איסור מכירה לאתיופים. "אני לא מתכנן למכור, אבל אם היה בא לי ויש לי למי למכור - אני מוכר. מישהו יגיד לי למי למכור?" תוהה משה.

משה היה ראש מועצת קריית מלאכי כשהעולים מאתיופיה החלו לאכלס אותה במספרים גדולים. אבל כששיעור האתיופים הגיע ל-20%, הודיע שהוא לא מוכן לקלוט יותר. הפוליטיקאים והתקשורת ברפלקס מותנה האשימו אותו בגזענות, אבל השרים הממונים הבינו את העניין. "אי אפשר לקלוט 50-60% עולים מאתיופיה כי אין תקציב, הרי מישהו צריך לתקצב את לשכת הרווחה שצריכה לטפל במחצית מהאוכלוסייה בקריית מלאכי", הסביר.

מי הרוב? הגזענים או הנאורים?

"רק רציתי להגיד שיש לי שכנים אתיופים והם יותר טובים מהלבנים", אמרה צעירה תושבת המקום, ששמה את הגבול ביצירת קשר רומנטי עם אתיופי אבל ללא ספק, היה לה הסבר משכנע. "יש לי עכשיו מישהו שאני מאוד אוהבת, הוא כורדי אבל הוא גזען מכל הבחינות: ערבים, אתיופים... הוא ממש גזען, אוהד בית"ר".

"מה זה משנה אתיופי או ישראלי?", סיכם אחד מהתושבים הוותיקים של קריית מלאכי, אותו פגשנו במרכז המסחרי. "זה שדיבר בטלוויזיה הוא טיפש. אני חי עם האתיופים, גרה מולי משפחה ואנחנו כמו אחים. הוותיקים לא יסכימו לגזענות!". לגדי ולאחיו קסאי לא נותר אלא להסכים איתו. "האדון הזה יותר מייצג את תושבי קריית מלאכי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק