יותר מ-400 אלף בני אדם השתתפו בעצרות הגדולות שנערכו ברחבי הארץ במוצאי השבת האחרונה בקריאה לצדק חברתי. אחרי ההפגנה הגדולה, הוחלט לפרק חלק מהמאהלים ברחבי הארץ, מתוך כוונה לעבור לשלב הבא של המחאה. הבוקר מתכנסים מובילי המחאה כדי להודיע על הצעדים הבאים הצפויים במסגרת המסע להשגת צדק חברתי והשבת הרווחה לעם.

במסיבת עיתונאים שנערכת הבוקר בגן הוורדים בירושלים השתתפו דפני ליף, פרופ' אביה ספיבק, סתיו שפיר, פרופ' יוסי זעירא, יונתן לוי ופרופ' לאה אחדות. את מסיבת העיתונאים העבירנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

הדרישה: להגדיל את המנדט של ועדת טרכטנברג

את מסיבת העיתונאים פתחה דני ליף. "אנחנו נמצאים כאן שלושה ימים בלבד אחרי ההפגנה הגדולה", אמרה ליף. "בקיץ המכונן הזה מאות אלפים יצאו לרחובות. חצי מליון ישראים הפגינו בשבת האחרונה וקראו לשינוי. מהכוח הזה אי אפשר להתעלם. העם לא דורש פירורים, אנחנו לא נסתפק באקמול, ונדרש טיפול עומק בבעיות שהביא עלינו הקפיטלזם החזירי".

ליף ציינה כי אין בכוונתם לוותר על אף סקטור מקופח שיצא למאבק. "לא נסכים לשום הצעה שמסכמת העברת כסף מכיס אחד לכיס אחר", ציינה. "תקציב חברתי הוא לא שאלה של יכולת, אלא שאלה של רצון. אפשר וצריך לעשות את זה וזה עניין של החלטה".

חלק מדרישות מובילי המחאה מתייחסות למנדט שניתן לוועדת טרכטנברג. לדבריהם, הוועדה חייבת לקבל מנדט רחב יותר כדי להביא לשינוי בתקציבים שיפתור את מצבם של אותם אלפים שיצאו לרחובות. חברי הוועדה הציעו להשקיע סכום חד פעמי שיגדיל את מסגרת החוב כדי לפתור את בעיית הדיור תוך זמן קצר יותר.

אלף שולחנות דיונים יוקמו ברחבי הארץ

"אנחנו רוצים לשנות את פני החברה בישראל ולהחזיר אותה אחורה לפחות לתחילת העשור", אמרה פרופ' לאה אחדות שמייעצת למובילי המחאה בגיבוש הדרישות. פרופ' אחדות התייחסה לצורך בשינוי הקצבאות לאוכלוסיות החלשות, בשיפור שכר העובדים ובדאגה לאוכלוסיות החלשות.

"אלף שולחנות עגולים יוקמו ברחבי הארץ בהם נערוך את הדיונים על המצב החדש", אמר רגב קונטס, מיוזמי מחאת האוהלים. "אזרחי ישראל נבראים מחדש כאנשים שדואגים לגורלם. תלמידי ישראל למדו דווקא בחופש הגדול את השיעור החשוב בחייהם. ולא פחות חשוב מכך הם נוכחו בעוצמה האדירה שטמונה במחאה אדירה ולא אלימה". קונטס סיים את דבריו בפניה לראש הממשלה ולכנסת ישראל בהבטחה לכך ש"המחאה הזו רק מתחילה".

השיא האחרון: ההפגנה הגדולה בתולדות המדינה שנערכה בשבת

300 אלף מהמפגינים הגיעו בשבת האחרונה לכיכר המדינה בתל אביב, שם התאספו לעצרת המחאה הגדולה. במסגרת העצרת נאמו ראשי המחאה: דפני ליף, סתיו שפיר ויו"ר אגודת הסטודנטים איציק שמולי - שטבע את המונח שאולי ילווה את הפעילים מעתה והלאה: "הישראלים החדשים".

שורה של אמנים מהשורה הראשונה, הופיעו במהלך הערב והביעו תמיכה גדולה במפגינים. "אני אוהב אתכם ומצדיע לכולכם - בזכותכם יהיה שינוי", אמר הזמר אייל גולן ששר את "מי שמאמין לא מפחד". לפניו עלו לשיר להקת היהודים ולהקת "הדג נחש", שהלהיבו את הקהל עם "אנחנו לא פראיירים".

מנהיגת המחאה דפני ליף נשאה במהלך העצרת נאום דרמטי במיוחד בו אמרה: "דבר עצום וכביר קרה בקיץ הזה. קיץ 2011 הוא הקיץ הגדול של התקווה הישראלית החדשה, היא נולדה כמו הרבה תקוות מתחושות של ייאוש, ניכור ופערים שהפכו בלתי אפשריים לכולנו, פערים שהפכו כמעט בלתי ניתנים לגישור".

"החברה הישראלית שעומדת פה ובחרה שלא להישאר הערב בבית, הגיעה הערב לקו האדום שלה וקמה ואמרה: 'די לא עוד, אפשר לרמות חלק מהאנשים חלק מהזמן אבל אי אפשר לרמות את כל האנשים כל הזמן'".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק