קריית מלאכי מתקשים לעכל את גודל הטרגדיה אליה התעוררו הבוקר. שלושה בני אדם, שניים מהם, מקהילת חסידי חב"ד נהרגו מפגיעה ישירה של רקטה בבניין מגורים.

"זה נורא. הם היו בשבילי כמו משפחה, מבחינתי זה לאבד משפחה", אמרה בכאב נאווה חיון, שכנה בבניין. "הם היו שכנים מעולים שמאוד אהבתי. משפחה חמה ומלוכדת. כולם רצו לבוא אליהם ולהתארח אצלם".

"השכן שנהרג בחור מצחיק. היה לו לב רחב והוא הסתכל על הכל בצורה משעשעת", סיפרה חיון. "לאחרונה הוא התחיל להתחזק וללמוד תורה, ותיכנן לבנות בית - הוא היה בחור יפה ומקסים ואני לא מאמינה שאני מדברת עליו בלשון עבר". בזמן פגיעת הרקטה נאווה היתה בקומה השנייה של הבניין. "מהבוקר אנחנו בחוץ עם הפיג'מות. לא תיכננו לפתוח ככה את היום. יש הרבה אי ודאות ואנחנו לא יודעים מה יהיה איתנו".

אמו של אחד ההרוגים, צעיר בן 24, שהתגורר בדירה שנפגעה סיפרה: "נשמעה אזעקה והתפנינו מהדירה למרחב מוגן. הבן שלי אמר שהוא נשאר בדירה כדי לצלם ואז היתה הפגיעה והוא נהרג"

"זה היה עניין של דקות ספורות"

יניב, קרוב משפחה של כמה מהנפגעים בקריית מלאכי סיפר בריאיון לחדשות 2 כי מרגע הישמע האזעקה ועד לפגיעת הטיל עבר זמן קצר מאוד. "זה עניין של דקות ספורות, עד שהטיל פגע בבניין ונכנס לתוך הסלון. היה לנו מקלט שנמצא מתחת למדרגות".

"כולם ירדו, חוץ מהם", העיד קרוב המשפחה, "הם לא היו ממוגנים, הם נשארו למעלה. כשהייתה האזעקה אחד מהם ישן, ושניים היו בתוך החדר. אנשים אמרו להם - כנסו למרחב הממוגן. אחד ישן ולא רצה לרדת, וזה מה שקרה".

תינוק וילד נפצעו בינוני

ביומו השני של מבצע "עמוד ענן" של צה"ל ברצועת עזה, נורו היום מטחים כבדים מכיוון הרצועה לכל יישובי הדרום. בצה"ל מכחישים דיווחים על שיגורים לכיוון מרכז הארץ. בנוסף, רקטה פגעה ישירות בחצר בשדרות - לא היו נפגעים אך מספר בני אדם לקו בחרדה.

רקטת הגראד שפגעה במבנה בקריית מלאכי, חדרה ישירות לקומה הרביעית של הבניין, וגרמה לנזק והרס רב. כוחות מגן דוד אדום פעלו במקום כדי להעניק טיפול רפואי לפצועים, אך התקשו לסייע להם בשל הפגיעה הקשה במקום.

התוצאות היו הרסניות: שלושה בני אדם, גבר בן 24 ושתי נשים בנות 20 ו-30 נהרגו בפגיעה הקטלנית. תינוק בן 8 חודשים וילד פונו מהמקום כשהם במצב בינוני, ועוד ארבע פצועים פונו לקבלת טיפול רפואי כשהם במצב קל. ההרוגים והפצועים לא שהו במרחב המוגן בעת נפילת הטיל.

שישה בני אדם נוספים הוגדרו כנפגעי חרדה, טופלו במקום על ידי צוותי מד"א ופונו, כמו יתר הפצועים, לבית החולים קפלן ברחובות. מבית החולים נמסר כי מצבם של הפעוט והילד השתפר, וכעת הם מוגדרים כפצועים באורח קל.

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' וקציני משטרה בכירים הגיעו לאתר הפגיעה בקריית מלאכי וקיימו במקום הערכת מצב בעקבות הפגיעה הקלטנית. הם קראו לתושבים במקום, כמו בכל יישובי הדרום, לשהות סמוך למרחבים המוגנים והזהירו שהאירוע רחוק מסיומו.

ראש עיריית קריית מלאכי: "ל-50% אין מיגון"

"זהו בוקר לא קל, מהשעה שמונה בבוקר היה מטח של טילים", תאר ראש עיריית קריית מלאכי, מוטי מלכה, את התחושות בעיר, "לצערי טיל פגע במבנה של ארבע קומות בבניין מאוכלס עם הרבה ילדים. אנו עושים את המרב כדי לטפל בכולם וגם בכל מי שחסר דיור כי הרקטות זרעו הרס לא קטן בכל המבנה הזה".

מלכה ביקש להדגיש כי יש להשמע להוראות פיקוד העורף אך ציין "ל-50% מהתושבים אין מיגון בעיר. העליתי את זה בוועדת חוץ וביטחון. אני מקווה שהפעם נוכל לתת מכה אחת ונבטיח את השקט, ולא נהיה שבויים של החמאס. ניתן את כל אורך הרוח שצריך כדי שצה"ל יטפל בעניין הזה פעם אחת ולתמיד", סיכם מלכה.

איתן חיימוב, עד ראייה לאירוע, סיפר על הפגיעה הקטלנית. "זיהיתי עשן סמיך בבית. ראיתי אבא שהחזיק את הבת שלו, שנפגעה מרסיסים בראש. הוא ישב איתה והיה מאוד מבוהל. לפתע ראיתי את מי שביתה נפגע, את האחות שצעקה: " אח שלי". ואז ראיתי את האמא והבן הקטן יושבים בהיסטריה".

חיימוב המשיך ותאר כיצד ניסה לסייע לנפגעים. "עליתי לקומה רביעית וזיהיתי דלת אחת פתוחה. נכנסתי לשם וראיתי בחורה אחת כבת 20 משהו על הרצפה, ללא הכרה. לא יכולנו להיכנס כי קירות המבנה עמדו להתמוטט".