"רעידות, כאבים בעצמות, חשיבה לא נכונה. הרגשתי שלא אכפת לי משום דבר ואני אעשה הכול כדי להשיג את הסם" - מה שנשמע כמו וידויו של נרקומן ותיק, הוא קולו של ל', רק בן 15 וחצי. הסם המדובר, "נייס גאי", הוא סם פיצוציות אותו קנה לראשונה בכסף שקיבל מאמו ביום הולדתו ה-14.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ניסיתי ופשוט לא הפסקתי. בפעם הראשונה זה היה שלושה ימים ברציפות. אני זוכר שהתעוררתי, השתמשתי, וחזרתי לישון", סיפר ל'. דרך פיצוציות ומשלוחים עד הבית ל' השיג עוד ועוד סמים. הוא היה קם באמצע הלילה כדי לעשן ומתחבא בשירותי בית הספר כדי לעשן. כדי להשיג את הסם הוא מכר את השרשרת שקיבל בבר המצווה שלו ואת האורגן שלו, ואפילו קיבץ נדבות. כשזה כבר לא הספיק - הוא עבר לשלב הבא. "אני זוכר את הפעם הראשונה שהבנתי שאני מכור - זה היה כשגנבתי 70 שקלים מהארנק של חבר שלי", הודה ל'. "כמעט מכל המשפחה שלי גנבתי - מאבא, מאמא, מאח שלי. גנבתי גם מסבתא שלי".

ע', אביו של של ל', סיפר כי היה מודע להתמכרות החמורה של בנו, אך הרגיש חסר אונים. "מצאתי אותו מעולף במיטה כשהבאנג שפוך. העיניים שלו היו פתוחות אבל הוא לא הגיב. נכנסתי ללחץ, הבנתי שיש לי ילד מכור. הרגשתי שאין דרך להתמודד עם זה כי הוא לא הולך לסוחר סמים, אלא מקבל את זה הביתה. זה סם קשה לפחות כמו הרואין", הסביר ע'.

"חתכתי את הרגליים שלי"

סמים חוקיים בפיצוציות, נייס גאי (צילום: חדשות 2)
סמים חוקיים בפיצוציות. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

אחרי שנעצר ברחוב כשנתפס מעשן ליד מחוסרי דיור ונרקומנים, ואחר כך גם בעוון פריצה למכוניות, ל' ניסה להיגמל, אבל בחופשה הראשונה ממכון הגמילה נפל שוב לסם. אביו סיפר: "קיבלתי שיחת טלפון בשתיים או שלוש לפנות בוקר ממישהו שמצא אותו זרוק בחדר המדרגות שלו. הוא חיפש בטלפון את השם 'אבא', התקשר אלי, ואמר לי: 'בוא קח את הילד שלך'".

רונית הורביץ, מנהלת מחלקת האישפוז ב"מלכישוע", כפר לשיקום נפגעי סמים, הסבירה על חומרת בעיית סמי הפיצוציות. "בשלוש השנים האחרונות אני יכולה להגיד ש-90% מהנערים שהגיעו למחלקה האישפוזית ב"מלכישוע" היו מכורים לסמי פיצוציות", ציינה.

לאחר כישלון הנסיון להיגמל, ההתמכרות של ל' רק החמירה. "חתכתי את הרגליים שלי כי נמאס לי, הייתי בקריז, לא השתמשתי כמה ימים, ורציתי להרגיש משהו. הסם גרם לי לא להרגיש כלום", תיאר ל'.

"קשה לי לראות את עצמי לא משתמש"

לפני שהוא נכנס למכון גמילה חדש, ל' פרסם סטטוס גלוי בפייסבוק שמזהיר את הנערים שרוצים להתנסות. גם השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', שהרחיב לאחרונה את פקודת הסמים במטרה להילחם בסמי הפיצוציות, נחשף לסיפור. "הנחיתי את המשטרה והמשרד לטפל בעניין מלוא החומרה, אבל יש פה מלחמה ואנחנו ננצח בה", הבטיח לו השר לביטחון פנים.

המלחמה הפרטית של ל' נמשכת, והוא לא בטוח שהוא ייצא ממנה כשידו על העליונה. "קשה לי לראות את עצמי לא משתמש", הוא מודה. עם זאת, אביו אופטימי: "אני בטוח שהוא ייצא מזה, כשמישהו רוצה כמו שהוא רוצה - אז הוא מוצא דרך".