לקראת יום הזיכון לחללי מערכות ישראל, שיתקיים בשבוע הבא, צוות המדריכים של מועדון הצלילה "פוצקר" בנהריה החל את ההכנות לטקס הזיכרון באנדרטה ללוחמי השייטת, שנהרגו באסון אנצריה בלבנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צוות המדריכים צלל לעומק של 28 מטרים לאנייה "כידון", שטבעה מול חופי נהריה ומשמשת כאנדרטה תת-ימית. הצוות הכין את האנדרטה לקראת טקס יום הזיכרון מתחת למים, שייערך ביום שני הקרוב ובו ייקחו חלק משפחות הנופלים שיצללו אל האנדרטה ויניחו זרי פרחים. האנדרטה מורכבת מ-12 כיסאות, כשכל כיסא מייצג את הלוחמים שנהרגו באסון.

בליל ה-4 בספטמבר 1997 יצאו 16 לוחמי שייטת 13, בפיקודו של סגן מפקד היחידה סא"ל יוסי קורקין, למבצע סמוך לעיירה אנצרייה שבלבנון. תוך כדי התנועה הרגלית לעבר היעד, התפוצצו על הלוחמים מספר מטעני צד והכוח נתקל בכוח מחבלים של חיזבאללה.

הכוח, שהיה באותה שעה מפוצל לשתי קבוצות, נפגע קשה ו-12 לוחמים, ביניהם קורקין, נהרגו. ארבעה לוחמים נוספים נפצעו קשה ולמעשה רק לוחם אחד נשאר מתפקד והוא זה שהשיב אש, העביר את הדיווח הראשוני על האירוע וניהל את הגעת כוחות החילוץ.

צוות המדריכים צלל לעומק של 28 מטרים (צילום: דוגית תל אביב)
צוות המדריכים צלל לעומק של 28 מטרים | צילום: דוגית תל אביב

ערב יום הזיכרון: מניין החללים עומד על 23,169

ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה פרסם משרד הביטחון את המניין הנורא של הנופלים מאמצע המאה ה-19, עוד לפני הקמת התנועה הציונית, ועד ימינו. כיום עומד מספר החללים על 23,169. 57 חללים נוספו למניין זה השנה, ו-5 נכי צה"ל שנפטרו כתוצאה מנכותם הוכרו כחללי צה"ל השנה.

עוד עולה מהנתונים כי מספר בני המשפחות השכולות בישראל 2014 הוא 17,038, בהן 2,141 יתומים ו-4,966 אלמנות צה"ל ומערכת הביטחון, כולל המחתרות השב"כ והמוסד. יותר ממיליון וחצי בני אדם צפויים לפקוד ביום הזיכרון את 52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ.