מבחן ראשון לזעם הציבורי נגד הדרת הנשים ואלימות החרדים בבית שמש: אחרי הזעם הציבורי הנרחב שהתעורר בעקבות סיפורה של הילדה נעמה מרגוליס, שעברה מסכת השפלות ותקיפות בשל לבושה ש"לא היה צנוע", לטעם קיצוניים, נערכה הערב הפגנת מחאה בקריאה למגר את התופעה. את האירוע העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

כ-4,000 בני אדם הגיעו לאירוע שנשא את הסיסמה: "עוצרים את הטירוף", והשתתפו בו בין היתר, הדסה מרגוליס - אמה של נעמה, וכן טניה רוזנבליט - האישה שנדרשה על ידי חרדי להתיישב בחלקו האחורי של אוטובוס וסירבה. מפגינים רבים נוספים שעשו דרכם למקום נתקעו בפקקים, ולכן פתיחת העצרת התעכבה. כוח גדול של 300 שוטרים אבטח את המפגינים.

הדסה מרגוליס: "בתי מחוזקת מהחיבוק החם"

הדסה מרגוליס, אמה של נעמה הקטנה שהציתה את המחאה בכתבה שפורסמה באולפן שישי אמרה: "בתי מחוזקת מהחיבוק החם שהיא מקבלת. הרבה שאלו אותי אם אני מתכוונת לעזוב את בית שמש, והתשובה שלי - חד משמעית לא".

שרת התרבות והספורט לימור לבנת נשאה אף היא דברים בעצרת ואמרה: "כולנו נעמה מרגוליס, כולנו טניה רוזנבליט. אנחנו הנשים נאבק על מקומנו, נאבק על ייצוג הולם, נאבק נגד אלימות ונגד הטרדות מיניות - גם כשהן מגיעות מבעלי עמדה וכוח. נעשה את כל מה שצריך כדי שנשים ימצאו את מקומן בחברה, מקומן הראוי".

"טוב לראות שיש כאן גם נשים וגם גברים", המשיכה לבנת. "טוב לראות שישנם כאן גם תושבי בית שמש. טוב שהגיעו לכאן אנשים מכל קצוות הארץ - זה משקף את החברה הישראלית, שכולה-כולה מזדהה עם כל אלה. זה המאבק של כולנו".

יחימוביץ': "כתם שחור שחובה להסירו"

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה, כי "קר בחוץ, אבל חם בלב", בהתייחסה לכמות האנשים שהגיעו. "מדרכות אסורות לנשים? זה נשמע כמו סרט מדע בדיוני על מציאות אפלה והזויה במיוחד, אבל זו המציאות. מציאות כזו, במדינת ישראל במאה ה-21 היא כתם שחור על החברה הישראלית. זהו כתם שיש לנו חובה להסיר אותו".

עוד אמרה כי "המדינה היא שלנו. היא של כולנו. המרחב הציבורי בה, כמו אוצרות הטבע, כמו האוויר, הם של כולנו. איסור על קבוצת אנשים מלהשתתף במרחב הזה ולהיות בו, בגלל כל סיבה שהיא - זה מעשה שהוא לא אנושי, לא מוסרי, לא ישראלי, ולא יהודי. מניעת תנועה חופשית מבני אדם שוות ערך למניעת זכותם לנשום אוויר. במדינה דמוקרטית וראויה לא תהיה הדרה בזיונית שכזו. "באירן סוכלים למוות אישה נואפת, בסעודיה אסור לאישה לנהוג. מדינת ישראל רחוקה שנות אור מהארצות הללו. אנחנו מדינה דמוקרטית, שאפתנית ודעתנית", דברי יחימוביץ'.

לבני: "מבית שמש תיפתח הטובה"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (קדימה), התייצבה למפגן המחאה ואמרה: "המאבק הזה הוא על הכל. מבית שמש תיפתח הטובה. יש כאן מאבק פוליטי אמיתי: כשילדים לומדים בבתי הספר כאן שנשים הן לא שוות, כשלא מלמדים אותם מה זו ציונות - זה צץ אחר כך".

לבני הטילה את האחריות למצב על ממשלת נתניהו. "צריך לשנות את הכל, גם את אכיפת החוק - אבל אי אפשר להסתפק בכך", היא הסבירה - והוסיפה: "כדי לשנות את פניה של ישראל צריך ממשלה אחרת. הממשלה הזאת שותפה בפועל לאידיאולוגיה יותר מרוככת ולא אלימה, אבל בפועל זו אותה פוליטיקה שמאפשרת לזה לקרות. זה הגיע לכולם - ולכן יגיע השינוי".

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב לאירועים בבית שמש. בדברים שנשא בנושא בחידון התנ"ך הארצי למבוגרים אמר: "אנו עדים בתקופה האחרונה לתופעה פסולה של הדרת נשים במרחב הציבורי, שנוגדת את רוח המסורת של התנ"ך והיהדות, מנוגדת לערכי הדמוקרטיה שעליהם מושתתת מדינת ישראל וסותרת את עקרונות היסוד של היהדות - שאחד המרכזים בהם הוא 'אהבת לרעך כמוך'".

נתניהו אמר גם כי הוא מברך על הגינויים לתופעה שנשמעו מקרב קבוצות חרדיות שונות והוסיף: "קראתי לכל גורמי האכיפה להביא להפסקת המעשים הללו ולמצות את מלוא חומרת הדין עם מי שמתנכל לנשים במרחב הציבורי".

אמה של נעמה: "רוצים שכל התושבים יחיו יחד בשלום"

הדסה מרגוליס, אמה של נעמה, אמרה לקהל תומכיה בנאום שנשאה: "בית שמש מתוכננת להיות עיר חרדית לגמרי בלי שאף אחד שאל אותנו, התושבים הוותיקים והשפויים. האנשים כאן הם נפלאים וטובים שרוצים לראות את כל התושבים כאן - חרדים, חילוניים ודתיים-לאומיים - גרים זה לצד זה בשלום, בלי הקיצוניות שאנו עדים לה כיום".

נוסף על כך, שבה מרגוליס והבהירה כי מעשי ההתנכלויות מצד חרדים קיצוניים לבתה ולצעירות אחרות לא יביאו אותה להרים ידיים. "הרבה שאלו אותי אם אני מתכוונת לעזוב", היא אמרה - והדגישה: "התשובה שלי: בשום פנים ואופן לא". דבריה התקבלו במחיאות כפיים סוערות מצד הקהל.

בניסיון לסכל כל ניסיון לפגוע במהלך התקין של האירוע, פרסה עיריית בית שמש עשרות מצלמות אבטחה ברחבי העיר - כמה מהן יתעדו את המתרחש ליד בית הספר "אורות". במוסד לומדות בנות דתיות שאינן חרדיות, שרבות מהן נפלו קורבן למעשי התנכלות מצד חרדים.

כוחות משטרה בבית שמש, הערב (צילום: פייסבוק משטרת ישראל)
כוחות משטרה בבית שמש, הערב | צילום: פייסבוק משטרת ישראל

זמן קצר לפני תחילת עצרת המחאה, סיפרה עליסה קולמן, דתייה שהצעיר החרדי שירק עלייה שוחרר לאחרונה ממעצר, על תחושותיה. קולמן, שלא תינאם בהפגנה, העריכה כי ההקצנה בבית שמש, שחדרה בשבוע האחרון לתודעה הציבורית, תביא לשינוי מהותי בנעשה בעיר.

"אני מקווה שבמשטרה לא יתנו לחרדים לעשות מה שהם רוצים, ואם הם יבואו ינקטו צעדים חזקים יותר כדי להפסיק אותם", היא סיפרה - והוסיפה: "צריכים לדעת שהדברים האלה לא קורים רק פה, אלא שבית שמש היא מיקרו-קוסמוס לכל הארץ".

"ראש העיר נתן לגיטימציה לקיצוניים"

את האחריות למצב שאליו הגיעה לבית שמש הטילה קולמן על ראש העיר, משה אבוטבול: "הוא נתן לגיטימציה לקיצוניים לפעול. במשך כמה חודשים הם הגיעו לירוק על ילדות קטנות והוא לא עשה שום דבר. רק היום הוא בא כדי להביע צער".

אבוטבול עצמו התראיין זמן קצר קודם לכן, והעריך כי למרות המתח הרב בבית שמש - תסתיים ההפגנה שם בשלום: "הייתי בשיחות בבתי הרבנים שבהן ביקשו מהם להוציא מכתבים להרגעת השטח שאכן יצאו. יש בהם קריאות שלא להתקרב לאזור הסטרילי של ההפגנה ולאפשר לה להיערך בצורה מכובדת. לכל אדם יש זכות להביע את דעתו".

נוסף על כך, הוא ציין כי "קראתי כמובן למנוע את האלימות במסיבת עיתונאים שערכתי. כל חברי מועצת העיר בית שמש הוקיעו את האלימות". את האחראים למעשים הוא הגדיר "קיצוניים שגם החברה החרדית שונאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק