כמעט שלוש שנים אחרי שדודו טופז שם קץ לחייו, מתברר כי במהלך נתיחת גופתו במכון לרפואה משפטית באבו כביר נשמרו לא רק רקמות מגופו של טופז - אלא הלב שלו במלואו, וזאת ללא שום סיבה ברורה ומבלי שבני משפחתו עודכנו על כך. את הידיעה מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

במסגרת "פרשת האיברים" שעלתה בחודשים האחרונים לכותרות, התברר כי בשנים האחרונות נאספו במכון הפתולוגי באבו כביר רקמות מגופות של אלפי נפטרים, בהם בין היתר אנשים מוכרים כטופז, שוש עטרי ואחרים. האיברים שנלקחו מהגופות לא הובאו לקבורה ונשמרו בפורמלין לצרכי מחקר במכון.

בעקבות פרסום הפרשה בכלי התקשורת, ערך משרד הבריאות בדיקה מיוחדת ובסופה הודיע על נוהל חדש, במסגרתו יועברו חלקי הגופות לקבורה מחודשת. בעקבות ההחלטה החלו אנשי המכון הפתולוגי לזמן את משפחות הנפטרים כדי שאלה יחליטו מה לעשות בחלקי הגופות.

אחיו של טופז, מיקי גולדנברג שהגיע אתמול למכון הפתולוגי כדי לקבל את הידיעה אמר בריאיון לערוץ החדשות: "מדהים לקבל שהחלק הבכיר באופיו של דוד - לבו, לא טמון יחד איתו". גולדנברג סיפר על הרגע שבו נודע לו שלבו של אחיו לא נקבר: "הגעתי אתמול למכון הפתולוגי, ושם ישבו מולי שלושה רופאים נחמדים וטובי לב, שאמרו: לי כי הם מכים על חטא, על כך שטעו, ונקטו ברשלנות".

גולדנברג המשיך וסיפר כי: "הרגשתי שנפל על הרופאים הללו עולמם. הם הסבירו לי כי הפרוצדורה של ניתוח הגופה לאחר המוות, מתועדת על ידי הקלטות ותמלול ההקלטות. במקרה הזה זה פשוט לא נעשה, ואיש לא ידע להסביר למה. על פי התקנון, יש לתעד פעולה, אך במקרה הזה לא נאמר במהלך הניתוח שהם מוציאים את לבו, ובדוח הנתיחה לא צוין הדבר הזה".

אחיו של טופז התייחס לשאלה בדבר קיום טקס קבורה נוסף ללבו של אחיו, ואמר : "אני מאמין שנבצע טקס קבורה נוסף, נשותיו לשעבר וילדיו יקבלו את ההחלטה. יהיה מעמד לא קל. במקרה של דודו, מדובר במצבה שצריך מנופים כדי להרימה, ולא יהיה פשוט לפתוח אותה".

על הדוח הרפואי חתם פרופסור יהודה היס, מנהל המכון הפתולוגי, וכעת נבדק מדוע וכיצד המחדל לא דווח למשפחה. בבירור שנערך השבוע ניסה היס להכחיש כי הלב נמצא בשלמותו ודחה את הטענות נגדו.

המשפחה לא תתבע את המכון

למרות המחדל, הבהיר גולדנברג כי אין בכוונתו לצאת במאבק משפטי נגד המכון, אך עם זאת ציין כי דרש מאנשי המכון שישלמו על הטעות באמצעות תרומה לקהילה. "חשתי שהבעת הצער שלהם כנה", אמר גולדנברג ל"ידיעות אחרונות". "אני אילחם כדי שיקיימו את ההבטחה לתרום לילדים בעלי מוגבלויות".

מדוברות משרד הבריאות נמסר בתגובה לידיעה: "שיקולי הצוות הרפואי במכון בנטילת האיבר היו מוצדקים והכרחיים בנסיבות העניין...השגיאה אירעה בכך שהמנתח לא ציין זאת בהקלטה, ולכן הקלדנית לא ציינה זאת בדוח הנתיחה. ממצאים אלה הועברו למנכ"ל משרד הבריאות, שמבקש לקיים בחינה מעמיקה ונוספת של פרטי האירוע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק