המפגינים בגינת לוינסקי, אתמול
המפגינים בגינת לוינסקי, היום | צילום:

קבוצה של כמה עשרות מסתננים מאריתריאה עזבו בשבועות האחרונים את ישראל במסגרת הליך של יציאה מרצון לשוודיה. זו הפעם הראשונה שמבקשי מקלט בישראל יוצאים למדינה זו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יציאתם של מבקשי המקלט נעשתה בתיאום עם ממשלת שוודיה, ולאחר סיכום בין שר הפנים גדעון סער לבין נציבת האו"ם לפליטים. המסתננים יצאו מישראל לשוודיה בסיוע רשות האוכלוסין וההגירה, במסגרת הליך של יציאה מרצון. כל אחד מהם זכה למענק של 3,500 דולר.

בשנת 2013 עזבו את ישראל במסגרת זו 2,612 מבקשי מקלט, מתוכם 1,955 מסתננים מסודן ואריתריאה. זאת לעומת 461 מסתננים בלבד שיצאו ממדינות אלו מרצון בשנת 2012.

ההפגנה בלוינסקי, היום
ההפגנה בלוינסקי, היום | צילום:

"מטרת המפגינים היא לצעוד מחר לי-ם"

במקביל, נערכים המסתננים המוחים בתל אביב להרחיב את הפגנתם: אלפים רבים של מבקשי מקלט התכנסו היום מהשעה עשר בבוקר בגינת לוינסקי בעיר שם תודרכו לגבי המשך מחאתם נגד מדיניות הממשלה.

דאוויט דמוז, ממארגני המחאה, אמר שמטרת המפגינים היא לצעוד מחר (ד') בבוקר לירושלים. טרם הוחלט אם כל הקהילה תעשה זאת או רק נציגים מטעמה, אך לפי שעה השביתה מתוכננת להימשך גם בימים הקרובים, ולא להיפסק לאחר שלושה ימים כפי שהוכרז מלכתחילה.

בכלא סהרונים נמשכת שביתת הרעב של האסירים, אלא שרק לאחר ארוחת הצהריים שירות בתי הסוהר יכיר בשביתתם - זאת על פי נהלי שירות בתי הסוהר. כ-130 אסירים סירבו היום לקבל את ארוחת הבוקר שהוגשה להם על ידי הסוהרים. גורמים בשירות בתי הסוהר אמרו שבמקרה של שביתות רעב, נשללות מהאסירים פריווילגיות מסוימות כמו שימוש במוצרי חשמל, ביקורים ושימוש בטלפונים.

רה"מ: "לא יעזרו ההפגנות והשביתות"

על רקע המחאה של מבקשי המקלט האפריקנים ברחבי הארץ, אמר אתמול ראש הממשלה נתניהו כי "לא יעזרו ההפגנות ולא יעזרו השביתות, כפי שהצלחנו לבלום לחלוטין את ההסתננות הבלתי חוקית בגבותינו כך אנו נחושים להוציא מכאן את אלה שהצליחו להיכנס לפני שסגרנו את הגבולות".

בסוף השבוע האחרון פצחו אלפי מבקשי מקלט בשביתה כוללת, שלדבריהם נועדה להבהיר את חשיבותם למשק הישראלי. הם דורשים להכיר בהם כפליטים ולהפסיק את מעצר מאות מהם במתקן הכליאה בחולות שבדרום. בישיבת סיעת הליכוד דחה נתניהו את הטענות הללו והבהיר כי לא ייכנע לדרישות המפגינים.

המלצות המשטרה בתיקי רה"מ צפויות להתפרסם הערב (צילום: AP)
תשובת רה"מ למבקשי המקלט | צילום: AP

"אני מבקש להבהיר שלא מדובר בפליטים, שבהם אנו מטפלים לפי הנורמות הבינלאומיות. מדובר במסתנני עבודה בלתי חוקיים ואנו נחושים למצות איתם את הדין עד תום", הדגיש ראש הממשלה נתניהו.

לדברי נתניהו, בכוונת הממשלה להמשיך להיאבק בכניסת מבקשי המקלט לישראל דרך גבולה הדרומי, תופעה שממדיה פחתו באופן משמעותי בשנה האחרונה. "בשנת 2013 הוצאנו מכאן 2,600 מסתננים - פי שישה ממה שהוצאנו בשנה קודם לכן. בשנה הזאת נוציא יותר. זו המחויבות שלנו ואנו פועלים לפיה", הדגיש נתניהו.