מבצע עופרת יצוקה נכנס הבוקר ליומו הרביעי וחופשת החנוכה המתארכת נכנסת ליומה העשירי. ילדי הדרום כבר כמעט והתרגלו לטילים שנופלים עליהם, אך אדם שבא מבחוץ לא יוכל שלא להתפלא מקור הרוח בו הילדים הקטנים מדברים על טילים שנופלים.

על פי החלטת משרד החינוך, גם היום לא נפתחו שערי בתי הספר בדרום, וכנראה שהם גם לא ייפתחו בזמן הקרוב. בינתיים, באשקלון, מנסה אגף החינוך בעירייה לספק לילדי המקום הפעלות במרחבים מוגנים.

"החלטנו לפתוח את המקלטים בעזרת מתנדבים כדי לאפשר להורים לעבוד ולהפיג קצת את השעמום של הילדים", אומרת דפנה עמירה ביטון, מאגף החינוך של העירייה.

במבט ראשון נראה המקלט השכונתי ברחוב חגי כמו גן ילדים ממוצע, כשבמוקם גננת מסתובבים בשטח המצומצם חיילי פיקוד העורף ונערים מתנדבים. "כבר יצא לי לראות ילדים שמגיעים לכאן בהיסטריה", סיפר עוז עמר, אחד מהמתנדבים, "אך לרוב הם שמחים להיות כאן".

מבט חטוף מגלה שהמתנדב אכן צודק. מחזה של ילדים קטנים מתרוצצים עם צבעי גואש על הידיים ובנות שירות חייכניות בונות איתם בניינים ממקלות של ארטיק הם לא בדיוק המראות שמתארים מצב של מלחמה. נראה שבכל זאת, ילדים יישארו ילדים, וישמחו על כל הזדמנות לא ללכת לבית הספר.