מעבר לדירה חדשה הוא תמיד מאורע מרגש ומשמח, אבל ההשלכות הלוגיסטיות של אריזת החפצים, ברירתם של אלו שייזרקו והובלתם של היתר למקום המגורים החדש, הן פעולות שכרוכות בלא מעט כאב ראש ובתסכול רב - לא רק של העוברים, אלא גם של המובילים.

עונת הקיץ היא המועדפת על הישראלים למעברי דירות, ורבים מהם עסוקים ממש בימים אלה באריזתם של חיים שלמים אל תוך ארגזי קרטון. פריטים בעלי ערך סנטימנטלי ויקרי ערך אחרים לפעמים זוכים ל"טיפול" אישי של העוברים, שלא רוצים לקחת שום סיכון שמשהו – במהלך ההובלה – יפגע, חלילה, בהם.

מה נופל לתוך הקטגוריה הזאת? חפצים עתיקים וגם - פוחלץ של חסידה, כמו זה שהביא קובי מתל אביב מטורקיה. "המעבר הזה באמת הוריד לי שלוש שנים מהחיים", סיפר בדרמטיות כשהוא מתרוצץ בין המובילים שאורזים את חפציו לקראת המעבר, "יש לי מיגרנה. נשבע".

מובילים - ופסיכולוגים

חייו של קובי, לרוב, רגועים ושקטים – אבל כל מי שעבר את חוויית המעבר יודע שהמתח והעצבים הם כמעט תוצרי לוואי בלתי נמנעים שלה.

המובילים, במקרה של קובי, הודו כי הם רגילים ללקוחות עצבניים – אבל המקרה שלו, כמי שמחזיק רהיטים עתיקים בני 100 שנים ויותר, חמור מטבעו הרבה יותר.  לכן, קיבל כל אחד מהמובילים תפקיד נלווה: "אורן (המנהל) אחראי על הצד הפסיכולוגי ואני אחראי על הצד היותר פסיכוטי", ניר מחברת "דור ההמשך" - חבר בצוות ההובלה התומך.

מתברר כי לא מדובר בתופעה ייחודית. לדבריו, "ברמת השרון היה לקוח שרב עם אשתו על אם לוקחים את הטלוויזיה או לא. בסוף הוא התעצבן וזרק את הטלוויזיה מהקומה השנייה".

מה כדאי לברר לפני, ואיך זה נראה מהצד של המובילים?

נשאר סגור. מעבר כרם שלום (צילום: דובר צהל)
הכל נכנס במשאית. ארכיון | צילום: דובר צהל

כמעט במקביל, עמלו המובילים על אריזת הרהיטים בבית במושב גינתון שבשפלה – כשברגע האחרון נודע להם שבין כל התכולה במקום, ישנה גם כספת – שנשכחה והתגלתה, למרבה המזל, ממש ברגע האחרון. בשל הכובד הרב שלה, לדברי אחד המובילים, יידרש תשלום של כ-300 שקלים.

בהתבוננות על ההתרחשויות בשתי אותן זירות, ניתן לזהות בבירור טיפים שכדאי שגם אתם תקחו בחשבון – אם אתם מתכוונים להעתיק בתקופה הקרובה את מקום מגוריכם.

כדאי שהמובילים ידעו בדיוק את תכולת הבית שעליהם להסיע עוד טרם יום ההובלה – וטרם קביעת המחיר. בשום פנים ואופן אל תסכמו זאת בטלפון: "מורידים את הדירה לרחוב, ואז מתחיל שלב של משא ומתן", סיפר אדיר ביברמן מראשון לציון. "תשמע, זה גדול מדי, קטן מדי, לא חשבנו, בוא תתחיל להוסיף כסף".

לא תמיד הלקוחות היו המופתעים, וגם המובילים נתקלו לא אחת במקרים ביזאריים למדיי. "היה לנו לקוח שהבאנו לו מזנון באשדוד. הוא דרש שנרכיב לו אותו על כוסות זכוכית הפוכות", סיפר במלוא הרצינות אילן לוי מ"אילן הובלות". "הוא רצה שנרכיב את זה ככה כדי שהוא יוכל לשטוף מתחת".

איך הפכה ההובלה לנקמה באישה?

המובילים והפרות נרתמו לטובת הנקמה. ארכיו (צילום: AP)
המובילים והפרות נרתמו לטובת הנקמה. ארכיו | צילום: AP

מוביל אחר, בני ורמונט מ"איגוד הובלות", סיפר על לקוח שדרש ממנו לפנות את מלוא תכולתה של וילה – בפרק זמן של חצי שעה בלבד. "תיק תק תק, סידרתי את כל האוטו. אז הוא אמר לי לנסוע לתל מונד. אני מגיע למקום ופתאום רואה וילה עם המון פרות", סיפר בני ורמונט מ"איגוד הובלות". "הוא אמר לי לשים את הדברים בתוך הפרות. אני אתן לך בקשיש, כל אחד – 100 דולרים לטיפ. אל תפחדו – כנסו לתוך החרא".

אחרי שהמחיר שקרץ לו כל כך הביא אותו לבצע את המטלה ההזויה ומעוררת הגועל, שאל ורמונט את הלקוח המרוצה לפשר העניין: "הוא אמר לי – תפסתי את אשתי עם מישהו במיטה שלי. אני רוצה להביא אותה עכשיו ושהיא תשאל אותי איפה הדברים ואיפה כל הבית, ואני אגיד לה – הנה הם, בחרא".

המחירים: כדאי לבדוק את הפערים, לא תמיד הזול הוא המשתלם

לא קל למצוא מובילים טובים שיתייחסו לבית שלכם כאילו היה זה שלהם. טווחי המחירים בתחום הזה נעים בין מאות לבין אלפי שקלים. בבדיקה של יעדים דומים עם אותה תכולה לכמה חברות הובלה שונות עלתה תמונת המצב הבאה:

  • בתל אביב - הציעה חברת אחת 2,000 שקלים ואחרת 1,600 שקלים תמורת עבודה זהה.
  • בבאר שבע - המוביל הראשון דרש 1,000 שקלים ואילו אחר 1,800 שקלים על אותה העבודה.

אבל יש מי שהלך על האופציה הזולה, כמו שי סאלם מראשון לציון – שכבר יומיים ממתין למוביל שממאן לבוא. "הייתה חברה אחת שנתנה לי מחיר נמוך שהכי התאים לי. יום לפני ההובלה הוא פשוט הפסיק לענות לי. לא הגיעו ועד עכשיו לא דיברתי איתו". אז אם כבר אתם עושים לעצמכם את הסיוט של המעבר, כדאי לפחות לדאוג שהוא יהיה קל - עד כמה שניתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק