כך נראה השלג בירושלים ב-2013 (צילום: פלאש 90, מיטל כהן, חדשות)
הכניסה לבירה | צילום: פלאש 90, מיטל כהן, חדשות

עשרות שנים חלפו מאז המצור האחרון על ירושלים, אבל בבירה מתמודדים בשלוש היממות האחרונות עם מצב דומה: אנשים נצורים בבתיהם ללא חשמל, כוחות סיוע עוברים בין הבתים עם שמיכות ומזון והכבישים לבירה חסומים - אין יוצא ואין בא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נכון לשעות הבוקר פתוחים לתנועה בעיר רק הצירים המרכזיים, בעיקר אלה המובילים אל בתי החולים. אנשי חברת החשמל פועלים בשטח בסיוע טרקטורים כדי להגיע אל מוקדי התקלות ולתקן אותן.

"התמודדנו עם בתי אבות בלי חשמל והגענו אליהם עם דלק וסולר", סיפר הבוקר לחדשות 2 סגן ראש עיריית ירושלים קובי כחלון על השעות האחרונות. "דחפנו אוכל אל תוך הבתים. הגיעו אוכל נוסף ושמיכות שנעביר אל הבתים. נמשיך לעבור מבית לבית. כרגע המצב מתחיל להתייצב". למוקד העירוני הגיעו גם במהלך הלילה הזה תלונות רבות על ניתוקי חשמל.

בעירייה חוששים כעת כי עם הפשרת השלגים, תוצף מערכת הביוב בעיר והרחובות. בעירייה קוראים לאזרחים להמשיך להסתגר בבתים, ולמי שמבקש לבקר בעיר - להתאפק. "אנחנו דורשים מהאזרחים, לא מבקשים, דורשים - לא הגיע בשלב זה לירושלים", אמר כחלון. "אני מבטיח שהשלג החריג הזה יישאר פה במהלך השבוע הקרוב".

המצב הקשה בירושלים לא מעודד את הפעיל החברתי הוותיק צ'רלי ביטון, בעבר תושב העיר וכיום תושב מבשרת ציון הסמוכה. "זה לא ייאמן - כבר שלושה ימים ירושלים נצורה וקציני המשטרה והשרים יושבים באולפנים מצוחצחים עם עניבות, כשאלפי בתי אב מנותקים מחשמל ואזרחים קופאים מקור", אמר. "מעניין שזה לא קורא בסביבת בתיהם של ראש העירייה, ראש הממשלה ונשיא המדינה. זה נראה כמו מדינת עולם שלישי".