את האיש הזה רובכם ככל הנראה לא מכירים, אבל שמו ובעיקר פרסומיו הפכו בשנים האחרונות לשיחת היום ברחוב החרדי - מבני ברק, דרך ברוקלין ועד אנטוורפן. הכירו את הבלוגר חיים שאולזון - האנדרדוג של העיתונות החרדית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוא מגיע למידע מאוד מאוד רגיש, מה שנעשה בחדרי חדרים", אומר גורם בכיר בחסידות גור. "הוא יכול לצלם תמונות שנמצאות בתוך הבית הפרטי שלך, הוא אוהב דברים צהובים, דברים שמושכים את הקהל. אין יום שלא פותחים את שאולזון. יש אנשים שקמים בבוקר, לפני הכוס קפה, מסתכלים בשאולזון לראות מה כתוב שם".

הוא נודה מקהילות והותקף מילולית ופיזית. מאמצע שנות השמונים עבר עם משפחתו לארצות הברית, משם הוא גם מפרסם את הידיעות המרעישות שמגיעות אליו ממרחק אלפי קילומטרים.

"ככל שתיתן יותר מהר - זה יהיה יותר זול"

"לי אין קו כשאני אומר שאני בעד", אומר שאולזון בשיחה עם נציגי אחת החצרות החסידיות במשרדו בבורו פארק, ברוקלין. "כל מה שאתם חושבים שחשוב שיהיה כתוב, ואם יש משהו שאתם רוצים שלא יהיה כתוב, אתם צריכים להודיע לי". על הפרק בשיחה - דרישה לסיקור אוהד באופן שוטף, ובעיקר הדיפת ידיעות על פרשה מביכה מאוד שנקשרה בחצר.

במהלך השנים עלו שוב ושוב טענות ושמועות על תשלום שמקבל שאולזון ממושאי הסיקור שלו. בריאיונות שהעניק בעבר הוא הכחיש שקיבל אי פעם כסף בעבור פרסום או גניזת ידיעות, אבל תיעוד של מפגש שנערך עמו לפני מספר חודשים והגיע לידי חדשות 2, מספר סיפור אחר לחלוטין.

הבלוג "בעולמם של חרדים"
הבלוג "בעולמם של חרדים" | צילום:

"אלף דולר, כולם יודעים שזה אלף דולר לשבוע", אומר שאולזון בשיחה. "אני אעשה איתך כמו שאני עושה גם עם אחרים - ככל שתיתן יותר מהר, זה יהיה יותר זול. אתה נותן לי עכשיו חמש אלף, לא אכפת לי שתיתן לי את החמש האחרים בסוף החודש. אני אתן לך מישהו בארץ למסור לו את זה".

"לא קיבלתי אפילו דולר אחד"

"בעולמם של חרדים" הוא הבלוג הנקרא ביותר בציבור החרדי כיום - בלוג נשכני ונטול צנזורה. הוא יוצא נגד החסידויות הגדולות והחזקות ביותר - גור, ויז'ניץ', בעלזא וסאטמר - והוא לא חושש לבעוט בכולם, מעסקנים ועד גדולי האדמו"רים.

המחנאות והמתחים בתוך חסידות גור סיפקו לשאולזון בשנים האחרונות הרבה מאוד חומר, שהביך לא פעם את החסידות הגדולה והעשירה הזו, שמעטים העזו להשתלח בה, בטח ובטח לחשוף מידע רגיש מקודש הקודשים - בית האדמו"ר.

אבל למרות התמונות והדברים הדי חד משמעיים שעולים מהן, בשיחה עם חדשות 2 הוא מתעקש כי לא קיבל מעולם תשלום מאיש. "אני לא קיבלתי עד היום הזה במקום שלי אפילו לא דולר אחד, לא קיבלתי כתשלום", הוא אומר. "שקר, אז אני מכחיש אותו מכל וכל. אני חייב להגן על אלה שפוגעים בהם, על אלה שיורדים להם לחיים, הם מסכנים, הם אומללים ועל זה אני לא אוותר לעולם".

במהלך הקריירה ארוכת השנים שלו הוציא שאולזון מספר עיתונים שהוחרמו, אחרי שהסגנון הבוטה שלו והידיעות הצהובות שפרסם הפכו למדוברות ביותר בספסלים האחוריים של בתי הכנסת. הבלוגר החרדי מברוקלין, שביקש למתג את עצמו כחושף השחיתויות חסר המעצרים, מוכן כך מתברר לגנוז או לפרסם כמעט כל מידע בתמורה לכסף, הרבה מאוד כסף.