כיכר רבין, הערב (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
כיכר רבין, הערב | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

בצל המחלוקת הפוליטית הערב (מוצ"ש) נערכה עצרת הזיכרון ה-23 לזכר ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל בהשתתפות שורה של פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית. בעצרת נאמו יו"ר העבודה אבי גבאי ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני, כמו גם יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד ונציג הממשלה, השר צחי הנגבי - ודבריהם נענו בקריאות "בוז" ושריקות מהקהל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד עלה לשאת דברים בעצרת, ובזמן נאומו רבים מהקהל הפריעו לו והשתמשו במשרוקיות וקראו קריאות במהלך דבריו. "מה שקרה פה בכיכר לפני 23 שנה, אמור היה להפוך אותנו לאנשים טובים יותר. זה מה שאתה מצפה שיקרה אחרי טראומות. שלפחות נגדל מהן. שנלמד ונתפתח מתוכן. זה לא קרה. אנחנו לא טובים יותר. הרצח לא קירב בינינו. ההסתה חזרה להיות כלי. הפרנויָה חזרה לנהל אותנו. כל הטיעונים הם שחור ולבן: אנחנו והם, טובים ורעים. שנאה ופחד ואלימות הם כלים פוליטיים".

העצרת בכיכר רבין, הערב (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
העצרת בכיכר רבין, הערב | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

"רצח רבין לא היה רק רצח, הוא היה גם איום ברצח", הוסיף לפיד. "איום ברצח הבא. כשראש הממשלה נרצח, זו הופכת להיות אופציה. זה אקדח שמונח על השולחן. האקדח הזה שוב כאן". לאחר מכן תקף את הממשלה הנוכחית ואמר: "כשהממשלה אומרת שכל מי שחושב אחרת ממנה הוא בוגד וסייען של האויב – היא מובילה אותנו בנתיב מסוכן וזה צריך להיפסק". דבריו של לפיד נענו בקריאות בוז ורעש צופרים שיצא מהקהל.

נואם נוסף שיצר סערה בעצרת הוא השר צחי הנגבי מהליכוד, שהזמנתו לשאת דברים נתקלה בהתנגדות רבה בקרב פעילים וגורמים בשמאל. השר הנגבי עלה לנאום וספג לשריקות בוז רועמות. "אין לנו ברירה, אנחנו חייבים ויכולים לשמור על איפוק ושליטה עצמית - זו החובה שלנו, לילדים שלנו, למורשתו של רבין", אמר. "עלינו לא לסטות מאמונותינו ועדיין לכבד את עמדתו של האחר, להיאבק על מה שבוער לנו בלב מבלי לשרוף את ביתנו". השר הנגבי הוסיף: "אסור לנו לשכוח על מה חרבה ירושלים, על מה חרב הבית השני - על שנאת חינם".

העצרת בכיכר רבין, הערב (צילום: החדשות)
העצרת בכיכר רבין, הערב | צילום: החדשות

השר הנגבי המשיך והתייחס לשיח לקראת הבחירות הכלליות הקרבות: "אנו מאמינים שהדרך לשלטון עוברת אך ורק דרך הלבבות ואך ורק דרך הקלפיות". הנגבי הוסיף והתייחס לרוצח יגאל עמיר: "כשהרוצח שלח ידו בראש הממשלה, חשנו בצדו האחר של המתרס האידיאולוגי הלם וכאב עמוק, זעם עצום - הייתי מזנק בין הרוצח לבין קורבנו, חוטף את הכדור במקום רבין".

העצרת לזכר רבין, הערב (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
העצרת בכיכר רבין, הערב | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

הנגבי המשיך, לקול קריאות הבוז של הקהל: "ימנים, שמאלנים, יהודים ושאינם יהודים, מתנחלים - אחים אנחנו. זו הדרך לשמור ביחד על המדינה שלנו".

שר החינוך נפתלי בנט הגיב לאמירות הקשות בעצרת רבין ולקריאות הבוז נגד השר הנגבי וח"כ יאיר לפיד. "הפגנת שמאל מבישה. לא הימין רצח את רבין אלא יגאל עמיר", כתב בטוויטר. "כמנהיג הימין שמתנגד למדינה פלסטינית נמאס לי מהאשמות השווא השנתיות של השמאל. ימנים לא צריכים לבוא להפגנה שמטרתה הוקעת הימין". בנט הוסיף: הלקח של השמאל הקיצוני - הימין אשם, הלקח שלי: לא לאלימות ולא למלחמת אחים. תבחרו".

יו"ר העבודה אבי גבאי היה הפוליטיקאי הראשון לנאום ואמר: "מאסנו בחיפוש האשמים ובסימון הבוגדים. השלטון הוא לא גזירת שמיים. אנחנו יכולים לנצח ואנחנו חייבים לנצח. כי לנצח זאת דרך רבין. ואני אומר לכם: כל חיי אני איש אופטימי ואדם מעשי. תרימו את הראש, רוחות השינוי נושבות בכל הארץ. אל תקשיבו למתייאשים, אל תקשיבו למייאשים. אפשר לנצח את הייאוש. הרוב רוצה שינוי ואפשר לנצח".

יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני נאמה גם כן בעצרת: "אני כאן לא רק כדי לזכור את המנהיג ששילם בחייו על השלום, אלא גם כדי להבהיר שאף אחד לא יהפוך את הדרך שלנו לבגידה". לבני קראה לאיחוד שורות במפלגות השמאל: "זוהי שעת חירום, ישראל מחכה לנו. זה יהיה איחוד של תקווה ושל שינוי למיליונים שמחכים לבשורה".

יו"ר האופוזיציה הוסיפה: ״אני קוראת מכאן לכל חבריי, גם מהימין. תסתכלו מה קורה עכשיו, עמדו עכשיו יחד אתנו נגד ההסתה ונגד הדה-לגיטימציה. לא בשביל להוכיח מה שהיה אז, אלא בגלל מה שקורה היום, כי כל אחד יצטרך להסביר מה עשה כשזה קרה מול עיניו. אי אפשר לכתוב מחדש את העבר אבל אנחנו יכולים לכתוב את העתיד".

עצרת הזיכרון ליצחק רבין, הערב (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
עצרת הזיכרון ליצחק רבין, הערב | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות
עצרת הזיכרון ליצחק רבין, הערב (צילום: חדשות)
עצרת הזיכרון ליצחק רבין, הערב | צילום: חדשות

עצרת מאורגנת על ידי תנועת "דרכנו" והתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית. "לפני 23 שנים עמד כאן רבין על הבמה, סיכם את העצרת בשיר לשלום ונרצח בידי בן עוולה", אמר יו"ר "דרכנו" קובי ריכטר שפתח את העצרת. "לפני 23 שנים איבדנו את אחד מגדולי המנהיגים שהצמיח עמנו. 23 חלפו, אך לעתים נדמה שלא למדנו דבר. משולי הקיצונים של החברה מגיעים גם היום נחשולים של שנאה, הסתה ופלגנות המאיימים להרוס את כל מה שיצרנו, את מה שרבין סימל והאמין. הילדים של חורף 73 הפכו להורים וסהים, ועדיין אין יונה ואין שלום בבית".

"אנחנו חייבים לשנות את השיח, חייבים לשנות כיוון - בדיוק בשביל זה באנו לכאן: לומר בפשטות - רצח רבין הוא לא אסונו של מחנה אחד , לא של מפלגה מסוימת", הוסיף ריכטר. "זו אסונה של מדינה, אסונו של עם שלם. כדורי המרצח קטעו לא רק ראת חייו של יצחק, הם פילחו את נימי נפשה של החברה כולה".