ניצב (בדימוס) משה צ'יקו אדרי (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
אדרי. לא ימונה למפכ"ל | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

אין מפכ"ל למשטרה: בתום דיונים רבים החליטה הוועדה למינוי בכירים לפסול את מועמדותו של משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא - כך נכתב בהודעה רשמית שיצאה הלילה (בין חמישי לשישי). לפי ההודעה, שני חברי ועדה הציבעו בעד המינוי בעוד ששניים אחרים, בהם יו"ר הוועדה השופט בדימוס גודלברג, הצביעו נגד ובמקרה של תיקו - קול היו"ר מכריע. השר ארדן יצא בהודעה תקיפה לאחר ההחלטה: "לא מקבל את עמדת הוועדה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החלטת הוועדה מגיעה לאחר שאדרי עבר שלשום (רביעי) בהצלחה את בדיקת הפוליגרף התעסוקתי, והבוקר קיבלו חבריה את דוח מבקר המדינה שהתייחס לתפקודו של אדרי בהיותו ראש אגף התנועה. המפכ"ל היוצא רוני אלשיך יסיים את תפקידו ביום ראשון בחצות. בעקבות החלטת הוועדה השר ארדן הודיע כי ימנה ממלא מקום למפכ״ל המשטרה בזמן הקרוב, לאחר שיביא לממשלה ביום ראשון את שמו של אחד משלושה ניצבים לאישור.

רוני אלשיך, ארכיון (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
יסיים את תפקידו ביום ראשון בחצות | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות


מהודעת הוועדה עולה כי אדרי נפגש עם עורך הדין פיני פישלר המייצג את רפי רותם, שהתלונן על הניצב בדימוס, טרם התייצב האחרון לראשונה בפני הוועדה. המחלוקת בין פישלר לאדרי הייתה על עצם קיום הפגישה ועל הנאמר בה. השופט (בדימוס) גולדברג ופרופסור איינהורן האמינו כי הפגישה בין השניים היא כשל בהתנהגות ובשיקול הדעת ולא רק "טעות", כפי שהגדיר זאת אדרי - ולכן בחרו שלא להמליץ עליו לתפקיד המפכ"ל.

מנגד, חברי הוועדה משה טרי ופרופסור דניאל הרשקוביץ האמינו כי הפגישה בין השניים אינה משנה את ההתרשמות המקורית של הוועדה מאדרי ומההסכמה להמליץ עליו לתפקיד. לדבריהם, הדבר נובע מכך שהשניים דנו בביקורת של פישלר על תפקוד המשטרה, ולא על עדות רותם בפני הוועדה. על פי החלטת ממשלה ממאי האחרון, במקרים של תיקו בוועדה, מקבל היו"ר קול נוסף ומכריע. משכך, קבעה הוועדה כי אין להמליץ על אדרי לתפקיד.

גלעד ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
ארדן: לא מקבל את החלטת הוועדה | צילום: פלאש 90, חדשות
 

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן הודיע כי הוא אינו מקבל את עמדת הוועדה. ארדן ציין כי נימוקי הוועדה לא מבססים ״דופי ערכי נורמטיבי״ או ליקוי בטוהר המידות בהתנהגותו של ניצב אדרי. בנוסף ציין ארדן כי נימוקי הוועדה אינם מסבירים מדוע יש למנוע את מינוי אדרי למפכ״ל. השר ארדן יבקש להופיע בפני הוועדה ולהציג את טיעוניו. בהודעה מטעם השר נכתב כי פגישת אדרי - פישלר לא עסקה ברותם אלא בטענותיו של פישלר כלפי המשטרה. לגביי דוח המבקר נכתב בהודעה מטעם ארדן: "מדובר בכללי מנהל תקינים כפי שקיים בדוחות מבקר רבים ולא בפגם בטוהר המידות".

בריאיון שקיים השר ארדן הוא הודיע כי ינסה לשכנע את הוועדה לשנות את החלטתה והוסיף כי במידה שלא יצליח, יפעל להעלות את המינוי לאישור הממשלה.

אמש (חמישי) נפרדו כוחות הביטחון ממפכ"ל המשטרה היוצא רוני אלשיך. באירוע נשא דברים השר לבטחון פנים גלעד ארדן וכשנשאל אלשיך על ידי כתב "החדשות" משה נוסבאום אם העיכוב במינוי מחליפו הוא בעקבות דברים שאמר - והשיב בשלילה: "אני מתפלל שזה ייגמר מהר ככל שניתן, אעזור לי שייבחר בעשר אצבעותיי". השר ארדן אמר לכתבים במהלך האירוע: "צר לי מאוד שקצין מצטיין נאלץ לעבור מסע הכפשות ושקרים כפי שצ'יקו אדרי עובר בתקופה האחרונה. אדרי הוא האדם המתאים והראוי לעמוד ולהוביל את המשטרה. כנראה שאת התרבות הרעה הזאת עדיין לא עקרו מהחברה בישראל".

איילת שקד, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
שקד: אף אדם אינו מושלם" | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות


שרת המשפטים איילת שקד הגיבה על ההחלטה לפסול את ניצב אדרי ומסרה כי: "מי שממנה מפכ"ל זו הממשלה בהמלצת שר הבט"פ, ולא שני חברי ועדת גולדברג". שקד אמרה כי דעתם של השניים האחרים בוועדה פשוטה והגיונית וכי אי אפשר למנות מפכ"ל כאילוץ ולא לבצע את הבחירה הטובה ביותר בגלל פגישה. השרה הוסיפה כי אדרי הוא קצין מצטיין ואף אדם אינו מושלם - "הממשלה צריכה למנות את המועמד המתאים ביותר".