מחאה בבניין נגד השכרת דירות לערבים (צילום: 123rf, חדשות)
דירה להשכיר? לא לערבים, אילוסטרציה | צילום: 123rf, חדשות

דירה להשכיר? לא לערבים. בעלים של דירה בשכונה חדשה בלוד, שהשכיר את דירתו לערבייה תושבת אום אל-פאחם, זכה בימים האחרונים להודעות נאצה ואיומים מצד דיירים יהודים בבניין - רק בשל שהשכיר לערבים. הדיירים זעמו על המעשה וטענו בקבוצת הוואטסאפ של הבניין ל"פגיעה בערך הדירות" בשל כניסת ערבים: "חייבים לעצור את זה, כל האמצעים כשרים". בעל הדירה פנה למשטרה ודיווח על הודעות מסיתות, גזעניות ושיחות איומים שקיבל. הדיירת הערבייה בתגובה: "לא אעזוב את המקום". אלו ההודעות שנשלחו בוואטסאפ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תושבת אום אל-פאחם, שלמדה משפטים באזור המרכז ולאחרונה התחילה לעבוד כעורכת דין, שכרה דירה בשכונה חדשה בלוד. לאחר זמן קצר, החל בעל הדירה לקבל שיחות טלפון בו הוא נשאל איך הוא "מעז" להשכיר דירה לערבייה. נדהם, בעל הדירה ניתק את השיחה רק כדי לגלות שהדיון על נוכחות ה"בני דודים" בבניין עבר לקבוצת הוואטסאפ של הדיירים.

בקבוצה, החלו הדיירים להתווכח על מהלך השכרת הדירות לערבים בשכונה והצעד של אותו בעל דירה. בדיון החל מבול הודעות נאצה גזעניות כנגד ערבים ואיומים נגד בעל הדירה - שהיה חבר בקבוצה בעצמו.

"הערבים פועלים להשתלט על השכונה" (צילום: חדשות)
"הערבים פועלים להשתלט על השכונה" | צילום: חדשות
"לא משכירים לערבים וזהו" (צילום: חדשות)
"לא משכירים לערבים וזהו" | צילום: חדשות

"דיירים יקרים, בימים האחרונים יש מספר משפחות ממוצא ערבי שמנסות להיכנס לשכונה בסוג של שליחות לשנות את הסטטוס וצביונה של השכונה", טען אחד הדיירים. "אני מבקש בכל לשון של בקשה, מכל מי שלא מצא דיירים, שיפנה אלינו ונמצא לו משפחות טובות". אותו דייר הוסיף: "אל תנסו להרוס את השכונה וערך הדירה בשביל 200-300 שקל בחודש. בעוד פחות מ-5 שנים יהיה ניתן למכור את הדירות וחבל שערך הדירות יהיה זול".

"עשית לנו נזק", הודעה שנשלחה לבעל הדירה (צילום: חדשות)
"עשית לנו נזק", הודעה שנשלחה לבעל הדירה | צילום: חדשות

"כל אלו שזכו בדירות ולא מעוניינים לגור בהם זורקים עלינו חרא", כתב דייר נוסף. "הם מוכרים את נשמתם לשטן, לא יהיה לכם יום אחד טוב בחיים שלכם". דייר אחר כתב בוואטסאפ: "אני וכל המשפחה שלי מלוד, אני יודע מה זה 'בני דודים'. יש לי כמה חברים ששכרו בית לערבים, אין להם ולילדים ברכה בחיים".

דיירים בבניין: "אסור לתת להם להיכנס, ערבי זה אויב"

בשלב מסוים, במהלך רצף הודעות הנאצה והתלונות על "ירידת ערך הדירה", הוצא בעל הדירה מקבוצת הוואטסאפ. לאחר מכן, החלו להגיע תגובות אישיות לבעל הדירה בהם נשאל אם ומדוע השכיר את הדירה לערבים.

"יורידו את ערך הדירה" (צילום: חדשות)
"יורידו את ערך הדירה" | צילום: חדשות

"איך עשית לנו דבר כזה. עבדנו בפרך ימים ולילות כדי להגיע לדירה משלנו. אני מבין שאתה ליברלי, והדעות שלנו שונות ואני אחד שמקבל דעות שונות משלי, אך אני לא כופה אותן על האחר", כתב אחד הדיירים בהודעה פרטית. "אתה כפית את הדעות שלך עליהם כי אתה לא גר עם הערבים. אני מוכן לשלם לך את ההפרש ותוציא אותם משם".

במקביל, הודעות נגד השכרת דירות לערבים ונגד הדיירת הערבייה נמשכו בקבוצת הוואטסאפ הכללית: "מדובר בטיילת של הערבים, שאלתי אותם אם אתם מחפשים משהו. הם אמרו שהם גרים כאן. חייבים לנסות לדבר עם בעל הדירה". רבות מההודעות ששלחו הדיירים כללו אמירות מלגלגות ומזלזלות כלפי ערבים ובדואים, ונאצות נגד נטיותיו המיניות של בעל הדירה.

"הפרויקט יישאר יהודי" (צילום: חדשות)
"הפרויקט יישאר יהודי" | צילום: חדשות

באחת מההודעות, אחד הדיירים בבניין ביקש לא להשכיר דירות ל"בני דודים" וזכה לתמיכה בקרב דיירים רבים אחרים. "צריך לעשות את זה, אסור לתת להם להיכנס", כתבו והזהירו - "מהלך כזה יוריד את ערך הדירה". דייר אחר כתב: "מוכן לדייר יהודי שיעשה קריוקי ולא דייר ערבי שקט, האחד זה אח, השני אויב".

בעלי הדירה פנה למפקד תחנת לוד סנ"צ שמעון דהן בעקבות ההודעות הגזעניות בקבוצת הוואטסאפ והשיחות שקיבל. הוא טען שמדובר בהודעות של הסתה, גזענות ואיומים. הדיירת הערבייה, ששכרה את הדירה, מסרה כי היא לא מופתעת מהתנהלות הדיירים בבניין, אך הבהירה: "זה לא יגרום לי לעזוב את המקום".

"חייבים לעצור את זה" (צילום: חדשות)
"חייבים לעצור את זה" | צילום: חדשותעו"ד הדיל עזאם ג'לאג'ל, מנכ"לית המטה למאבק בגזענות, מסרה בתגובה: "אנו עומדים לצידה של עורכת הדין, ומברכים על הבחירה שלה להישאר בדירה, עם כל הקושי הכרוך בדבר. ההתנהגות של דיירי הבניין אינה מפתיעה, שכן בתקופה האחרונה מתקבלות אצלנו הרבה פניות מבני החברה הערבית בפרט, אך גם מקבוצות מיעוט נוספות, שמתקשים למצוא דירה או שבעלי הדירות הודיעו להם שאינם מתכוונים לחדש את החוזה איתם, וזאת רק בשל היותם ערבים. במטה אנו עוקבים אחרי התופעה ועושים כל מאמץ על מנת לעצור אותה. אין ספק כי זכות הדיור שמורה לכל אזרח באשר הוא, ללא הבדל של דת, לאום, גזע או מין".

חבר הכנסת עיסוואי פריג' ממפלגת מרצ מסר בתגובה: "כשזה קורה באירופה וארצות הברית כנגד יהודים, זה נקרא פשע שנאה ואנטישמיות. כשזה קורה בישראל כנגד ערבים - זו תופעת טבע שאפשר לחיות איתה. יחי ההבדל הקטן".