תאונות בכביש 90. ארכיון (צילום: כבאות והצלה, חדשות)
תאונות בכביש 90. ארכיון | צילום: כבאות והצלה, חדשות

לאחר מספר תאונות קטלניות שאירעו בשבועות האחרונים, הודיע היום (ראשון) שר התחבורה ישראל כץ על תכנית לאומית לשדרוג כביש 90 מאילת ועד אצבע הגליל. בין היתר צפויה התכנית לכלול את הפיכתו של הציר בכביש חד מסלולי לכביש דו מסלולי שבו יהיו שני נתיבים לכל כיוון, עם אפשרות להרחבה גם לנתיב שלישי. התוכנית תובא לאישורו של ראש הממשלה ולאחר מכן לאישור הממשלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כץ הודיע על התוכנית בתום דיון מיוחד עם הנהלת משרדו וחברת נתיבי ישראל והנחה אותם להכין תכנון ראשוני של הפרויקט בתוך 30 יום. בהתאם להוראתה של מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, הורה לבחון הקמה של הפרדות קשיחות במקטעים שונים של הכביש - עד להשלמת התוכנית כולה. בנוסף יוצבו כבר בטווח הקרוב תמרורי אזהרה בולטים ותוצב תאורה במקומות חיוניים. כמו כן, יוקמו מפרצי חנייה במקטעים שונים של הכביש. בין היתר הורה כץ להפוך גם מספר כבישים המתחברים לכביש 90 לדו מסלוליים.

6 תושבי מזרח י-ם שנהרגו בתאונה בכביש (צילום: חדשות)
6 תושבי מזרח י-ם שנהרגו בתאונה בכביש | צילום: חדשות
משפחת עטר ז"ל שנהרגה בתאונה בכביש 90 (צילום: חדשות)
בני משפחת עטר ז"ל שנספו בתאונה בכביש 90 | צילום: חדשות

רק לפני כשבועיים התנער כץ מאחריות הממשלה והמשרד שבראשותו בנוגע לבטיחות בכביש 90. "אני רואה בחומרה רבה את העובדה שגורמים שונים מנסים לנצל את האסון הכבד כדי להעליל עלילות פוליטיות ולהאשים את הממשלה בהאשמות חסרות כל בסיס", כתב בחשבון הפייסבוק שלו לאחר מותם של בני משפחת עטר בהתנגשות חזיתית בכביש. "לפי נתוני חברת 'נתיבי ישראל' קטע הכביש שבו מדובר הוא ישר ומטופל ועם שוליים רחבים.. ראוי שכל אלה שתוקפים את סלילת הכבישים החדשים יעשו חשבון נפש, במקום לעסוק בהאשמות שווא".

בני משפחת אביטן שנספו בתאונה בכביש בחודש (צילום: חדשות)
בני משפחת אביטן שנספו בתאונה בכביש בחודש | צילום: חדשות

בחודש האחרון קיפחו את חייהם 17 בני אדם בכביש 90. באמצע החודש הקודם נהרגו כפיר ושירה אביטן ובתם גאיה בהתנגשות עם אוטובוס כשהיו בדרכם לחופשה משפחתית. כשבוע וחצי לאחר מכן נהרגו שמונת בני משפחת עטר מהיישוב פסגות בהתנגשות חזיתית בין שני כלי רכב סמוך לעין גדי. בתחילת החודש אירעה תאונה קטלנית נוספת בכביש 90 בה נהרגו שישה תושבי מזרח ירושלים כתוצאה מהתנגשות חזיתית של משאית ברכב בו נסעו.