אילוסטרציה (צילום: Nati Shohat/Flash90, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: Nati Shohat/Flash90, חדשות

הקרב על הטלפונים שיכולים להציל חיים: "ועדת הרבנים לענייני תקשורת", הגוף השנוי במחלוקת שחולש על על תחום הסלולר במגזר החרדי, החל לחסום "קו שקט" לאזעקות צבע אדום לחיוג מכל המכשירים ה"כשרים". החסימה עוררה זעם - והובילה לפנייה דחופה לבית המשפט, על מנת שיאפשר לחייג אל בעלי הטלפונים ה"כשרים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הקו נועד עבור אלו במגזר החרדי שאין להם רדיו או טלפון חכם, אפליקציות או רדיו: המערכת מחייגת אליהם בכל פעם שיש צבע אדום, והמשתמשים מזהים את המספר ומגיבים בהתאם. הסיבה לחסימת הקו היא סכסוך עסקי בין החברה שמפעילה את הקו לבין הוועדה.

החברה המפעילה פנתה לבית משפט כדי שיחייב את הוועדה ואת חברות התקשורת לפתוח באופן מיידי את הקו לחיוג מכל הטלפונים. לטענתם, אתמול (שני) נחסם השירות בסלקום, גולן טלקום והוט מובייל – תוך כדי המטח הכבד על יישובי הדרום. "מדובר בהפקרות ובמשחק בחיי אדם". חשוב לציין: הסמכות הקיימת בידי הוועדה, אם בכלל, היא למנוע גישה לקווי תוכן מיני או הימורים ממכשירי טלפון כשר אך לא לסגור חשבונות כלכליים.

בעתירה נכתב שההתקשרויות משמשות "גל שקט" לאזעקות, ולכן הן "עוסקות בדיני נפשות ממש". המפעילים, מנחם לנצ'נר ו"ימות המשיח", טענו שהחסימה בוצעה "ללא כל הצדקה, באופן מופקר וחסר אחריות ותוך סיכון חיי אדם". לדבריהם, ישנם אזורים בהם האזעקות אינן נשמעות כראוי ועל כן השיחות מסייעות לעשרות אלפים.