הסוד של הסוכריות שגדלנו עליהן: כמעט כל ילד מכיר את הסוכריות הלבנות הקטנות שמכניסים למתקן פלסטיק צבעוני, צר וארוך - ושולפים אחת אחת. אלא שלמכשיר הזה, ולסוכריות הללו, היה במקור שימוש אחר ומפתיע לגמרי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

את הסוכריות הללו המציא אדוארד הס השלישי באוסטריה ב-1927 והן ידועות בשם PEZ - קיצור של המילה "פפרמינץ" (Pfefferminz) - "מנטה" בגרמנית. את מכל הפלסטיק בו ניתן "להטעין" את הסוכריות המציא אוסקר אוּקסה - ולמטרה מפתיעה: גמילה מעישון. בכל פעם שמעשן חשק בסיגריה, הוא שלף מהכיס את ההתקן והכניס סוכריה לפיו.

סוכריות שנועדו למנוע עישון (צילום: pez.at, חדשות)
סוכריות שנועדו למנוע עישון | צילום: pez.at, חדשות

בשנות ה-50 הס החל לשווק אותן בארצות הברית - שם הסוכריות הוסבו למוצר לילדים ומתקני הפלסטיק הצבעוניים הראשונים שנועדו לילדים עוצבו בדמויות של מיקי מאוס, דונלד דאק וגופי. כיום, סוכריות ומתקני PEZ נמכרים בעשרות מדינות וניתן למצוא התקנים מעוטרים בשלל דמויות ואפילו באימוג'ים.

מתקנים לסוכריות בשלל צבעים וצורות (צילום: pez.at, חדשות)
מתקנים לסוכריות בשלל צבעים וצורות | צילום: pez.at, חדשות

לאורך השנים הוצאו שלל סדרות של מתקני PEZ בדמויות של כוכבי בידור, פוליטיקאים ומנהיגים ועוד ועוד. ב-2011 זכו הנסיך וויליאם ורעייתו קייט מידלטון, הדוכסים מקיימברידג', ל-PEZ מיוחדים בדמותם לרגל חתונתם. היום ניתן למצוא מתקן PEZ בדמותה של וונדרוומן, הלא היא גל גדות שלנו.

כנסים מיוחדים לאספני מיכלי PEZ נערכים בעולם עד היום - ובאתר הרשמי של החברה ניתן להתעדכן בלוח המפגשים של האספנים שמחפשים לרענן ולחדש את האוסף עם מתקני סוכריות חדשים. בקליפורניה יש אפילו מוזיאון PEZ רשמי שמוקדש כולו לסוכריות הללו. מדי שנה נזללות בעולם לא פחות מ-4 מיליארד סוכריות כאלה.