סאגת בניית גשר יהודית מסרבת לגווע: עיריית תל אביב-יפו הגישה הבוקר (רביעי) עתירה לבג"ץ נגד החלטת שר התחבורה ישראל כץ שלא לבצע את עבודות הקמת הגשר בשבת. העתירה כוללת בקשה למתן צו ביניים המשעה את החלטת שר התחבורה לעכב - או להפסיק - את העבודות, ומחייב את חברת "נתיבי איילון" להמשיך את העבודות כמתוכנן - בסופי שבוע - עד לקבלת הכרעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

העירייה דרשה לאפשר את ביצוע העבודות בשבת ונימקה את בקשתה בטענה שהחלטת שר התחבורה אינה חוקית, שכן אינו מוסמך לתת הוראות לחברת "נתיבי איילון", ואין לו את הסמכות להורות לה לעבוד או לא לעבוד בשבת. בעתירה מצויין כי הדבר אף נקבע בחוות דעת מפורשת של היועצת המשפטית של משרד התחבורה, שאושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה לפני כשנה.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר כי העתירה הוגשה "לאחר שעד היום, למרות פניות חוזרות ונשנות ובקשות הארכה של משרד התחבורה, לא הובהר לעירייה מדוע המשרד החליט לעצור את עבודות הקמת הגשר בשבת". בעתירה נטען כי כי "העיכוב בבניית הגשר והסחבת גורמים נזקים כבדים לתושבי העיר תל אביב-יפו ולמטרופולין. ומשכך אין בכוונת העירייה להמתין עוד והוחלט על פניה לערכאות משפטיות".

השר כץ, ארכיון | צילום: החדשות

על רקע ההתנגדות העזה של המפלגות החרדיות לעבודה בשבת, הודיע שר התחבורה כץ לפני כחודשיים כי בניית הגשר תידחה בחצי שנה. בתגובה לביקורת שהוטחה בו מצד העירייה, השר תקף ואמר כי "לא ראש עיר מחליט אם לסגור את נתיבי איילון".

זמן קצר לאחר שנודע על העבודות, המפלגות החרדיות זעמו על המהלך וקבעו כי הבנייה מנוגדת להסכמים הקואליציוניים. "השבת אינה הפתרון לא לעבודות הקמה ולא לעבודות תחזוקה", אמר ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה). "כפי שיודעים לבצע סגירות צירים בימי החול לשם מרתונים כגון מירוצי אופניים ואירועים כאלה ואחרים כך יש לפעול גם בבניית תשתיות הנדסיות מורכבות כעין אלו. לכל דבר ניתן למצוא כיום פתרונות בין בלוחות הזמנים ובין בתכנון נכון, השבת אינה הפתרון לכך".

כך ייראה הגשר בתום העבודות
גשר יהודית (אילוסטרציה) | צילום: חן אדריכלים, חדשות

בעיתון "המודיע", המקורב לאגודת ישראל, פורסמה ידיעה בעמוד הראשי תחת הכותרת "חילול שבת המוני מתוכנן בהקמת גשר ענק מעל נתיבי איילון". בעיתון "יתד נאמן", המקורב לדגל התורה, הכותרת הראשית הינה "זעקת השבת המחוללת" ומופיעה על רקע אדום בוהק. עוד נכתב בכותרת כי "כאב צורב בכל שדרות ציבור שומר השבת נוכח הרס זדוני ועקירת חומות השבת בראש כל חוצות".