הקירות השחורים בבית משפחת גינזבורג בביתר עילית מעידים על הטרגדיה שאירעה במקום כמה שעות לפני כן, כשקצר חשמלי הצית את האש בחדר הילדים והביא למותם של אפרת בת ה-4 ויצחק התינוק בן השנתיים שישן לצדה בעריסה. "זה חדר הזוועות", סיפר לחדשות Online אחד האנשים שפעלו לחילוץ ופינוי הדיירים מהשרפה. "נכנסנו לכאן בשתיים בלילה. המראה היה מצמרר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על הרצפה עוד נותרו שרידים מפויחים של הרהיטים שהיו בחדר, ושל הצעצועים שיצחק הקטן שיחק איתם רגע לפני שהלך לישון. "לא היה להם סיכוי, החדר היה לוהט וכשנכנסנו למקום קיבלנו גל חום, גל של עשן לפרצוף שאי אפשר היה להתמודד אתו. התחלנו לברוח", שחזר המחלץ.

ממצאים ראשוניים של צוות חקירת השרפה שפרצה אמש בבית בביתר עלית מעלים כי אין חשד לפלילים וכן שהאש התפשטה בשל כשל טכני, כך נמסר מכוחות הכיבוי וההצלה. ראש מחלקת חקירות טפסר משנה רן שלף ציין כי בנסיבות האירוע וקצב התפשטות הדליקה הילדים כבר לא היו בין החיים עם קבלת ההודעה בשירותי הכיבוי.

קביעה זו התבססה על העובדה שהזירה הייתה עמוסה בחפצים דליקים וכאשר חפצים אלו נדלקו הם יצרו תוך זמן קצר עשן סמיך מאד וחום רב. בכיבוי והצלה הדגישו את החשיבות בהתקנת גלאי עשן בבתים ולא להשאיר ילדים ללא השגחת מבוגר.

 

הדירה שנשרפה בביתר עילית
צילום: החדשות

ממצאי החקירה הראשונית מעלים כאמור כי מקור האש הוא כנראה קצר חשמלי, שהצית את הלהבות שיצרו עשן סמיך מאוד שהקשה על מאמצי החילוץ. למרות שעדי ראייה סיפרו שצוותי ההצלה התעכבו בהגיעם לזירה, הממצאים מעלים כי הכוח הראשון הגיע כ-4 דקות לאחר קבלת הקריאה.

הדירה שנשרפה בביתר עילית
צילום: החדשות

הבעיה העיקרית של צוותי החילוץ הייתה בזיהוי מוקד האש. הלוחמים הראשונים הבחינו ב-3 ילדים שנמצאים מאחורי סורגים באחת מרפסות המבנה. הם פעלו קודם לחלץ אותם, ותוך כדי הפעילות התברר שמוקד האש נמצא במקום אחר.

הדירה שנשרפה בביתר עילית
צילום: חדשות

עוד מעלה החקירה כי ילדי המשפחה היו לבדם בבית וללא השגחה של הוריהם. הסמכות הבכירה הייתה ככל הנראה האחות הבכורה, בת 12, שעליה הוטלה משימת ההשגחה. כשמקור האש התגלה, נמצאו שני הילדים בחדר הילדים כשהם כבר ללא רוח חיים. ההורים, שהיו באותה העת מחוץ לעיר, הובהלו מיד בחזרה לביתם, שם קיבלו את הבשורה המרה.