מודיעין העיר החופשית בישראל (צילום: Yaakov Naumi/Flash90, חדשות)
מודיעין העיר החופשית בישראל | צילום: Yaakov Naumi/Flash90, חדשות

רגע לפני הבחירות לרשויות המקומיות, עמותת "ישראל חופשית" מפרסמת את מדד החופש העירוני המודד את מצב חופש הדת ב-24 הערים הגדולות בישראל. במקום הראשון מוקמה מודיעין עם ציון של 80.4, תל אביב במקום ה-2 עם ציון 75 וחיפה במקום השלישי עם 73.9. את הרשימה נועלות דימונה (21.7), בית שמש (20.7) ובני ברק (8.7).

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המדד שהתפרסם הבוקר (חמישי) בוחן מספר קריטריונים הקשורים למידת החופש בעיר: מסחר ותחבורה ציבורית בשבת, יחס ללהט"ב והפרדה מגדרית במרחב הציבורי. כל קריטריון קיבל ניקוד שונה לפי חשיבותו ברמת החופש בעיר כך למשל מסחר בשבת מעניק 10 נקודות בעוד שאפשרות לקבורה אזרחית מעניקה 3 נקודות.

תוצאות המדד מראות כי ישנו קשר בין הדירוג הסוציו-אקונומי של הערים לבין מידת החופש בהן כך שככל שעיר עשירה יותר כך גם היא חופשית יותר. עם זאת, לא קיימת קורלציה בין הדירוג הפריפריאלי של עיר (לפי דירוג הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) לבין מידת החופש בה.

בעוד תל אביב קיבלה ציון מושלם בכל הנוגע למסחר בשבת (יחד עם עכו), במודיעין ישנו בית עלמין אזרחי וישנה הנחה מינורית לשימוש בבריכה העירונית (לעומת הנחה של 43% בת"א) מה שמעניק לה את המקום הראשון בדירוג. אילת היא העיר היחידה מבין אלו שנבדקו בה אין שעות הפרדה בין גברים לנשים בבריכה העירונית ואילו ירושלים היא העיר היחידה בה אין הבדל במחיר בין רחצה מופרדת לבין מעורבת.

הפרדה מגדרית באירוע בכיכר רבין (צילום: איתן אלחדז /TPS ‎, חדשות)
הפרדה מגדרית באירוע בכיכר רבין | צילום: איתן אלחדז /TPS ‎, חדשות

בכל הנוגע לתחבורה ציבורית בשבת ב-83% מהערים שנבדקו פועלת תחבורה ציבורית בשבת במתכונת מסוימת. ת"א, הרצליה, חולון ומודיעין מפעילות קווים באופן עצמאי בעוד שבערים רבות נוספות פועלים מיזמי תחבורה כמו "נוע תנוע" ו-"שבוס" המספקות תחבורה בשבת. לעומת זאת ברעננה, כפר סבא, דימונה ובית שמש לא קיימת כלל כל אפשרות לתחבורה למעט כלי רכב פרטי.

את יחס העיריות ללהט"ב בחנו לפי 3 תת קטגוריות: אירועי גאווה, הקצאת גורם מוניציפלי למען הקהילה הגאה ותמיכה בארגונים למען הקהילה. יותר ממחצית מהערים שנבדקו לא מספקות שום מענה או תמיכה מטעמן לקהילה הגאה זאת למרות שב-19 מתוך 24 הערים התקיימו אירועי גאווה. ת"א, ראשל"צ, רעננה ומודיעין קיבלו ציון מושלם בקטגוריה זו בעוד עכו, נהריה ובני ברק לא זכו לניקוד כלל.