חקיקת הבזק של החוק בפעולה
אזיק אלקטרוני (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס, חדשות

משרדי הממשלה הבטיחו שיקדמו מתווה של אזיק אלקטרוני לגברים אלימים עוד מאז שהצעת חוק פרטית בנושא של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) עברה אך לא קודמה. מאז התגלגל המתווה בין ביורוקרטיה וסחבת – עד שהיום הפיצו השר ארדן והשרה שקד את תזכיר החוק הממשלתי בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

האזיק האלקטרוני יהיה אמצעי שיסייע בפיקוח על גברים אלימים שקיבלו צו הרחקה נגד בנות זוגם, במקרים בהם בית המשפט קובע שיש חשש שהצו יופר. כיום, אזיק אלקטרוני מושם על אסירים בחופשות או במעצר בית, אולם כעת התקווה הוא שהוא יסייע גם לנשים ומשפחות שנפגעו מאיומים ומאלימות פיזית, שכיום נאלצות לברוח למקלט כדי להסתתר מפני הגבר האלים.

כעת, מקווים השרים, העול יעבור לגבר המאיים במקומן. האזיק עשוי להציל חיים, ולאחר עוד שבוע של אלימות מזעזעת נגד נשים ויותר מ-20 נשים שכבר נרצחו השנה בידי בני זוגן, יש חשיבות מיוחדת בהאצת קידום ויישום המהלך.

ימונה לשגריר באו
השר ארדן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן התייחס להחלטה: "נשים צריכות להיות מוגנות ולהרגיש בטוחות ולא לחשוש מאלימות של מי שפגעו בהם. השימוש בצמיד האיתור יאפשר מענה מהיר ואפקטיבי להגנה על נפגעות האלימות במשפחה בכל רגע נתון ובעיקר יאפשר להן את החופש המגיע להן, ללא החשש שהגבר האלים יפר את צו ההרחקה או תנאי השחרור שלו. ובמקרה של הפרה, מערכת אכיפת החוק תוכל להתערב באופן מיידי".

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה לדברים: "מדינת ישראל מחויבת להגן על הנשים שנפגעו מאלימות במשפחה. מי שצריך להתחבא ולצאת לגלות הם האלימים, ולא הקורבנות. היום אנחנו מתחילים בדרך שתביא להידוק השמירה על העבריינים ותאפשר לנשים ולילדים להמשיך בשגרת חיים נורמלית ככל הניתן".

גם ח"כ עליזה לביא בירכה על המהלך. "הצעת החוק שהעלתי לפני שלוש שנים הוא חוק מציל חיים - יישום טכנולוגיה חדשנית שמאפשרת סיוע ומענה משולב. באירועים כאלו, כמה דקות בלבד משנות את התוצאה ומונעות אסון. אלו מהרגעים המשמעותיים בעבודתי הפוליטית. אמשיך לפעול ולא ארפה עד ליישום החוק במלואו. נשים וילדים רבים בישראל חיים בפחד ותחת אלימות, ואינם יכולים לחכות יותר".