"לא היה מצב להיכנס לבניין": ממצאי החקירה הראשונית של השרפה הקטלנית בביתר עילית, במהלכה קיפחו את חייהם שני האחים צבי גינזבורג בן השנתיים ואפרת בת ה-4, מעלה כי מקור האש הוא כנראה קצר חשמלי. בתוך כך, כל נפגעים שפונו אתמול לבית החולים שערי צדק עם בירושלים עם פגיעות שונות שנגרמו מהעשן הסמיך שוחררו לבתיהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הקצר החשמלי הוביל ככל הנראה לאש, שתוך זמן קצר הספיקה לאפוף חלקים גדולים מהבניין ברחוב כנסת מרדכי והביאה לעשן סמיך שהקשה על מאמצי החילוץ. למרות שעדי ראייה סיפרו שצוותי ההצלה התעכבו בהגיעם לזירה, הממצאים מעלים כי הכוח הראשון הגיע כ-4 דקות לאחר קבלת הקריאה.

הבעיה העיקרית של צוותי החילוץ הייתה בזיהוי מוקד האש: לוחמי האש הראשונים הבחינו ב-3 ילדים שנמצאים מאחורי סורגים באחת מרפסות המבנה. הם פעלו קודם לחלץ אותם, ותוך כדי הפעילות התברר שמוקד האש נמצא במקום אחר.

"בכל החלונות היו ילדים"

עוד מעלה החקירה כי ילדי המשפחה היו לבדם בבית וללא השגחה של הוריהם. הסמכות הבכירה הייתה ככל הנראה האחות הבכורה, בת 12, שעליה הוטלה משימת ההשגחה. כשמקור האש התגלה, נמצאו שני הילדים בחדר הילדים כשהם כבר ללא רוח חיים. ההורים, שהיו באותה העת מחוץ לעיר, הובהלו מיד בחזרה לביתם, שם קיבלו את הבשורה המרה.

צוותי אגף רווחה, עובדים סוציאלים ופסיכולוגים של העירייה נשלחו לבני המשפחה במהלך הלילה. מאיר, תושב היישוב שהגיע מהראשונים לזירה, סיפר לחדשות: "לא היה מצב להיכנס, הכל היה שם שחור. עשן שחור. אז פשוט טיפסנו כי ראינו ילדים. בכל החלונות היו ילדים שהסתכלו בחוץ. משכנו עם הידיים, לא היו פה כבאים קרענו את הסורגים פשוט עם הידיים שלנו ונכנסו לדירה פנימה".

ראשונים הגיעו לזירה אזרחים ומתנדבי איחוד הצלה אשר החלו בחילוץ הלכודים: "הרחנו עשן סמיך, פתחנו את הדלת וראינו שהעשן מגיע מהדירה הסמוכה. אשתי הוציאה את אחת הילדות והעלתה אותה למעלה. שכן נוסף הצליח להיכנס למרות העשן הכבד ולחלץ שני ילדים נוספים", סיפר איציק, שמתגורר בדירה הסמוכה.

לטענת עדי ראייה נוספים כוחות ההצלה התעכבו בהגעה לזירה והגיעו רק לאחר כרבע שעה מרגע הדיווח על השריפה. "כוחות הכיבוי הגיעו יחסית באיחור כשהם לא מספיק מאורגנים לאירוע. אם לא האזרחים והמתנדבים הראשונים שהגיעו לזירה היו פה הרוגים נוספים", סיפר חיים רוטר כונן הצלה.

זירת השרפה, אתמול
אנשים נמלטו מהאש | צילום: TPS, חדשות

המתנדבים החלו לפנות דרך מרפסות הדירות הסמוכות לכודים אשר לא הצליחו לצאת מהבניין דרך חדר המדרגות אפוף העשן. "הצלחנו לחלץ כעשרה ילדים", מספר יוסי יונה אחד המתנדבים. "ניסיתי בכל כוחי להיכנס לבית משפחת גינזבורג שבו פרצה השריפה אבל כבר לא היה אפשר להיכנס. לא שמענו צעקות מהבית. היה שקט מוחלט משם".

לבסוף, שירותי הכיבוי וההצלה שהגיעו לזירת האירוע הצליחו לפרוץ לדירה לאחר שהאש כבר אחזה בה. לאחר מספר פעולות כיבוי, הצליחו הכבאים להיכנס פנימה ושם מצאו את שני הילדים. זמן קצר לאחר מכן, כוחות של מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותם.