מקבלים סיוע - ונותנים בחזרה לקהילה: יותר מחצי מיליון משפחות ומיליון ילדים עניים חיים בישראל כיום, יותר מדי מהם נזקקים לסיוע של עמותות באופן קבוע כדי להתקיים. בין העמותות הרבות שפועלות בישראל על מנת לסייע לכל אותם עניים להתקיים, קיימת גם עמותת "יד לקהילה" בעפולה, שמפעילה מנגנון סיוע מיוחד: קבלו מאיתנו עזרה - ותרמו בחזרה. עמותת יד לקהילה היא אחת מתוך 180 עמותות הפועלות בסיוע ארגון לתת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

אחת ממקבלות הסיוע של העמותה שגם מתנדבת כדי לתת ולא רק לקבל היא ז'נטה אידלמן, ניצולת שואה בת 78 מעפולה, שעבורה התמודדות עם עוני היא עניין שבשגרה. כשהייתה תינוקת, היא, אמה ואחיותיה ברחו מהנאצים שפלשו לאוקראינה - וחיו בעוני רב. 

בשנות ה-90 עלתה ז'נטה לישראל עם בעלה ושני ילדיה, ועבדה בבית חולים העמק כתופרת במשך 12 שנה. בזמן הזה בעלה חלה בסרטן והיא הייתה צריכה לסעוד אותו במשך כמה שנים. כשפרשה, היא נותרה ללא פנסיה כיוון שהועסקה כעובדת קבלן - ובימים אלה היא חיה רק על דמי ביטוח לאומי שלא מספיקים לה - והעוני שב לחייה.

"הייתה לי קליטה קשה בישראל", מספרת ז'נטה בעצב, "עצוב לי שאני צריכה לקבל עזרה היום". לפני 9 שנים היא הכירה את מאיר ועליזה מעמותת "יד לקהילה" בעפולה, שעזרו לה עם אספקה של סלי מזון ומצרכים שהיו חסרים לה. מאז, היא הפכה להיות חלק מהעמותה ובה עוד 400 משפחות שחברות בקהילה, ושנעזרות במגוון השירותים השונים שהעמותה מספקת.

בין היתר מפעילה העמותה מתפרה חברתית, ביגודית ועגלת קפה בבית חולים העמק. אלא שהייחוד של העמותה הוא במעגליות: בני המשפחות שמקבלים סיוע גם נותנים בחזרה לקהילה - ועוזרים להניע את המנוע של העמותה, כשהם מגיעים כל יום לעזור ולהתנדב.

"אני עושה מכל הלב, האנשים נותנים לי חשק לחיות"

"מטרת העל של המקום הזה, שעובד כולו בהתנדבות, היא שכל מי שנמצא פה כמו ז'נטה, בא להתנדב בחזרה - ולא רק לקבל, אלא גם לתת", מספרת עליזה, אחת ממייסדות העמותה. ז'נטה, שנעזרת היום במקל הליכה, מספרת שבעבר היה לה יותר כוח לעזור אבל במה שהיא יכולה היא עוזרת - גם במצבה: "זה חשוב שבן אדם לא רק ייקח, הוא צריך גם לתת וזאת הרגשה טובה שאת נותנת, כאילו את נותנת חלק מלב שלך".

החיוך שווה הכל
החיוך שווה הכל | צילום: החדשותז'נטה מחלקת מדי שבוע קרואסונים מתוקים ומדבקות לילדים שמאושפזים בבית החולים "העמק". במשרדי העמותה היא מחלקת סלי מזון, אך הדבר שהיא הכי אוהבת לעשות זה לסרוג את הבובות המיוחדות שלה - שמועברות לילדי העמותה. "אני נותנת לעמותה את הבובות והם מחלקים", מוסיפה ז'נטה, "אני עושה מכל הלב ונותנת לאנשים שנותנים לי חשק לחיות".

"עמותות הסיוע שפועלות בשטח ופוגשות את הנזקקים יום יום, מתייחסות אליהם ברגישות עצומה, במטרה להעניק את הסיוע תוך שימת דגש מרבית על כבוד האדם", מוסר ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון "לתת". לדבריו, "רתימה של נתמכים שמסוגלים לכך, לפעולות התנדבות, מעצימה אותם, מסייעת להתגבר על הבושה ונותנת להם הזדמנות לתרום חזרה ולהרגיש נחוצים וחשובים".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il