כך נראו רגעי האימה בביתר עילית: הראשונים להגיע לבניין הבוער הם השכנים ותושבים נוספים שניסו בתחילה לכבות את הלהבות בעצמם, ועם הגעת כוחות ההצלה כבר הצטרפו למאמצי החיפוש והאיתור: "רואים משהו בחדר – מישהו למעלה!".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתיעודים שונים שצילם השכן חזקי ברנד והגיעו הבוקר (רביעי) לידי החדשות Online נראים עוברי האורח עם הגיעם לזירת השרפה, שבה קיפחו את חייהם אפרת גינצבורג בת ה-4 ואחיה צבי בן השנתיים. בצילומים ניתן גם לראות את המהומה ואי הוודאות ששררו במקום במשך דקות ארוכות.

התושבים, שזיהו להבות בוערות מהחלון, התגודדו ברחוב מתוך רצון לסייע. תוך זמן קצר - ועוד לפני הגעת לוחמי האש - הם הביאו בכוחות עצמם צינורות ביתיים וסולמות, ואז זיהו שיש ילדים באחת הדירות.

הלהבות פרצו מהחלון
הלהבות פרצו מהחלון | צילום: חזקי ברנד ‎, חדשות

"מישהו על הגג!"

שני אזרחים שיתפו פעולה במאמצי הכיבוי ואחד מהם נשמע מורה לחברו: "תביא את הצינור עד לפה, זוז, תן לו – לתוך הקיר!". גם עם הגעת כוחות ההצלה, עוברי האורח המשיכו וניסו לסייע ללוחמי האש באיתור לכודים: "תקרא לכבאי שיוציא את הזקן!".

הדירה שנשרפה בביתר עילית
הדירה השרופה | צילום: חדשות
הדירה שנשרפה בביתר עילית
כך נראה הנזק | צילום: חדשות

ממצאי החקירה הראשונית מעלים כי מקור האש הוא כנראה קצר חשמלי, שהצית את הלהבות שיצרו עשן סמיך מאוד שהקשה על מאמצי החילוץ. למרות שעדי ראייה סיפרו שצוותי ההצלה התעכבו בהגיעם לזירה, הממצאים מעלים כי הכוח הראשון הגיע כ-4 דקות לאחר קבלת הקריאה.

הבעיה העיקרית של צוותי החילוץ הייתה בזיהוי מוקד האש. הלוחמים הראשונים הבחינו ב-3 ילדים שנמצאים מאחורי סורגים באחת מרפסות המבנה. הם פעלו קודם לחלץ אותם, ותוך כדי הפעילות התברר שמוקד האש נמצא במקום אחר.

עוד מעלה החקירה כי ילדי המשפחה היו לבדם בבית וללא השגחה של הוריהם. הסמכות הבכירה הייתה ככל הנראה האחות הבכורה, בת 12, שעליה הוטלה משימת ההשגחה. כשמקור האש התגלה, נמצאו שני הילדים בחדר הילדים כשהם כבר ללא רוח חיים. ההורים, שהיו באותה העת מחוץ לעיר, הובהלו מיד בחזרה לביתם, שם קיבלו את הבשורה המרה.

זירת השרפה, אתמול
עוברי אורח שסייעו במאמצי החילוץ | צילום: TPS, חדשות

צוותי אגף רווחה, עובדים סוציאלים ופסיכולוגים של העירייה נשלחו לבני המשפחה במהלך הלילה. מאיר, תושב היישוב שהיה מהראשונים שהגיעו לזירה, סיפר לחדשות: "לא היה מצב להיכנס, הכל היה שם שחור. עשן שחור. אז פשוט טיפסנו כי ראינו ילדים. בכל החלונות היו ילדים שהסתכלו בחוץ. משכנו עם הידיים, לא היו פה כבאים, קרענו את הסורגים פשוט עם הידיים שלנו ונכנסו לדירה פנימה".

לבסוף, שירותי הכיבוי וההצלה הצליחו לאתר את הדירה ולפרוץ אליה. לאחר מספר פעולות כיבוי, הצליחו לוחמי האש להיכנס פנימה ושם מצאו את שני הילדים. זמן קצר לאחר מכן, כוחות של מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותם.