על רקע הבחירות לרשויות המקומיות ברחבי הארץ, האלימות שפקדה חלק מהיישובים הערבים חשפה את מצבור הנשק הבלתי חוקי שנמצא שם: בטובא זנגרייה הוצת אמש (שבת) בניין המועצה המקומית, לא לפני שהתפתח קרב יריות במקום. בטורעאן נרשמה פגיעה משמעותית ברכוש וברכבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האלימות הקשה בטורעאן שפרצה מאז הוכרזו תוצאות הבחירות, הופסקה בהתערבות חברי כנסת מהרשימה המשותפת ויו"ר ועדת המעקב, שהגיע לבתיהם של ראש המועצה הנבחר והמודח בניסיון לסיים ימים ארוכים בלי שקט בכפר הגלילי. חוסר השקט במגזר נרשם גם בכעבייה שבצפון, סמוך למחלף המוביל, וגם ברהט שבדרום שם פרצו עימותים קשים,  שמהלכם נפצע תושב העיר הצפונית.

ביישובים הערבים חוששים שהמשטרה לא תצליח להשתלט על הכאוס שנוצר. מי שחושבות שהן יכולות לפתור את בעיית האלימות במגזר, הן נשות החברה הערבית שהעלו את כוחן בבחירות ל-24 מנדטים במועצות המקומיות. אבל למרות האלימות לא הכל שחור: בכפר כנא לדוגמה סיכמו על רוטציה כדי לא ללכת לסיבוב שני ובכפר קאסם המפסיד בירך את המנצח.

בינתיים התושבים מקווים שתמונות המלחמה גם בדרום וגם בצפון ייעלמו מהנוף הציבורי ונבחרי הציבור, יחלו להתמקד במה שבאמת חשוב: החיים של התושבים. "אני מקווה שהמגזר הערבי יתעוררף יפסיק עם השבטיות והאלימות ויקבל את האתר", סיכם סאבא סאבא מג'דיד אל-מכר.