"גורם סיכון מתמשך". ארכיון (צילום: AP, חדשות)
"גורם סיכון מתמשך". ארכיון | צילום: AP, חדשות

דובר צה"ל פרסם כי בשעות הבוקר (שבת) שני מסוקי קרב של חיל האוויר הוזנקו לשמי כרמיאל לאחר דיווחים על חמישה מצנחי רחיפה לא מזוהים שטסו בשמי העיר ללא תיאום ובניגוד לחוקי התעופה האזרחית. המקרה דווח למשטרה שהזעיקה כוח שיחכה לצנחנים במקום נחיתתם על מנת להגיש נגדם תלונה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דוח חמור שפרסם מוקדם יותר השבוע החוקר הראשי לענייני תעופה במשרד התחבורה, יצחק רז, מצביע על ליקויים חמורים בטיפול בנושא מצנחי הרחיפה בישראל. לטענת רז, שחוקר מזה שנים ארוכות את כל התאונות האוויריות האזרחיות בישראל, המשרדים השונים זורקים את האחריות זה על זה והדבר עלול להסתיים באסון. בנוסף הוא מתריע כי גם ארגוני טרור עלולים לעשות שימוש לרעה בכלי הזה .

מהדוח עולה כי הנושא הועלה בעבר בפני משרד התרבות והספורט, אך הטיפול שם נפל משיקולי תקני כוח אדם ותקציבים. בהמשך ניסה גם לשכנע את מנכ"לי משרד התחבורה לקיים דיונים בנושא אך לדבריו זה לא יצא לפועל. יתרה מכך, הוא מאשים כי המלצות שניתנו להנהלת משרד התחבורה לא נענו כלל ואף "זכו" להתעלמות מוחלטת.

"המשמעות וההשלכות של הסיכונים המובנים ברחיפה לא מוסדרת, מחייבים את המדינה לבחון את הנושא באופן מקצועי ואחראי לטפל ולהסדיר אותו, בין אם באמצעות משרד התחבורה ובין אם על ידי גורם ממשלתי מוסמך אחר", נכתב בדוח. "היעדר הטיפול בענפי הגלישה והרחיפה לסוגיהם לא רק שהוא גורם סיכון מהותי ומתמשך, אלא שהוא מעיד על רפיון הרשויות הרלוונטיות להסדיר ולממש את אחריותן".