מטייל עם חמת, אילוסטרציה (צילום: 123RF)
מטייל עם חמת, אילוסטרציה | צילום: 123RF

בישיבותיה האחרונות אישרה האקדמיה ללשון העברית מילים חדשות לשימוש כללי ומונחים מקצועיים שונים. בין המילים שאושרו: בקבוקית במקום אמפולה, כמוסות קפה במקום קפסולות קפה, חמת במקום שלוקר ואבהתנות במקום פטריארכליות. האקדמיה ללשון גם אישרה את השימוש הקיים ב"דרי רחוב" במקום "הומלסים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

מליאת האקדמיה אישרה כמה חידושים שהציעה הוועדה למילים בשימוש כללי. המילים נקבעו בעקבות פניות הציבור, והוועדה נעזרה בקביעתן הן בציבור הרחב הן באנשי מקצוע ומומחים. התחילו להתרגל למילים החדשות; בקבוקית במקום אמפולה, את המילה "שלוקר" תחליף המילה "חמת" - חלופה קיימת שהובאה מן המקורות. והנה רעיון לשיחה במטבחון של המשרד: מהיום אומרים "כמוסות קפה" במקום "קפסולות קפה", וזה נכון גם לכמוסות קקאו וכמוסות וניל (אצלנו במשרד אין כאלה).

נוסף על כך, אושרו כמה מונחים בתחום מדעי החברה. לידיעת הסטודנטיות והסטודנטים למגדר: מהיום אמרו "אבהתנות" ו"אמהתנות", במקום "פטריארכליות" ו"מטריארכליות". ובשימוש: "הצבא הוא מוסד אבהתני".

בין היתר, אושרו גם מונחים שכבר מקובלים בשימוש, למשל: "דר רחוב" במקום "הומלס". אחד החידושים הנחמדים הוא "קודר", ל"קוד תגובה מהירה", המוכר יותר כ"קוד QR". הלוא הוא מקבץ הריבועים השחורים והלבנים שניתן לסרוק בטלפונים הניידים.

ולמיטבי לכת: במקום quorum sensing אמרו מעתה בעברית: "חישת מניין". המונח מתחום המיקרוביולוגיה מתאר את יכולתם של חיידקים לאמוד את צפיפותם בסביבתם על ידי הפרשה וקליטה חוזרת של מולקולת איתות. הנה, למדנו משהו חדש גם בעברית וגם במדעים.