בלי שלג ואיילים, סנטה קלאוס חי ממש כאן בינינו: בזמן שבמקומות רבים בעולם עמלים על ההכנות האחרונות לחג המולד, כאן בישראל יש מי שבשבילו חג המולד הוא עולם שלם כבר 30 שנה. ניקולא עבדו, בן 58 מחיפה, משמש כבר שלושה עשורים בתפקיד "סנטה קלאוס של חיפה והצפון" - גם אם אין לו מרכבה רתומה לאיילים שחונה מחוץ לבית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

לניקולא יש זקן ארוך ולבן ("הייתי רוצה שזה יהיה לבן יותר, תעבדו על זה בעריכה", אמר לנו כשהגענו לצלם אותו בשכונת ואדי ניסנאס בעיר), כרס טבעית והולמת למעמדו כסנטה קלאוס, תלבושת אדומה-לבנה מזוהה, חגורה וכובע עם פונפון לבן בקצהו - וגם פעמון שהוא מצלצל בו לצד קריאות "הו הו הו" שהוא משמיע להנאתו לצד שירי חג מולד בערבית.

אתר האינטרנט: "פסטיבל החג של החגים"

הבית של ניקולא מתקשט בכל שנה בדצמבר באורות צבעוניים, עצי אשוח מקושטים וזוהרים, כוכבים בוהקים, דמויות סנטה שמחייכות מכל קיר ("לוקח לנו ימים ארוכים לקשט את הכל, זו עבודה קשה אבל משתלמת"), זאת לצד שלל ממתקים והפתעות שהוא מחלק לילדים בכל שנה מחדש, גם כיום, כשמצב בריאותו מחייב אותו לשבת מדי פעם בין התרוצצות אחת לאחרת.

סנטה קלאוס של הצפון (צילום: החדשות)
צילום: החדשות"אני מתנדב בבתי חולים ובבתי ספר מיוחדים לילדים עם צרכים מיוחדים", מספר סנטה החיפאי. "אני מגיע מחופש לסנטה ומחלק להם הפתעות ומתנות. מה שהכי חשוב לי הוא שאני נותן להם את השמחה. מה שהכי חשוב בשבילי זה השמחה. אני לא אדם עשיר ולא אדם בריא ממש, אבל זה משהו שאני מקפיד להמשיך לעשות".

"מרגיש כמו סופרמן"

הכל החל בינואר 1986. כבן לעדה הנוצרית האורתודוקסית המציינת את חג המולד בחודש ינואר, יצא ניקולא לחגוג את החג עם משפחתו - וביקש מדודתו שתתפור עבורו חליפת סנטה כהפתעה למשפחה. "עשינו את זה ממש בקטע של צחוק ויצאתי לחלק מתנות לבוש בבגדים של סנטה", מספר ניקולא. "נשארו לי כמה שקיות והפנו אותי למשפחה ענייה שקיבלה ממני את ההפתעות. מאז אני עושה את זה בכל שנה".

באותו הזמן, סנטה הצעיר היה נשוי כבר כמה שנים - ללא ילדים. לאחר שחילק את המתנות, ניקולא זכה לברכה - וכעבור שנה בדיוק, בינואר 1987, נולד בנו הראשון. "הרגשתי שעשיתי טוב ובירכו אותי - קיבלתי במתנה בן, ונדרתי נדר להמשיך ולחלק מתנות לילדים נזקקים", הוא מספר. "מאז, בכל פעם שאני נכנס לחליפה הזו של סנטה קלאוס, אני מרגיש שאני סופרמן".

קישוטים לקריסמס (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2מעבר למסעות של סנטה ניקולא עבדו בבתי חולים ומוסדות ברחבי הארץ בהם הוא עובר ומחלק מתנות, מגיעים ילדים לביתו הצבעוני שבשכונה החיפאית הנודעת: "מגיעים לפה לא רק ילדים נוצרים אלא גם יהודים ומוסלמים, אנחנו חיים פה בדו-קיום - והתקופה הזו שחוגגים גם את הכריסמס, גם את חנוכה ולפעמים גם את הרמדאן, מסמלת את זה".

סנטה קלאוס של הצפון (צילום: החדשות)
צילום: החדשות"הילדים באים לחבר את סנטה שאומר להם שלום ומפנק אותם בהפתעות. רק בשביל החיוך שעולה להם על הפנים שווה לי להמשיך. זה נותן לי כוח להמשיך ולעשות את זה גם בשנים הבאות", הוא מסכם. "זה שאנחנו חוגגים כאן בחיפה את החגים אחד של השני בקבלה, בהבנה ובאהבה מוכיח שאפשר לחיות ביחד".

פסטיבל "החג של החגים" פתח את שנתו ה 24 עם מגוון עשיר של אירועי תרבות ייחודיים לכל המשפחה בשכונת וואדי ניסנאס ומתחם המשפחות בבית הגפן. הפסטיבל יימשך עד ה23 בדצמבר .

סנטה קלאוס החוגג השנה 30 שנות סנטאות יפתח את ביתו לקהל המבקרים ברחוב חדד 6 בחיפה ושם ישב לצד עץ האשוח ויחלק מתנות לילדים. סנטה גם יוביל את תהלוכת הכריסטמס החגיגית ביחד עם חניכי תנועות ותזמורות הצופים המרונים, קתולים והארמנים (שבת, 16.12 בשעה: 14:30).