מאות אלפי בני אדם השתתפו היום (שלישי) במסע ההלוויה של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, שהלך הבוקר לעולמו בגיל 104. מסע ההלוויה יצא מביתו שברחוב חזון איש 5 בבני ברק והסתיים בבית העלמין הממוקם בקצה הרחוב. בהתאם לצוואתו של הרב, לא נישאו הספדים במהלך ההלוויה והיא ארכה זמן קצר באופן יחסי. 98 בני אדם חשו ברע במהלך האירוע, התעלפו ונחבלו כתוצאה מהדוחק והצפיפות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

מותו של הרב שטיינמן נקבע היום לאחר שחלה הידרדרות חמורה במצבו, ופעולות ההחייאה שבוצעו בבית החולים "מעייני הישועה" לא צלחו. לאורך התקופה האחרונה הובהל הרב מספר פעמים לקבלת טיפול רפואי, ותלמידיו הקרובים ליוו אותו והתאספו סביב מיטתו עד שעת המוות.

עשרות אלפים בהלוויה (צילום: דוברות המשטרה)
עשרות אלפים בהלוויה | צילום: דוברות המשטרה

  

 

במהלך ההלוויה קראו חלקים מצוואתו של הרב: "אבקש שלא להזכירני בשם צדיק וירא שמים שלא אתבזה על ידי זה בעולם הבא", כתב הרב. עוד ביקש "לא לכתוב עליי מאמרים בעיתון, לא להדפיס מודעות ורמקולים, לא לעשות עצרות ומספד ומספיק 10 אנשים בהלוויה". הרב הוסיף כי הוא מבקש ש"לא לקרוא לילדים על שמי, לא לבזבז כסף על מצבה ולא לכתוב תארים עליה".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לרב וסיפר על פגישתו עמו. "בפגישתי האחרונה איתו זכיתי להתוודע לנצר ייחודי של היהדות הליטאית המפוארת", אמר. "הרב היה מתמיד עצום, גאון בתורה, טוב עין וטוב לב, עשיר בניסיון חיים ובא בימים. אדם שחכמתו הייתה שניה רק לענוותו. הרב שטיינמן התווה דרך לאינספור יהודים והסתלקותו מותירה היום תחושת יתמות עמוקה".

עשרות נפגעו בשל הצפיפות (צילום: החדשות)
עשרות נפגעו בשל הצפיפות | צילום: החדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לרב וכינה אותו "מגדלור מרכזי של רוח, מורשת ומוסר". נתניהו ציין כי "הרב ניצל כל רגע פנוי ללימוד תורה ולהפצתה ברבים. הוא ביסס את הפסיקה ההלכתית, הכריע בסוגיות כבדות משקל ופעל למען הכלל באהבת ישראל אמתית".

חבר הכנסת משה גפני, שעומד בראשות מפלגת "דגל התורה" הליטאית, הביע צער רב על פטירתו. "יחד עם כל בית ישראל כואבים ודואבים אנו על פטירתו של מנהיג הדור והדרו שהתווה לנו את הדרך אשר נלך בה", אמר. "אנו מבכים מרה את היתמות של הדור, ושלנו". היורש של הרב שטיינמן, הרב גרשון אדלשטיין, אמר במהלך מסע ההלוויה כי "אמנם הרב ביקש שלא להספיד אותו אבל חייבים לדבר על הצער שאנו חשים עם לכתו".

הלוויית הרב שטיינמן בבני ברק (צילום: החדשות)
צילום: החדשות
הרב גרשון אדלשטיין, יורשו של הרב שטיינמן (צילום: בעריש פילמר)
הרב גרשון אדלשטיין, יורשו של הרב שטיינמן | צילום: בעריש פילמר

המשטרה נערכה לאירוע ההמוני ותגברה כוחות במקום. כמו כן נחסמו מקטעים מהכבישים המובילים לבני ברק: 1, 443, 471, 5 ו-20. מהמשטרה נמסר כי כניסת כלי רכב פרטיים לאזור לא תותר כך שציבור הנהגים התבקש להימנע מלהגיע ולנסוע בדרכים חלופיות.

אלה מוקדי החסימות בכבישים: כביש 4 מכיוון צומת רעננה למשמר השבעה, כביש 1 ממחלף בן שמן לכיוון קיבוץ גלויות, כביש 5 ממחלף קסם לכיוון צומת מורשה, כביש 20 ממחלף גלילות לכיוון מחלף דב הוז, כביש 471 לכל אורכו לשני הכיוונים.

גם צוותים רפואיים של מגן דוד אדום נערכו בתגבור כוחות באזור. מאות חובשים ופרמדיקים של מד"א, וחוליות של מגישי עזרה ראשונה עם אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועי מד"א ורכבי הצלה ייעודיים מאבטחים רפואית את מסע ההלוויה.