זירת הפיגוע בכפר קאסם (צילום: דוברות מד"א)
הזירה בה נמצאה גופתו של שמרלינג | צילום: דוברות מד"א

המשטרה עדיין חוקרת את נסיבות מותו של ראובן שמרלינג ז"ל, שגופתו נמצאה בכפר קאסם, ובעיר הרוחות סוערות. לאחר שדווח אמש (שבת) בחדשות סוף השבוע כי מתחזק החשד ששמרלינג נרצח על רקע לאומני, טען הבוקר (ראשון) ראש העיר כי "על פניו, הרקע הוא פלילי". בכירים בעיר גינו את המעשה וקראו להבאת האחראים לדין, אך גם טענו כי המשטרה מתנהלת באופן שונה כאשר יהודי נרצח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עאדל בדיר, ראש עיריית כפר קאסם, אמר הבוקר לישי שנרב בגלי צה"ל כי "על פניו הרקע לרצח המתועב הוא סכסוך כספי, רקע פלילי". בדיר הוסיף כי "כל רצח שהיה בכפר קאסם או בראש העין או בפתח תקווה הוא מתועב וראוי לגנאי, כולם צריכים לגנות אותו - ולא משנה אם הרוצח הוא יהודי או ערבי והנרצח הוא ערבי הוא יהודי".

ראובן שמרלינג ז"ל (צילום: מועצה מקומית אלקנה, חדשות)
ראובן שמרלינג ז"ל | צילום: מועצה מקומית אלקנה, חדשות

"אנחנו סומכים על המשטרה שתביא את האחראים לדין, אני פקוד על ביטחונם של כל התושבים וכל מי שנכנס לתחום כפר קאסם", הוסיף. "אם זה רקע פלילי זה פחות חמור? רצח זה רצח ואסור שזה יקרה". בדיר טען כי אזור התעשייה של כפר קאסם הוא "המאובטח ביותר במרכז", אך ציין כי ב-16 השנים האחרונות בוצעו בעיר 16 מעשי רצח, ו"בכולם לא מצאו את הרוצח".

"תושביה הנהדרים של כפר קאסם מקבלים את כל מי שנכנס אליה בקבלת פנים נהדרת, יודעים לחיות עם האחר", הוסיף ראש העיר ששלח את תנחומיו למשפחת שמרלינג. "גם סכסוך כספי לא צריך להגיע לרף התחתון ביותר של אלימות ולא לרצח, אבל זה טבעם של אנשים. המשטרה צריכה לחקור ולהעמיד את הרוצחים לדין – זה המרתיע הגדול ביותר לרצח הבא".

עאדל בדיר, דובר הוועד הציבורי
עאדל בדיר, דובר הוועד הציבורי | צילום:

"כל תושב מגנה את המעשה"

עאדל בדיר, דובר הוועד הציבורי וועדת הסולחה האזורית, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online: "אני חושב שכל תושב בכפר קאסם מגנה את המעשה הזה. בכפר קאסם יש מאות מקומות עבודה, ובמקרה ורק במקרה, בית העסק הזה יצא בכפר קאסם. העיר שלנו היא עיר של דו קיום למופת, 300 בתי עסק שמושכרים ליהודים ואני בטוח שאף אחד מכפר קאסם לא מעורב במקרה הזה, לא על רקע לאומני ולא בגלל סכסוך כספי".

"הקשר הטוב בין כפר קאסם ליהודים ימשיך להתקיים", הוסיף עאדל בדיר. "אנחנו שולחים את תנחומינו למשפחת המנוח, מדובר ברצח מזעזע. מקווה שהמשטרה תעלה על האמת".

כשנשאל בדיר על מקרי רצח אחרים שהתרחשו בעירו בתקופה האחרונה ולא פוענחו אמר לחדשות 2 Online: "אני אחד האנשים שהייתי בתוך תחנת המשטרה בזמן העימותים בחודש מאי. באתי לשם להפריד ולמנוע עימות ואז בסופו של דבר נרצח מחמוד טהא ונורה על ידי מאבטח".

הלוויתו של שמרלינג ז"ל (צילום: ערוץ 7)
הלווייתו של שמרלינג | צילום: ערוץ 7

"יש רוצחים שמסתובבים חופשי"

עוד תקף בדיר את התנהלות המשטרה: "אנחנו רואים בהתנהלות המשטרה איפה ואיפה, בעניין ההתייחסות שלהם מתי שערבי נרצח לא רק בכפר קאסם אלא ביישובים ערבים אחרים - אז היחס הוא שונה והמשטרה מראה פחות רצינות לעומת שמדובר בנרצח יהודי הפעולות יותר נמרצות".

"יש הרבה מקרי רצח בחברה העברית ובמיוחד כאן בכפר קאסם, רוצחים שמסתובבים חופשי, אבל בסופו של דבר רצח הוא רצח. אנחנו מגנים אותו ואנחנו מזועזעים מהירצחו של אדם מבוגר, איש משפחה וסבא", הדגיש.

הילל בדיר, עורך של אתר החדשות האינטרנטי של כפר קאסם "קסמאווי", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online: "אנחנו מגנים כל רצח באשר הוא ולא משנה הרקע. אלוהים נתן כבוד בבריאתו לאדם ולאף אחד אין רישיון לקחת את הנשמה של הבנאדם. בכפר קאסם מגנים את הרצח הזה, כאן מבקרים אצלנו בעיר הזאת מאות אנשים בכל יום".

"גאים בהישגי העיר שלנו" (צילום: אתר קאסמאוי)
"גאים בהישגי העיר שלנו" | צילום: אתר קאסמאוי

העיתונאי בדיר הוסיף: "אנחנו כאנשים מאוהבים בחיים כאן בעיר שלנו, עיר של אהבה והצלחות. קבוצת הכדורגל 'פלפלה' היא קבוצת הכדורגל המצליחה ביותר בכדורגל חופים, יש הישגים בספורט ובתרבות. בכל שנה 180 צעירים נכנסים לאוניברסיטאות והמכללות. אנחנו מקווים שהתקשורת לא תכפיש את השם על רקע הרצח הזה או אחר, ושמידת הרצינות בטיפול וסיקור מה שקורה בעיר תהיה שווה עם כל מקרה רצח שמתרחש".

"מאוהבים בחיים בעיר שלנו" (צילום: אתר קאסמאוי)
"מאוהבים בחיים בעיר שלנו" | צילום: אתר קאסמאוי