בזמן שעאהד תמימי, הנערה הפלסטינית שתועדה לפני כשבועיים מקללת ומכה שני חיילי צה"ל סמוך לביתה בנבי סלאח, שוהה במעצר צבאי, חשבון הטוויטר שלה הוסר היום (חמישי) במפתיע מבלי שברשת החברתית נתנו לכך הסבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המהלך מגיע כשבוע וחצי לאחר שהחברה הודיעה כי לראשונה בתולדותיה תחל למחוק חשבונות פרטיים המקדמים תכנים של שיסוי ופשעי שנאה. כמו כן, הודיעה כי תציב אזהרות לפני תוכן המועלה לרשת החברתית הכולל צלבי קרס וסמלים אחרים של שנאה.

זמן קצר אחרי הסרת החשבון נפתח אחד חלופי, בו פורסמה קריאה לטוויטר להשיב לתמימי את חשבונה המקורי. טרם הובהר האם הרשת החברתית היא זו שהסירה את החשבון, אך מנאל תמימי, קרובה של עאהד, כבר רמזה כי הרשת החברתית אכן עומדת מאחורי סגירתו.

בהסבר שפרסמה הרשת החברתית על השינוי במדיניות בשבוע שעבר, היא סיפקה רק את צלב הקרס כדוגמה לסמלים של שנאה ולא מסרה מתי הנהלים החדשים ייכנסו לתוקף. עם זאת היא הוסיפה כי במסגרת השינויים יימחקו ציוצים בהם משתמשים מריעים לאירועים אלימים ומקדמים גזענות ואלימות נגד אזרחים.

שינוי המדיניות מגיע על רקע ביקורת שנמתחה על טוויטר בכל הנוגע לחוסר נכונותה להתמודד עם תכנים אלימים וגזענות ברשת, וכחודשיים לאחר הקשחת תנאי השימוש בכל הקשור להטרדות מיניות ובריונות ברשת.

תמימי סיפרה לשופט בדיון בהארכת מעצרה בשבוע שעבר את גרסתה למה שאירע מול החיילים. לטענתה, כשעה לפני התיעוד ירו חיילים כדור גומי על בן דודה הקטין. לטענתה הוא נפצע בעינו ואושפז בבית החולים כשהוא מחוסר הכרה. "אחר כך ראיתי את אותם חיילים שפגעו בבן דוד שלי, הפעם מול הבית שלי, אז לא יכולתי לשתוק לכן הגבתי כפי שהגבתי", סיפרה.

אביה של תמימי, באסם, טען בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" כי בתו רק ניסתה להתנגד לכיבוש, לדבריו. "זו חובתנו להתנגד לכיבוש", הסביר האב. "אני כעת היכן שנמצאת החומה, מחנות הפליטים, ההתנחלויות וכל מרכיבי הכיבוש, לכן זו אחריותנו לגדל את ילדנו להיות לוחמי חופש. אנחנו נמשיך בהתנגדות שלנו עד שנסלק את הכיבוש מארצנו".