כשא' ביקשה לנצל את זמנה הפנוי לפני הגיוס ולעבוד כמלצרית היא הגיעה לריאיון עבודה במסעדת "השניצליה" בכרמיאל. כמקובל, היא עברה ריאיון עבודה – אלא שבגלל דרישה של הרבנות היא נשאלה האם היא יהודייה. "אמרתי לה כן כי אני חצי, לא חשבתי שזה כל כך משנה", שיחזרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אבל תשובתה של א' גרמה לה לא להתקבל אותה לעבודה. א' מיהרה להתלונן ואפילו תבעה את בעלי המסעדה, אבל לא מדובר במקרה נקודתי: מסמך פנימי של הרבנות שהגיע לידי "החדשות" מראה כיצד בעת פתיחת העסק ניתנה הוראה מפורשת שלא יהיו בישולי גויים בשום אופן, כלומר שהטבח יהיה יהודי בלבד. 

"אני קודם כל מתנצל אבל בעקבות הדרישה של הרבנות אנחנו נאלצים לעשות את זה", הסביר יהודה אלמוזלינוס, בעלי רשת "השניצליה" שבביקורת שנערכה לו בסניף לפני שנה נתפסו שתי עובדות שאינן יהודיות – והדרישות של הרבנות הוחמרו לפתע כלפי כל העובדים בסניף.

בעל המסעדה: "אלחם בזה בכל כוחי"

וכך, על פי המסמך, הרבנות מחייבת כי "בנוסף בעת קליטת עובד/עובדת חדשה, חובה לעדכן את המשגיח, ולברר את יהדותם על ידי צילום תעודת זהות ואישור יהדות שיועבר לידי המשגיח ויאושר על ידו". 

אלמוזלינוס מצדו הסביר כי כלל לא ניתן לברר את הדת חרף הדרישת הרבנות: "גם בתעודת הזהות כבר אין לאום, אין לי דרך לבדוק את זה. פשוט מביש". הוא הוסיף כי למרות הדרישה הוא לא ישתף עם זה פעולה. "אני לא אשאל, אלחם בזה בכל כוחי", אמר.

ח"כ יואל רוזבזוב (יש עתיד) התייחס למקרה ואמר כי "הדרישה לאישור יהדות כתנאי להעסקת עובד חדש היא ביזיון. הרבנות, שפועלת בחסות המדינה, לוקחת את החוק לידיים והופכת את כל מי שלא נראה לה לאזרח סוג ב'. העולים שעלו לכאן מתוקף חוק השבות, שמשרתים בצבא ומשלמים מסים הופכים לנחותים". 

תגובת המועצה הדתית כרמיאל: "על פי נהלי הרבנות אין כל מניעה להעסיק מי שאינו יהודי בבית האוכל והרבנות אינה מתערבת בשום דרך בקבלת או פיטורי עובדים. בהתאם לדרישות הכשרות נדרש כי הבישול יתבצע על ידי יהודי ומשכך הרבנות נדרשת לדעת נתון זה ולקבוע את רמת ההשגחה במקום".