הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה היום (חמישי) לראשונה את מדד הפריפריאליות של ישראל, או במילים אחרות, דירוג היישובים המרוחקים ביותר משירותים, פעילויות ומאזור המרכז. היישוב הפריפריאלי ביותר הוא קיבוץ אילות, המרוחק כ-318 ק"מ ממחוז ת"א. במקום האחרון, והמפתיע, ממוקמת העיר גבעתיים, שדורגה כיישוב המרכזי ביותר בישראל.

למדד הפריפריאליות המלא של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

המדד מגדיר אזור פריפריאלי על פי שני פרמטרים. הפרמטר הראשון, שהמשקל שלו הוא 2/3 מהחישוב, הוא הנגישות הפוטנציאלית. מרכיב זה מבטא את הקרבה של התושבים לשווקים, שירותי בריאות, מקומות תעסוקה, עבודה, לימודים ומרכזי קניות ופנאי.

הפרמטר השני, במשקל של 1/3, הוא המרחק מגבול מחוז תל אביב, שמוגדר כמרכז הכלכלי והעסקי של המדינה. היישובים שהוגדרו כחלק מהמחוז הם תל אביב-יפו, כפר שמריהו, הרצליה, גליל ים, רמת השרון, בני ברק, גבעתיים, רמת גן, קריית אונו, אור יהודה, אזור, חולון ובת ים.

היישובים הכי פריפריאליים (צילום: ליאור מזרחי פלאש 90)
היישובים הכי פריפריאליים | צילום: ליאור מזרחי פלאש 90
היישובים הכי מרכזיים
היישובים הכי מרכזיים | צילום:

היישובים דורגו מהעיר הפריפריאלית ביותר במקום הראשון ועד העיר המרכזית ביותר במקום האחרון. היישובים הפריפריאליים ביותר על פי המדד הם אלה שבחבל אילות ובערבה התיכונה, בהם קיבוץ אילות שדורג במקום הראשון. העיר אילת, הרחוקה ביותר מהמרכז, וזו שממוקמת במקום 28 בפרמטר הנגישות הפוטנציאלית, דורגה במקום הרביעי.

העיר שדורגה כמרכזית ביותר הייתה גבעתיים, ומיד אחריה תל אביב-יפו, רמת גן, בני ברק וגבעתיים. ירושלים דורגה במקום השישי, חולון במקום התשיעי ופתח תקווה סגרה את רשימת עשרת היישובים המרכזיים ביותר.