כך תתחילו את הדרך לצה"ל בצורה הטובה ביותר: בגיל 16 וחצי זה מגיע -  הצו הראשון. המכתב שמורה לנו להגיע לאחת מלשכות הגיוס, על מנת להתחיל את הליכי שיבוץ והמיון לקראת הגיוס העתידי לצבא. המפגש הראשוני הזה עם הגורמים השונים בצה"ל הוא חשוב ומכריע: זהו יום מיונים שיקבע את העתיד שלכם בצבא, ולכן יש לדעת מראש כמה שיותר פרטים אודותיו, על מנת להתכונן היטב ולהיערך אליו כמו שצריך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

עם הגעתכם לאחת מלשכות הגיוס, תעברו תחילה ריאיון אישי בו תשאל אתכם המראיינת שאלות שונות אודותיכם כמו איפה אתם לומדים ומה בדיוק, איפה אתם גרים ובמה עוסקים הוריכם ואחיכם, מה התחביבים שלכם ועוד. בנוסף, תבחן המראיינת את מידת החוסן שלכם והמוטיבציה שלכם לשירות קרבי. זהו ריאיון חשוב שיקבע את העתיד שלכם בצה"ל.

דבורי בלשכת גיוס (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

התחנה השנייה ביום ההתייצבות לצו הראשון היא המכריעה מכולם - מבחן פסיכוטכני. מדובר במבחן אחד ארוך, שיכול להגיע אפילו לשלוש שעות - לכן חשוב להצטייד מראש במים ובמזון. המבחן יכלול אנלוגיות, יכולות הבנת הנקרא, מבחנים צורניים ושאלות חשיבה כמותית -  ולא ניתן לחזור עליו. לא באמת ניתן להתכונן אליו, אך ניתן לצפות במספר דוגמאות לשאלות המופיעות באתר האינטרנט של צה"ל. הציון שתקבלו ינוע בין 10 ל-90.  

המקום הבא בו תבקרו באותו יום יהיה תחנת אימות נתונים. בתחנה הזו עוברים על הפרטים שלכם, המועמדים לשירות ביטחון, ועורכים מבחני שליטה בעברית.

דבורי בלשכת גיוס (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

שלוש התחנות הללו יהיו אלה שלמעשה יקבעו את הקב"א שלכם - בין 41 ל-56. הקב"א מעיד על כישוריכם וישליך על האפשרויות השונות שלכם לשיבוץ במהלך השירות הצבאי. בניגוד לשמועות בנושא, המצב המשפחתי (אם ההורים נשואים או גרושים), הכלכלי או האישי, לא משפיע על הקב"א שלכם. זה לא קשור גם לא לבית הספר בו למדתם או למוצא העדתי.

תחנה נוספת היא התחנה הרפואית. בה בעצם מאמתים ובודקים את כל הפרמטרים הרפואיים לפני שיקבעו את הפרופיל הצבאי. אלא שאתם יכולים לחסוך ביצוע חלק מהבדיקות באותו יום - אם תבצעו אותן מראש. בדיקות ראייה ושתן ניתן לבצע לפני מועד הצו הראשון, באמצעות רופא המשפחה. על הרופא למלא את הטופס הסגול המצורף לצו הראשון. הביאו את הטופס שמילא אתכם - וכך תחסכו זמן.

דבורי בלשכת גיוס (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

כבר כשתצאו מלשכת הגיוס לאחר מעבר בכלל התחנות, תוכלו לדעת את התוצאות: אתם תדעו מה הקב"א ומה הפרופיל שלכם - פשוט כי הנתונים יגיעו ישירות לסמארטפון שלכם.