בסוף שנות ה-90 הוציאו אנשי הווקף המוסלמים כ-400 משאיות עם אפר מבטן הר הבית. צחי דבירה וד"ר גבריאל ברקאי התחילו בעזרת עשרות אלפי מתנדבים שהצטרפו במהלך השנים לסנן את העפר ולגלות שם אוצרות מימי בית ראשון ובית שני. אלפי מטבעות, חותמות של בית המקדש ושברי אריחים מחצר בית המקדש השני, הם רק חלק מהאוצרות ההיסטוריים של העם היהודי שהתגלו באדמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

מסגד אל אקצא הוקם על הר הבית בשנת 691 לספירה, במקום שבו היה בית המקדש היהודי לפני כן. בית ראשון לפני כ-3,000 שנה של שלמה המלך שהוחרב על ידי אנשיו של נבוכדנצר מלך בבל, ובית שני שנחרב על ידי הרומאים בשנת 70 לספירה, שני בתים שהיו מוקד הפולחן היהודי ועמדו על תילם במצטבר כאלף שנים.

היום כשהכול פוליטי ויש קרב על מי היה כאן קודם, קשה למצוא פלסטיני שיאמר שיש קשר בין היהודים להר. אין אמת - רק נרטיב. הפלסטינים מצליחים שוב ושוב לשלול את הקשר בין היהודים למקום הזה.

בעוד שהפלסטינים קוצרים הצלחות, ישראל מתפקדת ללא שר חוץ וכעת גם בלי מנכ"ל למשרד. חצי מיליון ממצאים התגלו עד עכשיו שאנשים בכסף פרטי מצאו מתחת להר הבית - ערש ההיסטוריה של העם היהודי, בארון במשרד בירושלים. בזמן שבצמרת המדינית ממשיכים לגנות את אונסק"ו בנוגע להחלטה שמערערת את הקשר בין העם היהודי לכותל המערבי, דבירה טוען כי הם מעולם לא זכו לסיוע ממשלתי להשלמת המחקר. "ניסינו לקבל מספר פעמים לקבל מימון מהמדינה, אבל אנחנו כל הזמן מגרדים ומשנוררים עוד ממקומות שונים", אמר. "אף ממצא שלנו אפילו לא מופיע בחוברת שמשרד החוץ הוציא לאונסק"ו".

שרת התרבות מירי רגב מסרה בתגובה: "הפנייה לתקצוב סינון העפר בהר הבית הופנתה מלשכת השרה רגב לחוות מקצועית של רשות העתיקות. הרשות קבעה כי ישנן חפירות בסדר עדיפות גבוה יותר. עם זאת בשל החשיבות העליוניה שהשרה רואה בטיפול בסוגיית הר הבית, היא תבחן את הנושא בשנית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה: "רה"מ בנימין נתניהו מוביל מאמץ דיפלומטי תקיף נגד הרוב האוטומטי באו"ם שמלווה את ישראל למעלה מ-50 שנה. בעקבות המאמץ הדיפלומטי הנ״ל, החלה שבירת הרוב האוטומטי. התהליך ייארך מספר שנים, ועוד צפויות התקפות והחלטות נגד ישראל.
גם אתמול, בהצבעה השערורייתית באונסק"ו, ראינו שהרוב נגד ישראל החל להצטמצם. באשר לפרוייקט סינון החפירות:
רה״מ נתניהו רואה בכך חשיבות רבה וישמח להיפגש עם ראשי הקבוצה ולראות כיצד ניתן לסייע להם".