מ' סבלה מהתעללות כילדה ומגיל 14 היא חיה ברחוב. מאז הספיקה להסתבך עם החוק, לשבת בכלא ולהשתחרר, וגם ללדת שני ילדים. בשנים האחרונות היא עושה כל שביכולתה כדי להעניק להם את החיים הנורמליים שמעולם לא היו לה - אולם זה לא מספיק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

היות והיא אסירה משוחררת, מ' מועסקת בשכר מגוחך. "אני עובדת, אבל זה לא מספיק", היא מודה, "אני מרוויחה 2,500 שקלים והשכירות היא 2,300 - ממה נחיה? אי אפשר". הדירה שהיא מתגוררת בה היא צנועה: שני חדרים, 30 מטרים רבועים.

לדברי מ', בעל הדירה מנצל את מצבה הקשה. "הוא אמר לי: 'אין בעיה, את את לא יכולה לשלם - יש דרכים אחרות'. שאלתי: 'תשלומים?', ראש קטן", היא מספרת. "הוא ענה: 'לא. אני אצלצל, אגיע, תהיי מוכנה ונשכב - ואז לא תצטרכי לשלם לי כלום חודש'. במילים האלה".

למרות שלא רצתה בכך, מ' נאלצה להסכים לעסקה המנצלת. "התפוצץ הדוד בבית, אין מים. הוא אומר לי 'אין בעיה, יש לנו את הדיל שלנו. תהיי מוכנה תוך שעה'. ואני עושה את זה, אני צריכה דוד לילדים". מ' מספרת שלמרות תנאי חייה הקשים, מעולם לא נאלצה למכור את גופה: "הייתי במין חוזק מסוים כל החיים, ועכשיו אני צריכה לעשות את זה בשביל הילדים".

למרות הכל - לא זכאית לדיור ציבורי

מ' מתחננת לדיור ציבורי כבר שנים, אולם לא עומדת בקריטריונים - יש לה שני ילדים, לא שלושה. "זו החלטה של משרד השיכון", מסבירה לה הפקידה. אפילו סיוע בשכר דירה מ' לא הצליחה לקבל בדרך הרגילה, ורק לפני כשנה, בניסיון להיחלץ מהניצול המיני שהיא חווה, נאלצה לשעבד את הגוף בדרך אחרת: עישון סמים.

"חברה אמרה לי 'תעשני פעם אחת, בואי למרפאה שייראו שיש לך אופיאטים וכנסי לעובדת סוציאלית'. הייתי צריכה לשבור ניקיון של 14 שנים, של דם ויזע וכאבים, בשביל 1,600 שקלים של הבטחת הכנסה ו-600 שקלים סיוע בשכר דירה", היא מספרת בדמעות.

מ' לא היחידה. הפקידה עמה דיברה סיפרה לה ששמעה סיפורים רבים דומים לשלה, וגם פעילים חברתיים מודעים לתופעה הקשה של ניצול מיני של נשים שמתקשות לשלם את שכר הדירה. לא מעט סיפורים קשים נוספים נחשפו השבוע בוועדת השקיפות של הכנסת, שדנה בתשובות העמומות שמקבלים הפונים. אולם הבעיה האמיתית היא המחסור החמור בדיור ציבורי - עשרות אלפים מחכים בתור, ואנשים כמו מ' אפילו לא נכנסים לרשימת ההמתנה.

"בחלק מהמקרים הנשים האלה פשוט נאנסות, או נאלצות להידרדר חזרה לסמים או לפשע, או פשוט נזרקות לרחוב על הילדים", מסבירה חברת הכנסת סתיו שפיר. "משבר הדיור הציבורי הגיע לשיא, זה עומד להתפוצץ לנו בפנים". לדברי מ', "השנה היא 2016, אני לא אמורה לעשות את הדברים האלה - אני לא אמורה לשכב עם בעל דירה בשביל לחיות".