"מוטות, קרשים ואבנים נופלים, עלול לקרות אסון": בבניין ברחוב משה שפירא 37 בנתניה מתבצע מזה כחצי שנה פרויקט תמ"א, במסגרתו הבניין כולו מוקף בפיגומים - זאת על מנת לאפשר את עבודת הפועלים לשיפוץ המבנה. אלא שהדיירים שם חיים בחודשים האחרונים בחשש - זאת לאחר שהבחינו לא אחת שאבנים ומוטות ברזל נופלים מגובה ומסכנים אותם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בתיעוד מהשבוע שעבר ממצלמות שהוצבו מול הבניין, נראים מוטות ברזל וקרשים צונחים מלמעלה וחודרים את גג הפרגולה הקיימת במקום למרות שהיא מכוסה בגגון פלסטיק, באופן שהיה מסכן בבירור את מי שהיה עלול לשהות תחתיה.

מוט ברזל שחדר את הגג ונפל לחצר
מוט ברזל שחדר את הגג ונפל לחצר | צילום:



"מוט ברזל וקרשים נפלו לחצר שלמטה שהנכדים שלי שוהים בה מדי פעם. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הם היו נפגעים", מספר אודי, דייר בבניין. "הזהרנו כבר חודשים את העירייה, המשטרה, פנינו לקבלן שמבצע את העבודות, ואף אחד לא ניגש לבדוק או הזהיר".

"החפצים ממשיכים ליפול מגובה, לא נותנים לנו מענה"

לדברי הדיירים, בשבוע שעבר הגיע לראשונה פקח מטעם עיריית נתניה למבנה על מנת לבחון את מסוכנות העבודות לדיירים, שממשיכים לגור בבניין גם בזמן שהן מתבצעות. "הוא קבע שפקח ממחלקת ההנדסה צריך לבוא ולראות מה קורה, ובינתיים ממשיכים ליפול ברזלים ויציקות בטון מלמעלה".

גם קרשים גדולים צונחים מלמעלה
גם קרשים גדולים צונחים מלמעלה | צילום:



במסמך המלצות של המוסד לבטיחות ולגיהות אודות אמצעי הביטחון שיש לנקוט בבניינים שמתקיים בהם פרויקט תמ"א 38 נקבע כי במקרים בהם יש סכנה לדיירים ולאוכלוסייה המשתמשת בדרך בסמוך לאתר, "יש לבנות ולהשתמש באמצעים שיספקו הגנה - למשל, מעבר שיש לו גג בטוח שמספק הגנה במקרה של נפילת חפצים מהבניין".

הבניין בו מתבצעות העבודות בנתניה
הבניין בו מתבצעות העבודות בנתניה | צילום:



במקרה זה, כאמור, קיים גג - אלא שהחפצים שנופלים מהבניין חודרים את השכבה הדקה - ומהווים סכנה ברורה ומיידית לדיירים הממשיכים להתגורר במבנה במהלך זמן השיפוץ. הדיירים מספרים בנוסף כי פחי צפרדע לאיסוף פסולת הבניין הוצבו סמוך לו רק בשבוע שעבר - ועד כה לא היו קיימים.

מיזם הפרויקט, גברי אלי בע"מ, נמסר: "צר לי שהשכנים לא פנו אליי ישירות בעניין זה עד עתה. רק הבוקר התקבלה פנייתה של מחלקת הפיקוח בעירייה. בעקבות פנייתם הוזעק מהנדס הבניין לאתר, וננקטו צעדים באתר למניעת הישנות מקרים דומים, ובמקביל שוננו הוראות הבטיחות לפועלים באתר. הננו מצרים אם נגרמה עוגמת נפש למי מהשכנים".

מעיריית נתניה נמסר כי "עם קבלת הפנייה נשלחה ביקורת על ידי מחלקת הפיקוח על הבנייה ונמצא כי קיימים ליקויים ביחס לתכנית ההתארגנות המאושרת. בפנייה אישית נמסרו לקבלן הנחיות לתיקון הליקויים - ובמידה ואלו לא יבוצעו בהתאם נפעל להפסקת העבודה.
אנו רואים בבטיחותם של התושבים ותנאי הבטיחות בבניה ראשונים במעלה ופועלים להבטיח זאת".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv