חיפה בלהבות: כ-300 כבאים עדיין פועלים בבירת הכרמל בניסיון להשיג שליטה על השריפה שפרצה היום (חמישי) בעיר. נכון לשעות הערב קיימים בעיר עשרות מוקדי בעירה, והמשטרה פינתה 12 שכונות מחשש להתקדמות הלהבות לבתי התושבים. נתניהו: "כל התלקחות כתוצאה מהצתה או הסתה להצתה היא טרור. נתחשבן עם כל מעשה הפקרות". תוך יממה: מטוס הכיבוי "סופרטנקר" צפוי לנחות בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כוחות הכיבוי וההצלה ממשיכים בניסיונות לכתר את מוקדי הבעירה. לוחמי האש נערכים לשהות ממושכת בשטח, גם בשעות הלילה, זאת על רקע התחזקות הרוחות באזור. כ-70 אלף תושבים פונו מבתיהם למרכזים קהילתיים ברחבי העיר ומחוצה לה. בין השכונות שפונו: רמות ספיר, רמת חן, רמת אלמוגי, רמת בן גוריון, אחוזה, מרכז חורב, רוממה, רמת אשכול, בגין, רמת גולדה, נאות פרס, דניה והוד הכרמל.

הסופרטנקר שהגיע מארה
בדרכו לישראל. הסופרטנקר | צילום: רויטרס, חדשות

ברשות הכיבוי וההצלה אמרו כי עד כה נפגעו עשרות בתי מגורים כתוצאה מהשריפה בחיפה. המשטרה ממשיכה בפעולות אכיפה ושמירת הסדר הציבורי בעיר, ובשעות האחרונות עצרה שני בני אדם בחשד למעשי ביזה בשכונות שנותרו ריקות מתושבים.  

מלבד השכונות בעיר, פונו גם מבני ציבור הומי אדם. עיריית חיפה הודיעה כי מחר לא יתקיימו לימודים בבתי הספר וגני הילדים בשכונות שפונו בהם בי"ס איינשטיין, נופים, אליאנס, פיכמן, רוממה, הבונים, הריאלי, אחוזה, בית בירם ובתי הספר לחינוך מיוחד. כמו כן, לא יתקיימו לימודים באוניברסיטת חיפה ובטכניון, שפונו גם הם במהלך היום.  

מאמצי הכיבוי נמשכים
מאמצי הכיבוי נמשכים | צילום: רויטרס

כלא דמון הממוקם אף הוא באזור הכרמל פונה במבצע מורכב מיושביו, כשהאסירים השוהים בו הועברו לבתי הסוהר קישון, צלמון, גלבוע והשרון. כמו כן, המשטרה הצבאית החלה בפינוי כלא 6 הסמוך לצומת בית אורן. מאוחר יותר אישר השר לביטחון פנים גלעד ארדן את פינוי של כלא כרמל, כחלק מנקיטת משנה זהירות לקראת שעות הלילה.

פינוי כלא דמון
פינוי כלא דמון | צילום: דוברות שב"ס
השריפה בחיפה
חיפה, היום | צילום:

בצה"ל הורו על גיוס מילואים של שני גדודים מפיקוד העורף בכדי לסייע בפינוי האזורים המועדים להתלקחות. בנוסף הוחלט על עוצר יציאות למערך ההכשרות ולמערך הלוחם לצורך שמירה על כוננות לסיוע במאמצי כוחות הביטחון כנגד כל השריפות ברחבי הארץ, זאת עד לקבלת הנחיות חדשות.

"נתחשבן עם המציתים"

כוחות מד"א הפעילים בחיפה מאז שעות הבוקר פינו לבתי החולים 104 בני אדם שנפגעו באורח קל, זאת בשל שאיפת עשן. תושבי השכונות שבמוקדי האש נקראו להישמע להנחיות המשטרה, כוחות הכיבוי ולפיקוד העורף. מנגד, קרא המפכ"ל לתושבים שנותרו נצורים לסמן את בתיהם כדי שכוחות ההצלה יאתרו אותם ויסייעו להם להתפנות. לשם כך, הנחה המפכ"ל את התושבים לתלות סדין גדול על החלון הפונה לרחוב - על מנת שיוכלו הכוחות לזהות שיש מישהו בבית.

גל השריפות: מה נשאר מההצהרות?
צילום: חדשות 2
חיפה, היום
חיפה, היום | צילום:

סמוך לשעות הערב הגיע ראש הממשלה נתניהו, יחד עם שר הפנים אריה דרעי והשר ארדן לחפ"ק המשטרה וכוחות ההצלה בחיפה. "יש כאן מאמץ גדול של כל הכוחות שפועלים סביב השעון", אמר נתניהו ששיבח את הכוחות הפועלים בשטח ואת שיתוף הפעולה מצד האזרחים. בהמשך התייחס נתניהו לחשדות לפיהן הדליקות הוצתו באופן מכוון: "כל שריפה שנדלקת כתוצאה מהצתה או הסתה להצתה היא טרור לכל דבר ועניין ונתייחס לכך בהתאם. זו ההנחיה שלי לכוחות הביטחון, גם לשב"כ וגם לצה"ל - אנחנו נתחשבן עם כל מי שינסה לשרוף חלקים ממדינת ישראל, והוא ייענש על כך בכל החומרה".

שריפה, חיפה
צילום:

מטוסי כיבוי בדרכם לישראל

במקביל, מדינות רבות נרתמות למאמצים בישראל ושלחו מטוסי כיבוי בכדי לסייע לכוחות. בשלב זה, שלושה מטוסים מיוון, שני מטוסים מטורקיה, מטוס מקרואטיה ומטוס נוסף מקפריסין כבר פעילים בישראל. ראש הממשלה נתניהו הודה למדינות על הסיוע, וכן ציין כי ביממה הקרובה צפוי מטוס הכיבוי "סופרטנקר" לנחות בישראל.

_OBJ

"בלילה למטוסי הכיבוי אין יכולת פעולה, ויש רק מטוס אחד בעולם שיש לו יכולת כזאת", הסביר נתניהו את ההחלטה להביא את ה"סופרטנקר". "אנחנו שומרים אותו למצבי קיצון. אני מעדיף יכולת עודפת מאשר יכולת חסרה. לא יודעים כמה זמן זה ימשך, אך הצפי למזג האוויר הבעייתי הוא עד יום שלישי". בהמשך, מלבד מטוס ה"סופרטנקר" צפויים לנחות בישראל שני מטוסים מאיטליה, שני מטוסים מרוסיה וכן מסוק ועליו חמישה אנשי צוות מבריטניה.

_OBJ

במקביל להתרחשויות בחיפה, שריפה נוספת משתוללת גם באזור רמות מנשה סמוך לקיבוץ עין השופט. המשרד להגנת הסביבה התריע כי בעקבות השריפה, נרשם זיהום אוויר חמור במיוחד באזור. המשרד העביר המלצה למשטרה לפנות את הקיבוץ, זאת בשל ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים עדינים. במשרד הסבירו כי חלקיקים אלה עלולים לגרום לקוצר נשימה, להחרפת מחלת לב וכלי דם ולפגיעה בבריאות ובמיוחד לאוכלוסיות בסיכון, בהן חולי לב וכלי דם, חולי ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהריון.

בהכנת הכתבה השתתפו ניר דבורי וגלעד שלמור