הכי מדוברים ברשת בשנה החולפת: שנת תשע"ו שזה עתה מסתיימת לה, הייתה שנה נוספת בה השיח סביב הסוגיות הבוערות לחיינו במדינת ישראל, התנהל בעיקר ברשת - ברשתות החברתיות, בבלוגים, בטוקבקים לכתבות ובתגובות לשלל הפוסטים שפורסמו ברשת. מאחורי אותן סוגיות היו גם פנים, דמויות ציבוריות שעמדו במוקד ההתרחשויות - ומשכו את מרב תשומת הלב מהמשתמשים, הגולשים, המגיבים והמשתפים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

מחלקת המחקר של חברת Buzzilla המתמחה בניטור ומחקר שיח חברתי המתנהל ברשת, בדקה עבור חדשות 2 Online מי היו אותם אנשים - זאת מבין עשר דמויות שמידת העניין סביבן הייתה גבוהה למדי השנה. כמה דיונים ברשת נפתחו אודותיהם בשנה החולפת בכלל זירות השיח ברשת? כמה מעורבים היו הגולשים בדיונים אודות אנשים אלה? מתי הם עוררו הכי הרבה עניין - ואילו נושאים נקשרו בשמם הכי הרבה? האנשים הכי מדוברים של השנה שהייתה.

הרבה מעל כולם - ראש הממשלה נתניהו

מבין עשרת הדמויות שמידת העניין סביבן הייתה גבוהה למדי השנה, מידת החשיפה הגדולה ביותר הייתה סביב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמסיים את שנתו השביעית הרצופה בתפקיד כאדם המדובר ביותר בישראל - באופן שאינו מפתיע. השיח סביב נתניהו היה המקיף ביותר במהלך תשע"ו - בפער גדול למדי בהשוואה לכל יתר האישים שנבדקו. כמעט 600 אלף דיונים נפתחו ברשת על נתניהו מראש השנה הקודם ועד לפתח השנה הזו - במסגרת כתבות, טוקבקים, פורומים, בלוגים וברשתות החברתיות.

מנתוני כלל הזירות שנבדקו, עולה כי מספר המשתתפים הפעילים בדיונים השונים אודות נתניהו הוא גבוה: רמת המעורבות סביב נתניהו דורגה בציון של 7.12 - משמע, שברוב גדול של הדיונים אודותיו - מצאו המשתמשים ברשת האינטרנט מקום להגיב עליהם, לשתף אותם או לסמן "לייק".

מעורר הכי הרבה עניין. נתניהו
מעורר הכי הרבה עניין. נתניהו | צילום:ובאילו זמנים בשנה דיברו על נתניהו הכי הרבה? מספר הדיונים הגדול ביותר שנפתח אודותיו היה סביב סוגיית ממשלת האחדות והמגעים שנוהלו עם המחנה הציוני וישראל ביתנו - מה שהוביל לכניסת ליברמן לממשלה על חשבון הרצוג ולהתפעלות מיכולותיו הפוליטיות של נתניהו שתמרן בהצלחה בין כלל התרחישים והתסריטים להרחבת ממשלתו. הנושא השני שסביבו דובר הכי הרבה על ראש הממשלה היה עם פרוץ גל הטרור בתחילת השנה שעברה.

הנושאים המובילים שחופשו ברשת בהקשר של נתניהו היו בראש ובראשונה אלה הקשורים לרעייתו, שרה נתניהו - זאת על רקע פרשת מעונות ראש הממשלה, ולאחר מכן העלו בחיפושים את שמו של ראש הממשלה בהקשר אבו מאזן והרשות הפלסטינית, היועץ המשפטי לממשלה, אביגדור ליברמן ומבצע "צוק איתן".

החיבוק החם של מירי, קריאות הבוז לבוז'י

מי שכמעט ולא ניתן היה להתעלם ממנה בשנה החולפת הייתה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שהלכה והפכה למלכת הפייסבוק החדשה - ועוררה עניין עצום בקרב המשתמשים ברשת. למעלה מ-60 אלף דיונים אודותיה נפתחו ברשת מראש השנה הקודם - מה שמציב את השרה במקום השלישי ברשימה. עם זאת, מידת המעורבות של הגולשים בדיונים אודות רגב היא כמעט מוחלטת: ציון של 9.8 מתוך 10 - הגבוה ביותר מבין כל ציוני מדד המעורבות שנבדקו.

מספר גדול של מוקדי תשומת לב. רגב
מספר גדול של מוקדי תשומת לב. רגב | צילום:הנושאים שסחפו הכי הרבה משתמשים ברשת ביחס לשרה רגב היו גם פוליטיים - אבל גם סוגיות הנוגעות לתחומי הטיפול של משרדה: בראש ניצב המחזה הבלתי נשכח מאולימפיאדת ריו, במהלכה בירכה את זוכי מדליות הארד הישראלים ירדן ג'רבי ואורי ששון. לאחרון, העניקה רגב חיבוק חם למדי, שהפך למדובר במיוחד ברשת. סוגיות נוספות שזכו להתעניינות רבה בהקשר של רגב: חוק הנאמנות בתרבות, הסרטון מעורר המחלוקת בו המליצה לצפות בתכניתו של אייל גולן - והמיצג הפרובוקטיבי במהלך ועידת "הארץ" לתרבות.

ואילו מילים היו הכי קשורות לשרה רגב במהלך השנה החולפת? כאלה שהיו אופיינים מאוד לפוסטים השונים שפרסמה ברשתות החברתיות: בראש - הביטויים "שבת שלום" ו"שבוע טוב", שהיא נוהגת לאחל לעוקביה מדי כניסת שבת ותחילתו של שבוע חדש, "דגל ישראל" ו"העם היהודי" שהם כמובן נושאים הקרובים מאוד ללבה של השרה - ויחד איתם גם "חופש הביטוי" ו"ישראלי פטריוטי".

התפטר וחולל עניין רב. יעלון
התפטר וחולל עניין רב. יעלון | צילום:עוד בגזרת הפוליטיקה, היה זה שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, שמיקד את תשומת הלב של משתמשי הרשת - בעיקר בעת שהודיע על התפטרותו עקב כניסתה של ישראל ביתנו לממשלה והעברת תיק הביטחון לידיו של יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן. על יעלון נפתחו 35,881 דיונים ברשת בשנה שחלפה (מקום שביעי בדירוג) - והוא זכה לציון של 5.72 במדד מעורבות הגולשים בדיונים הקשורים בו.

פוליטיקאי נוסף שהיה במוקד ההתעניינות ברחבי הרשת - ולא בהכרח מסיבות חיוביות - היה יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, עליו דובר בעיקר על מגעי החבירה לנתניהו במטרה להקים ממשלת אחדות שכשלו ועוררו סערה - ובהקשרים אישיים של החקירה הפלילית שנפתחה ונסגרה נגדו, קריאות הבוז הרמות להן זכה בוועידת מפלגת העבודה עקב מאמציו להביא לאחדות - ותאונת דרכים קלה שעבר.

המגעים דרדרו את מעמדו. הרצוג
המגעים דרדרו את מעמדו. הרצוג | צילום:על הרצוג, שדורג במקום השני, נפתחו 63,718 דיונים ברשת - כאשר מידת המעורבות של משתמשי רשת האינטרנט בדיונים אלה - בין אם הגיבו, שיתפו או סימנו "לייק" לפוסט שהעלה, נחשבת לדי גבוהה ומדורגת 6.41 מתוך 10. המילים שהכי חופשו בהקשר של הרצוג היו בעיקר שמות של עמיתיו: יאיר לפיד, עמיר פרץ, נפתלי בנט, איתן כבל הנחשב למקורבו - והיועץ המשפטי לממשלה.

מאלאור עד ענבל אור: השערוריות שעוררו הכי הרבה רעש

ירייה אחת במחבל אחד בחג הפורים הובילה לכך שחייל אחד היה לאחד האנשים הכי מדוברים בשנה החולפת: אלאור אזריה, החייל היורה מחברון, זכה ל-38,846 דיונים שונים ברשת ולמידת מעורבות גבוהה של 7.58 מתוך 10 של הגולשים ברשת, שלא חסכו בשיתוף של דעתם בסוגיה השנויה במחלוקת. אזריה דורג במקום השישי הכללי ברשימת האנשים המדוברים של השנה - זאת בזמן שגם בימים אלה מתקיים המשפט המתוקשר בעניינו בבית הדין הצבאי.

אזריה. מה יהיה גזר הדין? (צילום: חדשות 2)
ירייה אחת - וסערה גדולה. אלאור אזריה | צילום: חדשות 2במקום השמיני, עם 19,106 דיונים אודותיה ברשת ורמת מעורבות של 6.62 נמצאת יזמית הנדל"ן ענבל אור, שהפרשה שבמרכזה היא עומדת חוללה סערה לא רק בקרב הלקוחות שרכשו ממנה דירות ונותרו בלא כלום - אלא גם בקרב המשתמשים ברשת, שדיברו רבות על הנושא, בין היתר גם עקב הראיונות האמוציונליים למדי שהעניקה אור לערוצי הטלוויזיה.

ענבל אור (צילום: חדשות ערוץ 2)
הפרשה שהסעירה את הרשת. ענבל אור | צילום: חדשות ערוץ 2גל גדות מחוללת פלאים, בר רפאלי לא יורדת מהכותרות

במקום העשירי ברשימת האנשים שעוררו השנה עניין גדול ברשת נמצאת הדוגמנית והשחקנית גל גדות - שהשנה החולפת הייתה השנה המוצלחת ביותר שלה בקריירת המשחק הבינלאומית שהיא מטפחת. גדות מעוררת עניין רב גם כאן בישראל, כמובן, ובמיוחד בזמן שבו יצא לאקרנים הסרט המדובר "באטמן נגד סופרמן" בו היא מככבת - ושהקרנת הבכורה שלו הובילה לכך שהדיבור אודותיה היה נרחב למדי. כך גם הטריילר לסרט החדש בכיכובה, "וונדר וומן" בו היא מגלמת את התפקיד הראשי, שצפוי להגיע לבתי הקולנוע בקיץ 2017.

מופלאה. גל גדות
מופלאה. גל גדות | צילום:סביב גדות נפתחו 7,816 דיונים שונים ברשת - זאת כאשר מעורבות הגולשים בהם - תגובות לפוסטים או כתבות, שיתופים וסימוני לייק עמדה על 5.46 מתוך 10. בין המילים שהכי חיפשו ברשת ביחס לגדות היו "באטמן נגד סופרמן" ו"וונדרוומן", בהתאם לסרטים בהם כיכבה - וגם שמה של חברת ההלבשה אותה היא מפרסמת.

דוגמנית נוספת שזכתה לפופולריות רבה ברשת בשנה החולפת - ושזוכה לכזו באופן קבוע מדי שנה בשנה, היא כמובן בר רפאלי. תשע"ו הייתה שנה רצופת אירועים עבור הדוגמנית שנישאה, נכנסה להיריון, הפכה לאם - וגם נחקרה ברשות המסים בחשד לפרשת מסים גדולה. על רפאלי נפתחו 45,128 דיונים שונים ברשת - מה שמציב אותה במקום השישי מבין עשרת הדמויות המדוברות של השנה.

תמיד במוקד ההתעניינות. רפאלי
תמיד במוקד ההתעניינות. רפאלי | צילום:רמת מעורבות הגולשים בדיונים אודותיה דורגה בציון של 6.17 מתוך 10, משמע - מידת מעורבות די גבוהה. הכי הרבה משתמשים ברשת רצו מאוד לראות את תמונות החתונה של רפאלי ובעלה עדי עזרא - ורבים אחרים חיפשו ברשת את השם "בר רפאלי" בהקשר של היריון, חברת ההלבשה אותה היא מפרסמת - והאקס המיתולוגי, השחקן ההוליוודי ליאונרדו דיקפריו.

בזירה הבינלאומית, לעומת זאת - גדות זוכה לפופולריות גבוהה הרבה יותר מרפאלי - לפחות בשנה החולפת. השיח על גל גדות נסק בשנה האחרונה, בדגש על עונת האביב - אז גם התקיימה הפרמיירה של "באטמן נגד סופרמן" בכיכובה. השיח על בר רפאלי בשנה האחרונה מראה ירידה - מהשיא של החתונה, לירידה עד החודש האחרון. עם זאת, יש להביא בחשבון כי ייתכן והסיבה לכך היא הורדת פרופיל של רפאלי עקב ההיריון והלידה. מספר הדיונים בשפה האנגלית על גל גדות ברשת עמד על כ-126,151 דיונים - זאת לעומת 2908 בלבד לרפאלי.

שירים ושערים: סטטיק ובן אל וערן זהבי מככבים

עוד בתחומי הבידור והספורט, תשע"ו הייתה השנה של שחקן הכדורגל ערן זהבי, שעבר לשחק בקבוצה הסינית גואנגג'ואו תמורת סכום המוערך ב-8 מיליון דולרים והפך לכוכב רשת של ממש - תרתי משמע, זאת לאחר שהרבה להבקיע כדורים לשער ולהלהיב את הסינים. זהבי זכה ל-42,668 דיונים ברשת בשנה האחרונה ולציון גבוה למדי של רמת מעורבות המשתמשים ברשת באותם דיונים - 7.84 מתוך 10.

כבש את סין - ואת הרשת. ערן זהבי
כבש את סין - ואת הרשת. ערן זהבי | צילום:שיא ההתעניינות סביב זהבי הייתה בחלון הזמן בו נעשו ניסיונות אחרונים להשאירו בקבוצתו, מכבי תל אביב, בסמוך להמראה לסין לצורך חתימה על עסקת המעבר. החיפושים הכי מבוקשים שעירבו את שמו של זהבי נקשרו בשמותיהם של ג'ורדי קרויף - המנהל המקצועי של מכבי תל אביב וסלבישה יוקאנוביץ' - שאימן את הקבוצה.

בתחום המוזיקה, זו הייתה שנת הפריצה של הצמד סטטיק ובן אל תבורי, שקשה היה להתחמק מהשירים שלהם שהתנגנו כמעט מכל מכונית חולפת או סמארטפון ברחוב. הצמד ששר על "ברבי" ו"סלסולים", זכה להתעניינות גדולה ברשת - 13,823 דיונים נפתחו אודות השניים עם ציון 5.52 של רמת מעורבות (מקום תשיעי בדירוג האנשים המדוברים של השנה).

מעניינים את הישראלים. סטטיק ובן אל
מעניינים את הישראלים. סטטיק ובן אל | צילום:את העניין הרב ביותר עוררו השניים כשנראה שכבר ממש הפכו לקונצנזוס - זאת לאחר שכיכבו בפרסומת לחברת תקשורת גדולה. התעניינות רבה אך מעט פחות עוררה השקת הסינגל החדש של הצמד "סלסולים" ונקודת הציון החשובה מבחינתם - הפיכת השיר "ברבי" לנצפה ביותר ביוטיוב בישראל, לאחר שעקף את "דרך השלום" של פאר טסי. גם הסינגל "כביש החוף" עורר התעניינות לא מעטה - בעיקר עקב העובדה שמילות החיפוש המובילות בהקשר לצמד זה היו "כביש החוף" ו"כביש 6" - ששניהם מופיעים בשיר.

גרפיקה: רועי כהן, עריכת וידאו: נועם ברקאי.